17 évesen lett a forradalom vezetője, és a kínzás hatására sem tört meg - 5 bátor nő, aki fellázadt az elnyomás ellen

Nevüket valószínűleg még te sem hallottad, pedig ők voltak az akkori kor igazi női harcosai.

Bátor nők történelem
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A történelem során a legtöbb lázadásban és forradalomban a nők is kulcsszerepet játszottak, bár sokuk nevét kitörölték a feljegyzésekből.

Míg egyes nők képesek különös kegyetlenséggel gyilkolni, addig vannak olyanok is, akiknek bátorsága örökre átírta a történelmet. Most bemutatunk öt kevéssé ismert női lázadóvezért, akik nem féltek harcolni az igazságért.

17 évesen lett a forradalom vezetője

Djamila Bouhired

Djamila Bouhired 1935-ben született Algériában. Bouhired az algériai civilekkel szemben alkalmazott francia kínzások és brutalitás miatt radikalizálódott a felkelés korai szakaszában. Ez oda vezetett, hogy mindössze 17 évesen csatlakozott a lázadó szervezethez. Már ilyen fiatalon kulcsszerepet játszott a fiatal nők toborzásában, sőt, az atrocitások megtorlásaként nagy horderejű robbantásokban is részt vett. Bouhired a francia gyarmati uralom elleni algériai forradalom ikonikus vezetője lett. A most 88 éves nő semmit nem veszített politikai szenvedélyéből, továbbra is odaáll a számára fontos ügyek mellé. Részt vett a 2019-es algériai tüntetéseken is.

2481532716 0bb0b952cb b

Bár 1957-ben letartóztatták, és embertelen kínzásoknak vetették alá, Bouhired nem volt hajlandó felfedni az információkat. Végül a szabálytalanságokkal és hamis vádakkal teli tárgyaláson halálos ítéletet szabtak ki rá, amelyet később nemzetközi nyomásra életfogytiglani börtönbüntetésre változtattak.

Claire Lacombe

Az 1765. augusztus 4-én született Claire Lacombe színésznőként kezdte karrierjét Párizsban, de később a francia forradalom egyik legbefolyásosabb alakja lett. Pauline Léonnal együtt 1793-ban társalapítója volt a Forradalmi Köztársasági Nők Társaságának. 1792-ben Lacombe jelentős szerepet játszott a forradalom Girondin frakciójának bukásában. Claire hatalmas hatást gyakorolt a korszakra, a francia forradalom eszméi mellett egész életében kiállt, és a nők jogaiért is kampányolt.

Mavia királynő

Mavia egy legendás ókori arab királynő volt, akit a mai napig a régió egyik leghatalmasabb női uralkodójaként tartanak számon. Történetét nagyrészt szájhagyomány útján terjedt történetekből és énekekből ismerhetjük, így korai életének pontos részletei nem tisztázottak. Annak ellenére, hogy a kor erősen férfiközpontú társadalmában a neme miatt kihívásokkal kellett szembenéznie, Mavija félelmetes katonai erőnek bizonyult a rómaiakkal szemben. A királynő Kr. u. 425 környékén halt meg.

GettyImages-541321723
Fotó: De Agostini Picture Library / Getty Images Hungary

Lakshmi Bai

Lakshmi Bai királynő a britek által ellenőrzött indiai Jhansi tartomány uralkodója és az 1857-58-as lázadás egyik legfontosabb vezetője volt. 1835 novemberében született az indiai Kasiban, és az indiai nők számára akkoriban szokatlan nevelésben részesült, mivel már fiatal korától kezdve olyan harcművészeteket gyakorolt, mint a kardvívás és a lovaglás. Lakshmi Bajt a brit kormány nevezte ki Jhansi régensévé, bár a széles körű és népi lázadás kezdete után hamarosan a lázadók oldalán találta magát. Megszervezte csapatait, és a lázadók parancsnoka volt a Bundelkhand régióban. A hadjáratok korai szakaszában sikereket ért el a brit csapatokkal szemben.

Corazon Aquino

Corazon Aquino annak az 1986-os néphatalmi forradalomnak volt fontos alakja, amely megdöntötte Ferdinand Marcos elnök diktatúráját a Fülöp-szigeteken. Tapasztalatlansága ellenére Aquino a férje meggyilkolása után vált politikailag aktívvá. Miután tanúja volt a Marcos-rezsim elnyomása, a szegénység és a korrupció elleni hatalmas közvéleményi támogatásnak és felháborodásnak, vonakodva bár, de vállalta, hogy indul a választáson. Aquino jól döntött: megválasztották, így az ország első női vezetőjévé vált 1998-ban. Még abban az évben Ramon Magsaysay-díjat is kapott a forradalmi változásokra gyakorolt hatásáért.

8 magyar nő, akik történelmet írtak - Olvass tovább!

A történelemkönyvekben általában csak a férfiak neve kerül előtérbe, pedig rengeteg csodálatos asszony van, akik tetteikkel, döntéseikkel hatalmas változásokat, sikereket értek el, és jobbá tették az országot, a világot, valamint kinyitották a lehetőségek kapuját nőtársaik előtt.

8 csodálatos magyar nő, akik történelmet írtak: képeken az első orvos, ügyvéd és pilóta

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: getyy Images Hungary).

Ezt is szeretjük