Puffadás, hasmenés, görcsök: egy mindennapi élelmiszer, ami ezeket okozza
Lehet, hogy te is érzékeny vagy rá? Most kiderül!
- Ez a trend tartja most lázban a hírességeket: a Barbiecore nem spórol a rózsaszínnel, de a nőies sikket sem mellőzi »
- Szuper könnyű hidratálók: pótolják az elvesztett nedvességet, és ragyogóvá teszik a bőrt – Árakkal, lelőhelyekkel »
- A Stranger Things 20 éves színésznőjét így nem láthattad a sorozatban: Sadie Sink dögös, nőies ruhákra váltott »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Hajdú Pétert kirakták a Szigeten az RTL VIP-ból: Sebestyén Balázs kotyogta ki
- 5 kérdés, ami megmutatja, mennyire intelligens valaki - Hány igen válaszod lett?
- Ha erről a telefonszámról hívnak, tilos felvenni! Így dolgoznak a csalók az OTP nevében
Ha sokszor gyötörnek emésztési panaszok látszólag ok nélkül, könnyen lehet, hogy laktózérzékeny vagy. Figyeld meg, hogy a tünetek tejtermékek fogyasztása után jelentkeznek-e, és máris egy lépéssel előrébb vagy.
Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a betegséggel kapcsolatban, és azt is elmondjuk, miként orvosolhatod a problémát anélkül, hogy le kellene mondanod a tejről.
Ha gyanakszol, mindenképpen keresd fel a háziorvost, mert teljes bizonyossággal csak hidrogénkilégzési teszttel mutatható ki a laktózintolerancia, az öndiagnózis pedig veszélyes lehet, hiszen az sem kizárt, hogy valami más okozza a tüneteidet.
Mi a laktózérzékenység?
Az európai emberek közel felét érinti a laktózintolerancia, amely a laktázenzim elégtelen termelődéséből fakad: ennek hiányában a szervezet nem tudja lebontani a tejcukrot, ami emésztetlenül éri el a vastagbelet, hogy ott hidrogéngázzá és zsírsavakká alakuljon, ezzel a következő fizikai tüneteket okozva:
- puffadás,
- hasmenés,
- alhasi görcsök,
- hányinger,
- esetenként hányás,
- hasi diszkomfortérzés.
A panaszok tej vagy más tejtermék fogyasztása után néhány órával jelentkeznek, de van, akinél már 20-30 perc múlva beindul a folyamat. A laktózérzékenység veleszületett betegség is lehet, de jellemzően a tizenéves kor vége felé, a húszas évek elején alakul ki, illetve ez később is megtörténhet, a szervezet ugyanis az évek múlásával egyre kevesebb laktázenzimet termel.
Mi legyen a tejjel?
A tejtermékek fontos összetevői az egészséges, kiegyensúlyozott étkezésnek, elhagyásuk kalcium- és D-vitaminhiányt okoz, ezeket pedig nehéz más módon megfelelően pótolni. Érdemes átállni a laktózmentes készítmények fogyasztására - ma már a legtöbb üzletben kapható laktózmentes tej -, de léteznek olyan rágótabletták és cseppek is, amelyek segítenek a laktázenzim pótlásában, ezekkel pedig tünetmentessé tehető a betegség - hagyományos tej fogyasztása mellett is.
Vannak olyan tejtermékek, amelyekben kevesebb a tejcukor, ezeket akkor is megpróbálhatod enni, ha nem szedsz semmilyen étrend-kiegészítőt. Ilyen például a kefir, a joghurt, a tejföl és a krémsajt, az olyan sajtok pedig, mint a trappista, az ementáli vagy a camembert, egyáltalán nem tartalmaznak laktózt.