Ezeket a falvakat hamarosan végleg elnyeli a víz: elköltöztették a lakókat
Fidzsin a kormány várja a környezeti menekülteket, és segít rajtuk.

- Hátráltatja a hajnövekedést és irritációt okoz: 4 praktika, ami segít megszabadulni a fejbőrön lévő lerakódásoktól »
- Lila Moss szemöldöke kiszőkült: Kate Moss 19 éves lánya bohém stílusra váltott »
- 16 must-have nyári ruhadarab, amit most kedvező áron tudsz beszerezni: a jövő szezonban is divatosak lesznek »

- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Vadon Jani kirúgásáról a portán értesült: már be sem engedték a tévé épületébe
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
A klímaváltozás az emberiség szeme előtt zajlik, éppen most, ebben a pillanatban is. A katasztrofális éghajlati helyzetnek vannak olyan látványos és kézzel fogható jelei is, mint amilyenek például a Fidzsi-szigeteken tapasztalhatók.
A helyi régióvezetők azt tervezik, hogy több mint negyven falut áttelepítenek magasabb szintre, mert a part menti áradások fenyegetik az ott élők mindennapi életét.
Folyamatos a tengerszint emelkedése
Az óceániai szigetország sok magashegységgel rendelkezik, így lehetőség volt a helyiek kitelepítésére a biztonságosabb magaslatokra, amit három faluval már meg is tettek. Az utazók által kedvelt úti cél, Vanua Levu településeit is megmozgatták, 26 otthont és a lakóit telepítették át. Az ország gazdasági minisztere, Aiyaz Sayed-Khaiyum kijelentette, hogy azokat a klímavándoroknak nevezett környezeti menekülteket is szívesen fogadják, akik más szigetekről kényszerülnek elköltözni az egyre emelkedő tengerszint és az éghajlatváltozás okozta megélhetési problémák miatt.

Hurrikánok nehezítették a régió életét
Az amúgy varázslatos és édeni Fidzsi-szigeteken a klíma sokszor ellehetetleníti az ott lakók életét. 2016-ban a Winston-hurrikán több tucatnyi emberéletet követelt, és óriási termőföldterületek mentek tönkre a tornádót követő szökőár miatt. A kár akkor 1,4 milliárd dollár volt, az ország bruttó hazai termékének egyharmada. A kormány emiatt is áll hozzá önzetlenül a környezeti problémához, és nemcsak a saját lakosságának segít, hanem plusz földek vásárlásával a menekültek letelepedését is támogatja.
Borúlátóak a jóslatok a klímaváltozással kapcsolatban
Az óceán szintjének folyamatos emelkedését, a part mentén végigfutó árhullámok pusztító hatását minden helyi lakos érzi. Van, amelyik faluban temetőket öntött el a víz, a régi hajósok szerint pedig olyan területek vannak az óceán alatt, amelyek évtizedekkel ezelőtt szárazföldön voltak. A 19. század vége óta mérik hivatalosan a tengerszintet, ami azóta 26 centiméterrel lett magasabb. A globális előrejelzések és az ENSZ adatai szerint 2100-ig az egy métert is meghaladja az emelkedés.
OLVASD EL EZT IS!

- globális felmelegedés
- klímaváltozás
Félelmetes dolog történik az óceánban: a tudósok jobban aggódnak, mint valaha

- természet
- globális felmelegedés