A világ egyik leghíresebb politikusa az illatosabb bélgázokért kampányolt

Diplomata, feltaláló, elismert politikus, aki még a polgárok bélügyeit is a szívén viselte.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbben jól ismerik a puffadás kellemetlen érzését, ellenben sem az idő, sem a hely nem alkalmas arra, hogy belső szerveid óhaja szerint cselekedj.

Mennyivel egyszerűbb lenne az élet, ha a test működése éppen olyan finom illatot árasztana, mint a kedvenc parfümöd. Úgy tűnik, ez a gondolat már korábban, a történelem nagyjainak fejében is megfogant, legalábbis egyikükében biztosan. Ezt a jó embert Benjamin Franklinnek hívták, aki nem volt rest a brüsszeli Királyi Akadémia elé tárni világmegváltó elképzelését.

Formabontó értekezés

Még 1781-ben történt a dolog, amikor is Franklin elküldte a mélyen tisztelt Akadémiának Fart Proudly címmel ellátott esszéjét. Az iromány üzenete egyértelmű volt: miért nem fordít a bizottság nagyobb gondot arra, hogy kitalálják, hogyan lehetne illatosítani a szellentést?

A fizikus mindezt azzal indokolta, hogy az Akadémiának rendeltetése szerint a közügyet érintő legfontosabb kérdésekkel kellene foglalkoznia. És ugyan, mi lehetne fontosabb egy ilyen felettébb kényes témánál?

Elvégre sokak - ha nem is mindenki - számára kardinális probléma, hogy egyszerűen nem engedheti el magát társaságban. "Közismert tény, hogy az étel fogyasztása során az emberek gyomrában bőséges mennyiségű gáz termelődik… A szelek kiszabadulása ugyanakkor sértő lehet a társaság számára, az azokat kísérő odor miatt… Ellenben visszatartani őket nemcsak természetellenes, de kimondottan fájdalmas is, ráadásul problémák egész sorát előidézheti, megkeserítve ezáltal a polgárok életét.”

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Franklin a tanulmánnyal egyébiránt sürgette a Királyi Akadémiát, hogy minél előbb forradalmasítsanak egy orvosságot, mely nem ártalmas az egészségre, és mindössze elég az ételbe keverni, hogy kellemessé tegye a távozó gázok illatát.

Nem minden az, aminek látszik

Benjamin Franklin vitathatatlanul lángelme volt, mert, mint utólag bebizonyosodott, a tanulmány csupán egy szarkasztikus válasz volt az Akadémia egyik korábbi, szerinte értelmetlen filozofálgatására. A politikus ily módon jelezte a tudományos társaságnak, hogy túl sok időt fektetnek értelmetlen dolgok fejtegetésébe.  Ha szeretnéd teljes hosszában elolvasni az esszét, ezen a linken megtalálod.

Ezt is szeretjük