Igazi szenzáció: váratlan és ritka jelenséget rögzített a Hubble-űrtávcső
Az Atlas-üstökösről készült képek különösen értékesek, mivel annak feltöredezése gyorsan és megjósolhatatlanul ment végbe.
Lenyűgöző felvételeket készített a Hubble-űrteleszkóp a széteső Atlas-üstökös több mint kéttucatnyi magtöredékéről. Az űrtávcső április 20-án nagyjából 30, három nappal később 25 magtöredéket azonosított - olvasható az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA honlapján.
A Kaliforniai Egyetem Los Angeles-i tagintézményében dolgozó David Jewitt, aki a haldokló üstököst lencsevégre kapó két kutatócsoport egyikének vezetője, elmondta, hogy a megfigyelt töredékek helyzete és látványa jelentősen eltérő volt a két napon.
- Nem tudom, hogy ez azért van-e, mert az egyes darabok hol fényesek, hol nem, attól függően, hogy visszaverik-e épp a napfényt, úgy viselkedve, mintha karácsonyfaégők lennének, vagy azért, mert a két napon más-más töredékek láthatóak - jegyezte meg a szakember.
Nagyon ritka esemény
- Ez egy rendkívül izgalmas dolog - egyrészt mert ilyen jelenséget látni óriási élmény, másrészt mert ilyen nem történik nagyon gyakran. A legtöbb széteső üstökös túlságosan halvány ahhoz, hogy láthassuk. Ilyen volumenű esemény évtizedenként egyszer vagy kétszer következik be - mondta Quanzhi Ye, a Marylandi Egyetem szakembere, az űrtávcsővel dolgozó másik kutatócsoport vezetője.
A kutatók szerint az eredmények azt mutatják, hogy az üstökösök feltöredezése viszonylag gyakori jelenség. Ez lehet az elsődleges mechanizmus, amely révén az üstökösök tömör, jeges magja elhal. Mivel azonban a folyamat gyorsan és megjósolhatatlanul megy végbe, a csillagászok bizonytalanok a feltöredezés okát illetően, de a most közzétett felvételek talán segíthetnek a jelenség jobb megértésében.
Váratlanul töredezett fel az üstökös
A tavaly decemberben felfedezett Atlas fényessége gyorsan növekedett március közepéig, és a csillagászok egy része úgy vélte, hogy májusban szabad szemmel is látható lesz, az elmúlt húsz év egyik leglátványosabb üstökösévé válva. Az égitest azonban hirtelen halványulni kezdett, és a csillagászok arra jutottak, hogy az üstökös magja elkezdett feltöredezni vagy szétszakadni. A fragmentálódást április közepén felvételekkel is igazolták.
A széteső üstökös nagyjából 146 millió kilométerre volt a Földtől, amikor a Hubble megörökítette. Ha valami megmarad belőle, akkor a kométa május 23-án lesz a legközelebb - 116 millió kilométerre - a bolygónkhoz.
Kiemelt kép: Wikipedia/Martin Gembec
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Lenyűgöző felvételek a világűrről
Magyar fotós nyerte a 2019-es Év Csillagászati Fotósa című pályázatot, amelyre 4600 felvétel érkezett több mint 90 országból. Francsics László különleges perspektíván keresztül mutatta be a teljes holdfogyatkozás folyamatát.
4600 kép közül választották ki a magyar fotósét - Lenyűgöző felvételek a világűrről
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- űrkutatás
- tudomány
Azonosíthatták a világűrben felfedezett titokzatos objektumot
- űrkutatás
- tudomány