Összegyűjtöttük a leggyakoribb csaló SMS-eket és e-maileket - Nehogy rámenj, ha ilyet kapsz!

Ne dőlj be ezeknek az üzeneteknek!

Csaló SMS és e-mail képek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjaink virtuális zsebtolvajai, az internetes csalók újabb és újabb módszereket eszelnek ki, hogy átverjék a gyanútlan embereket. Egyre kevesebb az olyan ember az országban, akik ne találkoztak volna az online csalások valamilyen formájával.

Most összegyűjtöttük a legjellemzőbb adathalász-e-mail- és -SMS-típusokat. Ha ezekhez hasonlóval találkozol, egyből gyanakodj!

Csaló SMS és e-mail - képek

Az online csalók jellemzően az emberek hiszékenységére és figyelmetlenségére építenek. Bár egyre több a figyelemfelkeltő akció, és a rendőrség is egyre nagyobb energiát fektet a csalók üldözésébe, a rosszindulató adathalászok eszköztára gyorsan növekszik.

Azt szinte lehetetlen kivédeni, hogy a csalók véletlenszerűen generált telefonszámokra SMS-eket vagy találomra összeállított e-mail-címekre trükkös tartalmú leveleket küldjenek, de az emberek odafigyelése és kritikus gondolkodása javítható. Ha az alábbiakhoz hasonló üzenetekkel találkozol, nagyon óvatos légy!

Az OTP és egyéb bankok nevében küldött üzenetek nagyon gyakoriak. Ilyenkor a csalók általában azt állítják, hogy a megkörnyékezett felhasználó bankfiókját zárolták valamilyen gyanús tevékenység miatt, de a linkre kattintva, az érzékeny adataid megadva feloldhatja a zárolást. Ez természetesen nem igaz, a bankok az ilyen ügyleteket nem üzenetekben intézik.
Szintén tipikus, hogy az adathalászok a Magyar Posta és egyéb csomagküldő szolgáltatások nevében támadnak. Általában egy vámon fennakadt csomagra hivatkoznak, amiért fizetnie kéne az áldozatnak.
Az előző példához hasonlóan itt is a Magyar Posta nevében készült az e-mail, és itt is egy csomagkézbesítéssel kapcsolatos probléma az indok.
Egy újabb példa a csomagküldő szolgálatok nevében küldött SMS-ekre.
A legnépszerűbb közösségimédia-platformok (Facebook, Instagram, TikTok, YouTube) nevében is előszeretettel trükköznek a csalók. Ilyenkor azzal ijesztik meg a felhasználót, hogy az oldalát felfüggesztették, vagy mint ebben az esetben is, egy új jelszó megadását ajánlják fel.
A booking.com és egyéb szállásfoglaló oldalak nevében is gyakran írnak üzeneteket a csalók. Ilyenkor legtöbbször arra hivatkoznak, hogy a fizetés elakadt a szállásfoglaláskor, és egy adathalász oldalra irányítják az áldozatokat egy link segítségével.

Figyelmeztet az Országos Rendőr-főkapitányság: ilyen veszélyes SMS-eket küldenek a rendőrség nevében a csalók

Nagyon vigyázz, ha ilyen SMS-t kaptál!

Figyelmeztet az Országos Rendőr-főkapitányság: ilyen veszélyes SMS-eket küldenek a rendőrség nevében a csalók

Nagyon vigyázz, ha ilyen SMS-t kaptál!

Elolvasom

Borítókép: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük