Bennszülött törzs a fővárosi állatkertben: igaz a legenda?
Budapest történelmét számos érdekes legenda övezi. Vajon van valóságalapjuk a történeteknek?
A leghíresebb legendák érdekesek és szórakoztatóak, de színhelyük általában távol esik hazánktól, ami levon egy kicsit a hírértékükből.
Kevesen tudják azonban, hogy Budapest életét is övezi néhány különös történet. Ezekből válogattunk.
Afrikaiakat mutogattak az állatkertben?
Úgy tartja a mendemonda, hogy a Fővárosi Állatkert a jelenlegieken felül más szolgáltatásokat is nyújtott az érdeklődőknek a 19. század végén: egy különálló, kerítéssel védett részen állítólag egy afrikai törzs élt, akiket ugyanúgy megnézhettek a látogatók, mint az állatokat.
A Szeretlekmagyarorszag.hu értesülései szerint a bennszülöttek jelenlétéről még az 1896. augusztus 30-i Vasárnapi Újság is beszámolt.
A korabeli cikkben benne foglaltatik, hogy a törzset azért költöztették be, hogy a magyarok láthassák, mennyire különbözik az életük a fehérekétől, és megcsodálhassák azt is, milyen szép egy fekete ember teste.
Így kezdődik az írás: "Valóban érdekes látvány az a 250 néger atyafi, kik az ezredévi ünnep tiszteletére Afrikából Budapestre jöttek, s most ott tanyáznak az állatkertben." A legenda igaznak bizonyult: Carl Hagenbeck, az akkori igazgató egy ízben Srí Lanka-i elefántidomárokat, később pedig egy egész afrikai törzset költöztetett az állatkertbe, de állítólag lappok és a sziúk is laktak a létesítményben.
Az eltolt templom
Szintén az 1800-as évek végéhez fűződik az eltolt templom legendája. A szóbeszéd szerint a Belvárosi plébániatemplom állítólag útban volt az Erzsébet-híd felhúzásakor, ezért egyszerűen fogták, és arrébb tolták az épületet. A feljegyzésekből kiderül, hogy a történet nem igaz - bár valóban volt szó ilyesmiről, de az ötletet elvetették.
Mivel a templom az új híd tengelyébe esett, először az átépítésén gondolkodtak, de az épületet műemlékké nyilvánították, így ez a terv nem bizonyult működőképesnek. Az 1930-as években szóba került, hogy odébb tolják a templomot a tér rendezésének érdekében, de végül ez az ötlet sem valósulhatott meg.
A márványmenyasszony
A Thököly út egyik házának erkélyén egy korlátra támaszkodó nő szobra áll. Több változat is létezik az asszony kilétére - a legismertebb talán a katonafeleség története. A legenda szerint a nő, miután a fronton harcoló férje halálhírét kapta, nem akarta elhinni azt, ezért kiállt az erkélyre, és az utcát kémlelve várta, hogy hitvese hazatérjen. Amikor meglátta a férfit, örömében megállt a szíve, a férj pedig szobrot állíttatott az emlékére.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Végül az RTL Klub Fél Kettő című műsora öntött tiszta vizet a pohárba: az erkély valójában nem is igazi terasz, csak egy dísz, amelyen a nő mellszobra elhelyezkedik. A ház tervezője, Ybl Lajos fia látott hasonlót Párizsban, és ő adta az ötletet apjának, aki kizárólag ezen az épületen alkalmazta a díszítés ezen módját.
Kép: commons.wikimedia.org, Indafotó
A mobilon megjelenő első képen az Állat- és Növénykert bejárata látható, forrása: hu.wikipedia.org, WikiLovesMonuments 2011.
A mobilon megjelenő második képen a Belvárosi plébániatemplom látható,
forrása: hu.wikipedia.org, KovacsDaniel.
OLVASD EL EZT IS!
- budapest
- kultúra
Megnyílt az Olimpiai park Budapesten
- közlekedés
- kultúra
3 dolog, amit a legtöbb magyar megváltoztatna a tömegközlekedésben
- magyarország
- hobbi