3 gyakori elváltozás a fogakon, amitől mindenki megijed, pedig nem veszélyes
Ezekkel nem kell rögtön a fogorvoshoz rohanni.
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
Nagyon fontos a megfelelő szájhigiénia, a rendszeres fogmosás és a félévenkénti fogászati kontroll, hiszen így megőrizheted fogaid épségét.
Ám túlaggódni sem érdemes ezt a dolgot: az alábbi három gyakori jelenség elsőre ijesztő lehet, de megnyugtatunk, mert nem veszélyesek.
Repedések a fogzománcon
Gyakran észlelhetőek vékony, függőleges repedések a fogzománcon, amelyek legtöbbször a metszőfogakon jelennek meg, és sokan megijednek tőlük. Pedig ez természetes jelenség, amely mellett ha nem tapasztalsz fokozott fogérzékenységet vagy fogszuvasodást, nem kell fogorvoshoz fordulnod.
A fogzománc ugyanis úgy viselkedik, mint az üveg: ha egymás után hirtelen éri meleg és hideg, a hőtágulás miatt a merev anyag megreped, és létrejön a csík a fog felszínén.
Ez előfordulhat fogmosás közben, ha forró, majd hideg vízzel öblíted a szádat, de étkezés közben is, ha a meleg ételre valamilyen hűvös italt iszol. Ha nagyon zavar a dolog, konzultálj a fogorvossal, hogy milyen módszerrel lehetne helyreállítani a zománcot, bár ennek leginkább csak esztétikai szempontból van jelentősége - ám a legtöbb esetben a kis repedés csak közelről látható, ezért nem biztos, hogy különösebben foglalkoznod kell vele. Használj fogzománc-erősítő fogkrémet!
Barna csíkok a fog tetején
A sötétbarna vagy fekete, vékony csíkok és foltok jellemzően a rágófogak felső, vízszintes részén jelennek meg, ám tévhit, hogy ezek a fog kilyukadásának előjelei. A jelenséget mindössze a rágófogak természetesen jelen lévő barázdáinak elszíneződése okozza, kialakulásának esélyét növeli a dohányzás vagy a színező ételek, italok gyakori fogyasztása.
Ha a fogad nem érzékeny, illetve nem fáj, nincs ok az aggodalomra, az ilyen elváltozás az emberek nagy részét érinti. Ha viszont érezhető tünetek is jelentkeznek, vagy azt tapasztalod, hogy a barázdák elmélyültek, látogass el a fogorvoshoz, aki kitisztítja és lezárja a mélyedést, valamint ellenőrzi, hogy nem szuvas-e a fog.
Lepattant metszőfog
Ha észrevetted, hogy lepattant egy kis darab a metszőfogadból, mert élesebb ott a fog, esetleg össze is rágtad a letört részt, az nem igényel azonnali fogorvosi ellátást, mert egy idő után magától regenerálódik a fog. Ilyesmi könnyen előfordulhat egy rosszabb harapás esetén, de ha nem jár más tünetekkel, például fájdalommal vagy vérzéssel, és nem rendszeresen fordul elő, nincs baj.
OLVASD EL EZT IS!