Mire rájövünk, mi az élet értelme, már a nagyját leéltük - Ez az életkor az egyik legfontosabb állomás

Egészen tapasztaltan fogalmazzuk meg magunknak, mi az élet értelme.

Az élet értelme
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az embert talán kamaszkorában kezdi el először komolyan foglalkoztatni a gondolat, hogy vajon mi az élet értelme. Innentől kezdve ez a kérdés folyamatosan ott motoszkálhat a felnőtt létben is, és életszakasztól függően többször változhat a válasz az évek során. A kutatók azt vizsgálták, melyik életkorban jutunk olyan konklúzióra, amely tartós elégedettséggel, megnyugvással tölt el.

Érdekes eredményre jutottak, és az is kiderült, hogy ha valaki túlságosan megrögzötten kutatja a választ, az negatív hatással lehet a jóllétére, komoly hiányérzetet okozhat. Úgy fogalmaztak: csodálatos megtalálni az élet értelmét, de rossz keresni azt.

Az élet értelme

A pszichiáterekből és idegtudománnyal foglalkozó professzorokból álló csapat tanulmánya szerint átlagosan 60 éves korban érzi úgy az ember, hogy tudja, mi az élet értelme. Ilyenkorra a legtöbben megtalálják a helyüket, és olyan tapasztalatok birtokában vannak, amelyeknek köszönhetően reális értékítélettel rendelkeznek. Már nem akarnak megfelelni senkinek, csak saját maguknak, és aszerint élnek, ahogy nekik jólesik. Ezek mind hozzásegítenek ahhoz, hogy ki-ki felfedezze, számára mi az igazán fontos az életben, és mi annak a valódi értelme - ez persze szubjektív, nincs a kérdésre egy egyetemes válasz.

A kutatók magyarázata szerint azért csak egy későbbi életkor hozza meg a felfedezést, mert életünk korábbi szakaszai tele vannak bizonytalansággal. Huszonévesen még alakulóban van a karrier, talán még az igazi hivatás megtalálása is várat magára. Sokan még keresik a párjukat, és azzal sincsenek tisztában, hogy kik is ők valójában. A harmincas, negyvenes, ötvenes évekre kiépülnek és megszilárdulnak a fontos kapcsolatok, aki szeretne, családot alapít, és a munkában is megtalálja önmagát. Ahogy nő az elégedettség érzése, fokozatosan csökken a keresés intenzitása, és egyre jobban kirajzolódik, mi is az adott személy életének értelme valójában.

Átlagosan tehát 60 éves korra érkezik meg oda az ember, ahová mindig is vágyott, addigra kialakul a stabilitás a legtöbb területen. Ám a tudósok emellett azt találták, hogy ez az ideális állapot sajnos nem tart sokáig. Ugyanis hiába vannak meg a válaszok, 60 körül már sokan szembesülnek azzal, hogy az életük nagy részét leélték, és a körülményeik is változni kezdenek. Eljön a nyugdíj időszaka, ez identitásválságot válthat ki, és táplálhatja a haszontalanság érzését, ami elképesztően romboló hatású. Az idősödő barátok, családtagok elvesztésének is egyre nagyobb a valószínűsége, ez pedig megrázó. Gyakoribbak lehetnek az egészségügyi problémák is, ami szintén negatív hatással van a lelkiállapotra.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Felhívták a figyelmet a szakértők, hogy azok, akik idősebb korban is aktívak, odafigyelnek az egészségmegőrzésre, és mind fizikailag, mind mentálisan karbantartják magukat, sokkal nagyobb eséllyel találnak maguknak újabb célokat később is. Ezek segítik a motiváció fennmaradását, és lehetőséget teremtenek a sikerélmények megélésére, amelyek magukkal hozzák az elégedettség érzését. Nagyon fontos tehát 60 felett is olyan tevékenységeket keresni, amik örömmel töltenek el, fiatalabb korban pedig az idősebb rokonokat, ismerősöket támogatni kell ebben.

Ilyenek az emberek, amikor senki nem látja őket: a hálószobájukban örökítette meg őket a fotós

Különleges fotósorozat készült az emberek legprivátabb szférájáról.

Elolvasom

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük