Hány bölcsességfogad van? Hamarosan az lesz a furcsa, ha mindegyik kinőtt
A bölcsességfog evolúciós változás miatt tűnik majd el, amit már most is érezni lehet.
Bár a bölcsességfog neve nagyon hangzatos, manapság valójában sokaknak inkább bosszúságot okoz. Ezek a leghátsó őrlőfogak, amelyek általában 17 és 30 éves kor között nőnek ki - már ha egyáltalán kinőnek. Mint az egy felmérésből kiderült, napjainkban az emberek negyedének legalább egy bölcsességfoga soha nem bukkan elő.
Ez már annak a folyamatnak a része, amely lassan, évezredek alatt valószínűleg oda vezet majd, hogy a mostoha őrlőfog teljesen eltűnik majd az emberi testből. De miért van vele ennyi probléma, és mi érezhető már ma is a bölcsességfog evolúciós elenyészéséből?
A bölcsességfog és az evolúció
Az ősidőkben, amikor az ember még nem tudott bánni a tűzzel, olyan állszerkezetre volt szüksége, melynek segítségével tépni tudta a nyers húst, és össze tudta rágni a kisebb csontokat, a kemény magokat. Ebben a nagy méretű állkapocsban a fogak is nagyobbak voltak a maiaknál, de még így is kényelmesen elfértek, és a bölcsességfog is teljes értékű őrlőként funkcionált.
Ám ahogy az ember tápláléka a főzés kialakulásával és a mezőgazdaság fejlődésével jelentősen megváltozott, úgy az állszerkezet is egyre kisebb lett. A puhább élelmiszereknek köszönhetően nem volt már szükség a nagy állkapocsra, a fogak száma azonban nem követte ilyen gyorsan a változást. A 28 fog mellett ugyanúgy megmaradt a négy leghátsó őrlőfog is, amelyeknek viszont egyre kevesebb hely lett a szájban a kifejlett fogsor mellett.
Ez a magyarázat arra, hogy sokaknak nagyon nehezen és rosszul jön ki a bölcsességfoga, majd a helyhiány és a problémás hozzáférhetőség miatt gyorsan el is romlik, számos gondot okozva tulajdonosának. Ugyanakkor a tudósok felfigyeltek rá, hogy egyre gyakoribbak az olyan esetek, amikor az embernek hiányzik legalább egy, de inkább több, vagy akár az összes bölcsességfoga. Nem csupán nem jön ki, egyáltalán ki sem alakul. Úgy találták, hogy manapság az emberek 25%-a már ebben a cipőben jár.
Gyarapszik azok száma is, akiknek ugyan megvannak a bölcsességfogai, de azok egész életükben az állcsontban maradnak, anélkül, hogy bármilyen problémát okoznának. Jelentős azok csoportja is, akiknek egy-két bölcsességfoga előtör élete során, a maradék pedig az állcsontban pihen, vagy csak részlegesen jön ki. Egy tanulmány szerint jellemzően a felső bölcsességfogak nőnek ki problémamentesen, míg az alsók többször maradnak rejtve.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezekre a változásokra kétféle magyarázatot adnak a kutatók. Az egyik vélekedés alapján a szülőktől örökölt gének befolyásolják a fogak alakulását. A másik arra hivatkozik, hogy az evolúció során az emberi állkapocs kisebbé vált, és mivel ez a folyamat ugyan lelassult, de nem állt le, a fogsorunk is lassan, de biztosan alkalmazkodik az egyre zsugorodó helyhez.
Olvass tovább! 9 testrész, ami eltűnik a tudósok szerint
Az evolúció folyamán kialakultak olyan testrészek, amik mára teljesen elveszítették eredeti funkciójukat. A tudósok szerint ezek el is fognak tűnni.
A jövő embereinek már nem lesz lábujjuk: 9 testrész, ami eltűnik a tudósok szerint
Nézegess képeket!
ElolvasomFotók: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!
- evolúció
- mellbimbó