Most végre összefog a jobb- és a baloldal
A parlamenti többség szerint a diákoknak meg kell ismernie a múlt tragédiáit.
Az Országgyűlés oktatási bizottsága május 13-án, hétfőn tárgyalta azt az indítványt, amit a Jobbik, a KDNP és az MSZP nyújtott be, miszerint kötelezővé tennék a Terror Háza, a recski és az auschwitz-birkenaui emlékhelyek, valamint a Holokauszt Emlékközpont meglátogatását az ötödik-nyolcadik osztályosok számára.
Az MTI május 13-i információi szerint a kormány vitára érdemesnek találta a javaslatot, amire május 13-án került sor a parlamentben. A Fidesz alapvetően támogatta az MSZP javaslatát, de leszögezte, hogy a program nem lehet kötelező jellegű. Ezek mellett elhangzott még a bizottsági ülésen, hogy ez rengeteg finanszírozási kérdést felvet.
Három párt is javasolta
Eredetileg Vona Gábor, a Jobbik pártelnöke nyújtotta be április 10-én javaslatát, miszerint minden felső tagozatos diáknak kötelezően el kellene látogatnia a recski munkatáborból kialakított emlékparkba. A jobbikos képviselő azzal érvelt, hogy mindenkinek meg kellene ismernie a szocialisták igazi arcát. Ferenczi Gábor jobbikos képviselő szerint elfogadhatatlan, hogy a gyermekeket arra kell nevelni, hogy kollektív bűntudatot vállaljanak évtizedekkel ezelőtti bűnökért.
A KDNP-s Rubovszky György, Harrach Péter és Tarnai Richárd képviselők április 30-án javasolták az Országgyűlés előtt, hogy az általános iskola felső tagozatában legyen kötelező a Terror Háza látogatása. Ennek költségeit a köznevelési intézmény térítené, és arra kérték a kormányt, hogy június 30-ig alkossanak rendeletet erről.
Indoklásuk szerint sokan vannak, akik a hibás oktatásban nevelkedett nemzedékhez tartoznak, és még a parlamentben is megfigyelhető ez néhány ember esetében. Ezekkel az emberekkel meg kell ismertetni, hogy mi az objektív valóság a diktatúráról.
Az MSZP-s Lendvai Ildikó, Tóbiás József és Steiner Pál május 2-án azzal csatlakozott az indítványhoz, hogy az auschwitz-birkenaui emlékhelyek és a Holokauszt Emlékközpont látogatását is kötelezővé tenné. A szocialisták szerint "a legfontosabb kötelezettségünk azonban gyermekeink, unokáink, a jövő nemzedékének igaz tanítása, azért, hogy tudják, mi történt Auschwitzban és a pesti Duna-parton. Azért, hogy demokratikus, toleráns és befogadó legyen a jövő Magyarországa." A program a történelemoktatás keretein belül történne.
Más országban is az oktatás része
A brit kormány már 2006-ban bevezető jelleggel ismertette hasonló programját, amely szerint a középiskolai tanterv kötelező része az auschwitzi haláltábor meglátogatása. Ennek finanszírozása központilag zajlik. Az iskolák 16-18 éves diákjai esetében 2,1 millió fonttal támogatják az utazást. A látogatás mindössze egynapos, reggel utaznak Lengyelországba, majd körbevezetik őket a barakkokon, a krematóriumon és a foglyok lenyírt haját, cipőit és ruháit bemutató múzeumon.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezt egy megemlékező rendezvény követi, majd még aznap este visszatérnek Nagy-Britanniába. A diákoknak továbbá lehetőségük van túlélőkkel találkozni és személyes tapasztalataikat meghallgatni. A nyomasztó kirándulást a brit Holokauszt Oktatási Alap szervezi.
OLVASD EL EZT IS!
- orbán viktor
- belföld
Újabb emberétől vált meg a kormány, a diákok utcára vonultak
- tanulás
- kormány
Diáklázadás: ezt találta ki a kormány
- belföld
- hoffmann rózsa