Miért hoz veszekedést, ha kiömlik a só? 3 balszerencsés babona története
A létra alatt sem szabad elsétálni, de kevesen tudják, miért.
Soha ne nyiss ernyőt házon belül! Mindig kívülről, és soha ne mögötte kerüld el a kitámasztott létrákat! Óvakodj, hogy ne boruljon fel a sótartó!
Számos babona él a köztudatban, melyekre sokan nap nap után, szinte automatikusan figyelnek. Azt azonban kevesen ismerik, hogy mi ezeknek a mélységesen a köztudatba épült aranyszabályoknak az eredete.
Miért hoz veszekedést a kiömlött só?
A babona szerint, ha kiömlik a só, az veszekedést hozhat, ami csak úgy kerülhető el, ha az ember jobb kezével a bal válla felett háta mögé dob belőle egy csipetet.
A kiboruló sót már időszámításunk előtt 3500 táján is szerencsétlennek tartották az ősi sumérok, és tőlük eredeztethető a fent ecsetelt veszekedéselűző rituálé is. Népük adta tovább az egyiptomiaknak, asszíroknak, majd a görögöknek is.
A babona a Livescience-ben ismertetett feltételezés szerint abból fakad, hogy egykor még többre értékelték a sót az ételek fűszerezésében, mint ma, ezért vétek lehetett azt pazarolni. Annak idején a római katonák is kaptak sópénzt, melynek megvonása bevett büntetés volt. A szokást az angol nyelv máig őrzi: a salary, azaz fizetés szó etimológiája a salt, vagyis só szóra vezethető vissza. Az ókori római katonák sópénzét salariumnak hívták.
Soha ne sétálj el a létra mögött!
A babona szerint szerencsétlenséget okoz, ha a kitámasztott létra mögött, és nem előtte sétál el az ember.
A hiedelem oly régen él a köztudatban, hogy már az 1600-as évekbeli Angliában is arra kényszerítették a halálra ítélteket, hogy úton az akasztófa felé elsétáljanak egy létra mögött.
Eredete mintegy 5000 évvel ezelőttre, az ókori Egyiptom egy vallási hiedelmére vezethető vissza. A falhoz támasztott létra ugyanis a fallal és a talajjal háromszöget zár be, mely formát az egyiptomiak szentnek, isteni jelképnek tartották. Aki átsétált egy háromszögön, bármi is zárta azt, az isteneket gyalázta meg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kitámasztott létra babonája idővel keresztény vonatkozásban is szimbolikus értelmet kapott: Krisztus keresztjéhez támasztott létrákkal azonosították ezeket, melyek alatt elmenni balszerencsét hozhat.
Házon belül esernyőt nyitni tilos!
A babona szerint lakásban nem szabad kinyitni az esernyőt, mert az balszerencsét von maga után.
Bár vannak, akik az ókori egyiptomi fáraók napernyőivel keresik a párhuzamot, ezek más formájúak voltak, mint a mai ernyők, ezért sokkal valószínűbb, hogy a babona gyökerei a viktoriánus Angliában keresendők.
Abban az időben elterjedtek a fémnyelű, vízálló darabok. Mivel arrafelé gyakorta esik, az emberek könnyen bosszúságot okozhattak a többieknek a fröcsköléssel, ha hazatérvén ismét kinyitották nedves ernyőiket. Egy túl merev ernyő akár meg is sebesíthetett másokat, vagy le is verhetett valamit odabent. Az ilyesfajta helyzetek konfliktusokba torkollhattak, minek következtében egy idő után a balszerencsével hozhatták összefüggésbe az ernyők házon belüli kinyitását.
A babonák olykor évezredes hiedelmei beivódtak a köztudatba, gyökereik pedig feledésbe merültek. Aki azonban világéletében csipetjével dobálta a sót a háta mögé, vagy szorgalmasan kerülgette a létrákat, valószínűleg eredetüket ismervén is folytatja a különös szokásait.
Középkori ruhadarabok
A babonák sokat mesélnek a régiekről, ahogyan legszemélyesebb holmijaik, a ruháik is: középkori darabokat mutatunk be, melyek közül néhánynak érdekes története van.
8 máig megmaradt középkori ruhadarab izgalmas története: van, akinek az alsógatyáját őrizték meg
Nézegess képeket!
ElolvasomForrás: Livescience.
Képek: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- érdekesség
- jelentés
Milyen féreg ordít a fában? 5 régi magyar szólás-mondás valódi jelentése
- érdekesség
- magyar nyelv