Így lophatnak tőled pénzt az interneten

Ez a legújabb trükk

Új adathalászkampány jelent meg az interneten. Nézd meg, mire kell vigyázni.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legújabb adathalász kampány a netbankot használó internetezőket célozza, és a bankoláshoz szükséges adatok megszerzése a cél.

Maulis Csaba, a vírusvédelmi szoftvereket készítő G Data internetbiztonsági szakértője szerint már hazánkban is terjed a módszer. Nézd meg, hogyan csinálják, és ismerd fel a veszélyes trükköt, mielőtt késő lenne!

Félrevezető e-mail

A csalás igen élethűre sikeredett. A privatbankar.hu szerint az áldozat először egy e-mailt kap a következő szöveggel:

"Értesültünk az X összegű, még függőben lévő átutalásról. Kérjük, ellenőrizze bankjánál, hogy az összeg megérkezett-e számlájára!"

A levélhez egy csatolmány is tartozik, amely egy halvány, alig látható dokumentum, ami pénzátutalásról szól. Ez pillanatokon belül el is tűnik, majd előkerül egy üzenet, hogy kijelentkeztél az e-mail fiókodból.

Ahhoz, hogy újból bejelentkezz, és lásd a tranzakciós dokumentumot, az OK gombra kell kattintanod, és most jön a trükk: átirányítanak egy oldalra, amely a tökéletes másolata a banki bejelentkezőfelületnek.

Ha ide begépeled a belépéshez szükséges adatokat, az mind a csalókhoz kerül, és már fel is vezették őket az adatbázisukba. Így tehát a tudtodon kívül, de önként megadod nekik az összes adatot, ami ahhoz kell, hogy a te károdra be tudjanak jelentkezni a netbankos rendszerbe.

10 lépés a jól működő számítógépért

Nézegess képeket!

Elolvasom

Árulkodó jelek

Van néhány tudnivaló, amit, ha észben tartasz, jelentősen csökkented annak az esélyét, hogy csalás áldozata légy. Ilyen például az is, hogy a bankok sem a netbank rendszerén keresztül, sem a honlapjukon nem kérnek tőled adategyeztetést.

A hivatalos, eredeti banki oldalak url-je a legtöbbször valamilyen megkülönböztető jelzéssel kezdődik, például egy apró lakattal vagy feltűnő színjelzéssel.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Fontos, hogy minden esetben te magad, saját kezűleg gépeld be a banki honlap címét, és ne úgy juss el oda, hogy egy e-mailben, weboldalon vagy bárhol máshol szereplő linkre kattintasz.

Ha a böngésződ ennek ellenére is tanúsítványhibát jelez az oldalnál, akkor lépj ki onnan, és tudasd az esetet a bankkal.

Ezt is szeretjük