Rejtélyes, fekete foltok Da Vinci kódexén: megvizsgálták, mi lehet az

A foltok sok kérdést felvetettek, a rejtély megoldása igencsak érdekfeszítő.

GettyImages-656728672
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tudományban és művészetben oly jelentős, korát fényévekkel megelőző polihisztor, Leonardo da Vinci nemcsak bámulatos festményeket, de olyan szövegeket is hátrahagyott, melyek egyebek mellett az emberi test felépítését, természeti és fizikai jelenségeket, találmányok működését magyarázták.

Egyik értékes hagyatéka, a Codex Atlanticus nagy becsben őrzött szöveg, melyet 1997 óta a milánói Biblioteca Ambrosiana múzeumban őriznek szigorúan ellenőrzött mikroklíma mellett.

Fekete foltok Da Vinci kódexén

Néhány évvel ezelőtt a féltve vigyázott kódex lapjain rejtélyes, fekete foltok jelentek meg. A szakértők aggodalommal, egyúttal értetlenül szemlélték az érintett 210 oldalt, hiszen a polihisztortól fennmaradt legbővebb írásos emlékről van szó.

Heves vizsgálódás indult, mi okozhatja a misztikus pacák megjelenését. Először az a magyarázat született, hogy mikrobiológiai hatás következtében indult romlásnak. Most azonban egy újabb, UV-fluoreszcenciás vizsgálat arra világított rá, hogy nem erről van szó: keményítőt és bakelitragasztót azonosítottak a kódex legfoltosabb részein, a középső illesztéseknél és a lapok sarkain. Meglehet, hogy ennek a ragasztóelegynek a bomlása idézte elő az oldalak foltosodását.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A vizsgálódó szakértők higany- és kén-nanorészecskéket is találtak a könyv oldalait szeparáló paszpartu papíron, amit metacinóberként, higany-szulfidként azonosítottak, annak egy különös, nem jellemző fekete, kristályosodott állapotában. A kutatók úgy gondolják, a foltok akkor kerülhettek a lapokra, amikor a kódexet 1962 és 1972 között restaurálták. Az akkor alkalmazott ragasztóanyagok egyszerűen reakcióba léphettek a higanysókkal és metacinóberrel, így alakultak ki a furcsa, sötét pacák.

Olvass még! Az utolsó vacsora rejtélyei

Kevesen tudják ezt Az utolsó vacsoráról: Da Vinci több dolgot is elrejtett a freskón. 

Kevesen tudják ezt Az utolsó vacsoráról: Da Vinci több dolgot is elrejtett a festménybe

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük