A magyar fiatalok nagy része magányosnak érzi magát: ez állhat a háttérben
Nemcsak az időseket érinti az elmagányosodás, hanem a fiatalok közül is egyre többen küzdenek ezzel a problémával.
Gyakran halljuk, hogy az emberek társas lények, és ez valóban így van: bár eltérő mértékben, de mindenkinek szüksége van arra, hogy találkozzon, beszélgessen másokkal. Bár ezt már egyre jobban befolyásolja az online világ, a fiatalok közül is sokan vannak olyanok, akik igénylik a személyes kapcsolatokat.
A Társadalomtudományi Kutatóközpont egy tavaly decemberi felmérésben arról kérdezte a 30 évnél fiatalabb magyarokat, hogy „Mennyire jellemző önre, hogy gyakran érzi magát magányosnak?”. Az eredmények alapján a fiatalok közel fele, 46%-a válaszolta azt, hogy teljesen, vagy hogy inkább jellemző rá ez az állítás, mint sem.
Ezért magányosak a magyar fiatalok
A Quibiten közzétett kutatás nemcsak arra kereste a választ, hogy mennyire érzik magányosnak magukat az emberek, hanem ennek okait is keresték. A lapnak nyilatkozó szociológus, Albert Fruzsina elmondta, hogy az elmagányosodás egyik fontos része a baráti kapcsolatok visszaszorulása lehet, és ezért többek között a koronavírus-járvány két évét tartják felelősnek a kutatók. Hozzátették, hogy bár minden korosztályban érezhetőek voltak a pandémia társadalmi hatásai, a 30 évnél fiatalabbaknál nagyobb mértékben volt megfigyelhető a családon kívüli kapcsolatok elvesztése.
Bár gyakran az idősebb korosztályt féltik legjobban az elmagányosodástól, a szakemberek szerint a fiatalok is legalább ennyire veszélyeztetettek ilyen téren. Egy 2020-as kutatás is erre a problémára világított rá, hiszen arról kérdezték a 15-29 éveseket, hogy mit éreznek leginkább égetőnek a saját generációjukra vonatkozóan. A korábbi évek válaszai, mint az anyagi nehézségek, a bizonytalanság és a céltalanság mellett újonnan megjelent a baráti közösségek, kapcsolatok hiánya is, ez pedig ismét igazolta, hogy az elmagányosodás valóban jelentős problémát jelent a fiatal magyarok körében.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A jelenség nemcsak Magyarországot érinti, hiszen már több külföldi kutatócsoport is foglalkozott a témával, és hasonló eredményre jutottak. A Harvard Egyetem felmérése szerint a 18 és 25 év közöttiek közel kétharmada rendszeresen vagy mindig egyedül érzi magát, gyakran szoronganak vagy depressziósak. Emiatt sokan még inkább elzárkóznak a kortársaiktól, ez pedig csak súlyosbítja a helyzetet. Bár úgy tűnhet, hogy az online tér megkönnyíti a kommunikációt, a szakértők szerint az okostelefonok és közösségi oldalak csak még nehezebbé teszik az emberi kapcsolatok elmélyülését.
Komoly problémákkal járhat az otthoni elszigetelődés
Az elmúlt év nehézségei nemcsak egészségügyi szempontból, de pénzügyileg, érzelmileg és mentálisan is számtalan kihívást állítottak az emberek elé.
Komoly problémákkal járhat az otthoni elszigetelődés: így őrizzük meg mentális egészségünket
Az elmúlt év nehézségei nemcsak egészségügyi szempontból, de pénzügyileg, érzelmileg és mentálisan is számtalan kihívást állítottak az emberek elé.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)