Bajban vannak a legszebb világörökségi helyszínek: minden negyedik elpusztulhat
A világörökségi helyszínek károsodása hatással van a helyi gazdasági életre és az életkörülményekre is.
Minden negyedik természeti világörökségi helyszínt veszélyezteti a klímaváltozás - állapította meg a Természetvédelmi Világszövetség - IUCN - friss jelentése. A szövetség az első után három évvel készítette el második felmérését, az eltelt időben pedig majdnem megduplázódott a veszélyeztetett helyek száma - írta a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő portál.
Az IUCN az UNESCO természeti virágörökségi listájának több mint kétszáz helyszínét vizsgálta meg ismét. 2014-ben 35 helyet sodort veszélybe a klímaváltozás, de idén számuk 62-re nőtt a jelentés szerint, melyet a bonni klímatárgyalások idején tettek közzé. "A klímaváltozás gyorsan hat, nem kíméli bolygónk legpompásabb kincseit" - mondta Inger Andersen, az IUCN igazgatója.
A jelentés megállapította, hogy a természeti világörökségi helyszínek 29%-át jelentősen, 7%-át, köztük az amerikai Everglades Nemzeti Parkot vagy a kenyai Turkana-tavat súlyosan fenyegeti az éghajlat változása. A leginkább veszélyeztetett ökoszisztémák közé sorolják a korallzátonyokat, melyek a víz melegedése és szennyezése miatt fehérednek, pusztulnak, valamint az olvadó gleccsereket.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?
A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. november 6. 18 óra
Helyszín: Thália Színház
Promóció
Az igazgató hangsúlyozta, a világörökségi helyszínek károsodása hatással van a helyi gazdasági életre és az életkörülményekre is. "A perui Huascarán Nemzeti Park olvadó gleccserei a fagyott talajból felszabaduló nehézfémekkel szennyezik a vizeket és a földet" - mutatott rá Andersen. A jelentés arra is kitért, hogy a helyszínek védelme is hanyatlásnak indult 2014-hez képest, "ami főként a pénzügyi támogatás hiányának számlájára írható".
OLVASD EL EZT IS!
- globális felmelegedés
- nasa