Gyönyörű, de nagyon szomorú fotókat közölt a NASA: az igazság az aranyfolyók mögött

Az Amazonas aranyfolyóit feltáró ritka felvételeket tett közzé a NASA.

Aranyfolyók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Amazonas aranyfolyóit, vagyis az illegális aranybányászat nyomait feltáró ritka felvételeket közölt a NASA. A képeken felvillanó aranyfolyók tulajdonképpen vízzel telt bányagödrök, melyeket engedély nélküli bányászok ástak az amerikai űrhatóság közlése szerint.

Az általában rejtve maradó bányák visszaverik a napsugarakat, ezért válnak láthatóvá a képeken, melyeket a Nemzetközi Űrállomáson - ISS - tartózkodó egyik asztronauta készített decemberben - írja a BBC hírportálja.

Több szempontból is káros a jelenség

A képek újabb bizonyítékul szolgálnak a Peru délkeleti részén lévő Madre de Dios régió romboló hatású aranybányászatának jelentős méreteire. Az ország vezető aranyexportőrében, Madre de Diosban pedig szabályozatlanul zajlik a bányászat, több ezer bányász próbál ebből megélni.

A terület óriási biodiverzitással rendelkező régió, a kiterjedt bányászati ipar azonban nagy mértékű erdőirtáshoz és az élőhelyek pusztulásához vezetett. Mérgezi a helyi közösségeket is az a több tonnányi higany, mely az arany kinyeréséhez szükséges. A tudósok szerint jelentős mennyiség kerül a folyókba vagy a légkörbe.

A képeken feltűnő gödrök több száz, vízzel telt medence sárral körülvéve, ahol a növényzetet eltávolították - közölte a NASA. A bányászok a régi folyók medrének irányát követik, ahol lerakódhatott az üledék a benne lévő ásványokkal együtt. A régió egyes területein - majmok, jaguárok és különleges pillangók élőhelyén - a szakértők szerint az erdőirtás vezető oka a bányászat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Egy 2019 januári tanulmány szerint az aranybányászat miatti erdőirtás a becslések alapján 9280 hektárnyi területet tett tönkre az Amazonas perui részén 2018-ban. Az arany emelkedő ára miatt a helyi közösségekben élő emberek gyakran a bányászatban látják az egyetlen megélhetési lehetőséget. Egy 2012-es becslés szerint 30 ezer bányász dolgozott a régióban.

Fotók: NASA/ISS

A 8 legjobb fotó a Földről a NASA szerint

Több mint 56 ezer ember tette le a voksát, az így összeállt nyolcas mezőnyből pedig végső győztesként a Bahamák partjainál készült fotó lett az abszolút befutó, ez a kép a szavazatok 66%-át zsebelte be.

A Földön rengeteg érdekes, szép vagy éppen elszomorító dolog van, amit mi talán észre sem veszünk innen, de a műholdak felülnézetből már egészen máshogy látják a világunkat!

A 8 legjobb fotó a Földről a NASA szerint: elképesztően gyönyörűek

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük