Ellophatják a személyiségedet az interneten: előzd meg!

Te mennyire figyelsz arra, hogy mit osztasz meg magadról az online világgal a közösségi médiában?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A belga Febelfin nem először hívja fel a figyelmet az internetes adatvédelem fontosságára.

Most egy ijesztő kísérletben mutatják be, milyen könnyen ellopható bárki személyisége a közösségi oldalakon keresztül. 

Ilyen egyszerű más bőrébe bújni

A belga pénzügyi szektor föderációja, a Febelfin nem először hívja fel a közösségi média rajongóinak figyelmét arra, hogy mennyire fontos is az online adatvédelem. Tavaly egy Dave nevű mágus jósolt úgy, hogy minden tudását hackerekre és a közösségi oldalak információira bízta.

A bizarr kísérlet során szinte mindent ki tudtak deríteni az egyes emberekről, a hálószobájuk falának színétől kezdve a szerelmi életük jelenlegi állásán át a bankszámlaszámukig. A szervezet most folytatja a kampányt, és egy újabb ijesztő kisfilmet mutattak be, amelynek elkészítésében ismét a Duval Guillaume volt segítségükre.

Az angol felirattal ellátott videóban egy kissé őrült figura lopja el egy véletlenszerűen kiválasztott ember személyiségét, aminek első lépése az, hogy ismerősök lesznek a Facebookon. Innen már megy minden magától, hozzáfér a bankszámlájához, kideríti, milyen az élete, hova jár szórakozni, kik a barátai, maszkot készít az arcképével, megtéveszti az ismerőseit, vagy éppen a bankkártyájával rendel termékeket. 

A kisfilmben felvázolt eseményeket nem is lehetetlen kivitelezni, hiszen a legtöbb ember hihetetlenül óvatlan az online térben. Ugyan a Febelfin természeténél fogva inkább a pénzügyi adatok védelmére helyezi a hangsúlyt, a videóból azért más tanulságokat is leszűrhetsz.

Biztonságos Facebook

Ha szeretnéd biztonságosabbá tenni a közösségi oldal használatát, de nem tudod biztosan, hol kell elvégezni a szükséges beállításokat, nézd meg videónkat, ahol a szakember lépésről lépésre megmutatja a teendőket.

Te mit osztasz meg?

A közösségi felületeken a felhasználók ma már jobban odafigyelnek a biztonsági beállításokra, mint korábban, és az oldalak is nagyobb hangsúlyt helyeznek arra, hogy a felhasználók tudják, mely tartalmaikat ki láthatja. Nem árt időről időre ellenőrizned az adatvédelmi beállításaidat az oldalon, hiszen a felület folyamatosan változik, az újítások miatt jobb, ha figyelsz erre.

Ha még több érdekességre vagy hasznos tippre vagy kíváncsi a közösségi oldalakkal kapcsolatban, látogass el a Social Times honlapjára!

Fontos, hogy tisztában legyél azzal, egyetlen fotóval mennyi mindent elárulsz magadról: ha felteszel egy képet arról, hogy milyen szépen süt a nap az erkélyeden, akkor lehet, hogy más azt látja meg belőle, milyen fekvésű a lakásod, és melyik környéken van. Ha megadtad, melyik városban laksz, már nagyon könnyű az óvatlan hozzászólásaidból kideríteni azt, pontosan hol élsz. És ha kiírod, hogy elmentél nyaralni, egy rosszindulatú ismerősödnek máris nyert ügye van - és ez csak egy nagyon egyszerű példa volt.

A legszebb nyári borítóképek az idővonaladra: töltsd le ingyen!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hogyan legyél óvatos?

Természetesen nem lehetsz folyamatosan paranoiás. Nem lehet állandóan attól félni, hogy ki használja ki közlékenységedet, mert úgy az egész közösségi média elveszti a lényegét. Inkább úgy kell óvatosnak lenned, hogy arra koncentrálsz, kivel osztod meg a legszemélyesebb dolgaidat. A Facebookon listákba rendezheted az ismerőseidet, és egy-egy posztnál is megadhatod, hogy azt éppen ki lássa, a Google Plusnál a körök vannak segítségedre, a többi oldalon pedig leginkább egyszerűen priváttá varázsolhatod a profilodat.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A legfontosabb talán az, hogy kinek adsz egyáltalán annyi bizalmat, hogy az ismerősöddé fogadod. Erre inkább az olyan típusú közösségi felületeken kell igazán figyelned, mint a Facebook vagy a Google Plus, ahol jobban kirajzolódik a személyiséged, és amelyeknek a kapcsolattartás a fő funkciója. Visszaigazolhatsz olyan embert, akivel élőben soha nem találkoztál, de inkább korlátozd le, mit láthat belőled, hiszen gyakorlatilag beengeded az életedbe.

Ezt is szeretjük