Ez történik, ha lekapcsolják az analóg tévéadókat

Tudnivalók

Október végéig lezajlik az átállás, ezután mindenki kizárólag digitális rendszerben televíziózhat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Október végéig két ütemben valósul meg a digitális átállás Magyarországon, ezután az időpont után mindenki kizárólag digitális rendszerben televíziózhat - jelentette be Aranyosné Börcs Janka, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság - NMHH - főigazgatója sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.

Akadhatnak, akik bizonytalanságban érzik magukat amiatt, hogy kedvenc csatornájukat vagy kedvenc televíziós műsorukat a földi sugárzást beszüntetve, hamarosan már csak digitálisan tudják elérni. Az EU-ban 2006-óta folyik az átállás. A változás azokat érinti elsősorban, akik nem rendelkeznek kábeltévé- vagy műholdastévé-előfizetéssel, akik jelenleg még szoba- vagy tetőantennával néznek televíziós adásokat.

Az átállásról

Az NMHH főigazgatója szerint a kutatások alapján Magyarországon mintegy 550 ezer háztartást, tehát legalább egymillió embert érint a digitális átállás.

Az analóg rendszerekről történő digitális sugárzás egy technikai eljárás, átállás, amit ahhoz lehet a legjobban hasonlítani, amikor a fekete-fehér televíziózás áttért a színes sugárzásra. Itt is hasonlóról van szó, azzal a különbséggel, hogy sokaknak nem kell lecserélnie a tévékészülékét, amennyiben a digitális vevőegység kompatibilis azzal. Ha nem az, akkor készüléket kell cserélni, de a kutatások alapján ez csak minimális számú nézőre vonatkozik.

Mintegy 50 ezer olyan háztartás van az országban, ahol szintén szoba- vagy tetőantennával nézik az adást, rászorultsági alapon igényelhetnek ingyenesen telepített set-top-boxokat, vagy a helyi kábeltársasággal egyeztetve ingyenesen bekötik a kábeltévét, amin a hét adó műsoráért továbbra sem kell majd fizetni. Ez minden esetben a helyi önkormányzattal történő egyeztetés után valósul meg - mondta el az NMHH főigazgatója.

Csatornakiosztás

Piller András, a digitális átállásért felelős Antenna Hungária vezérigazgatója elmondta:

- Az AH 2008-ban nyerte el a digitális multiplexek üzemeltetési jogosultságát, tehát ennek már öt éve. Azóta kiépült a digitális földfelszíni televíziós hálózat, amelynek lakossági lefedettsége 98%-os, a MinDig TV ingyenes szolgáltatásunkat immáron 350 ezer háztartás használja.

Természetesen a digitális átállás utolsó fázisára mi is készülünk. Fő célunk, hogy lehetőség szerint az összes érintett analóg földfelszíni háztartás felé eljuttassuk az üzenetet, hogy át kell állniuk a digitális vételre. Az Antenna Hungária várakozásai szerint az érintett analóg földfelszíni felhasználók túlnyomó része továbbra is előfizetési díj nélkül fog tévézni, tehát az ingyenes MinDig TV-re áll át.

Azok számára, akik fizetős vételi megoldást terveznek, véleményünk szerint a legoptimálisabb megoldás a MinDig TV Extra igénybevétele, hiszen ezeket a csatornákat ugyanúgy tető- vagy szobaantennával lehet elérni, mint a meglévő analóg adásokat.

Jelenleg a közszolgálati csatornákon kívül - M1 HD, M2 HD, Duna TV, Duna World - az országos kereskedelmi csatornák - RTL Klub, TV2 - foghatóak akár szobaantennával is, ezekhez csatlakozik majd a digitális átállás során az Euronews is, feliratozva, később valószínűleg magyarul.

Magyarország az utolsó

Az első ütemben július 31-én a Budapest Kab-hegy, Szentes, Győr, Szeged vonalon elhelyezkedő adótornyokat hangolják majd át, ez az ország középső és nyugati területeit érinti. A második ütemben október 31-én kapcsolják le a többi analóg adót, ez pedig az észak-keleti országrészt és a Dunántúl déli részét érinti.

Tavaly próbaüzemet tartottak Barcson és Sopronban, ahol már lekapcsolták az analóg sugárzást, és az ott szerzett tapasztalatokból, lakossági reakciókból, esetlegesen felmerült panaszokból okulva tudja megtenni az illetékes műsortovábbító a szükséges lépéseket.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A felszabaduló frekvenciáért a jelenlegi mobilszolgáltatók is versenyeznek, előtérbe helyezve a jobb adatátvitelt. 

Hollandia volt az első uniós ország, ahol bevezették az analóg műsortovábbítás helyett a digitális földi sugárzást, majd nemsokára következett Svédország, Finnország. 2007-ben Németország is áttért az analóg helyett a digitális adásokra. Magyarország az egyik utolsó EU-tagállam, ahol bevezetik a digitális sugárzást.

Ezt is szeretjük