Gyönyörű, de nagyon szomorú fotókat közölt a NASA: az igazság az aranyfolyók mögött
Az Amazonas aranyfolyóit feltáró ritka felvételeket tett közzé a NASA.

- Folyton ingadozik a testsúlya, és észbontóan nőies: a modell stílusát és őszinte fotóit imádják az Instán »
- A szűk szárú farmer még nem vonul vissza teljesen: ezekben a nőies összeállításokban igazán divatosan mutat »
- Ráncok ellen igazi nagyágyú, segít megőrizni a bőr rugalmasságát: a marulaolaj eltörli az apróbb hibákat »

- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Mi Argentína fővárosa? 8 kérdés a világ földrajzából, ami sokakat megizzaszt
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
- Deutsch Anita párducmintás bikiniben: 48 évesen tökéletes az alakja a kommentelők szerint
Az Amazonas aranyfolyóit, vagyis az illegális aranybányászat nyomait feltáró ritka felvételeket közölt a NASA. A képeken felvillanó aranyfolyók tulajdonképpen vízzel telt bányagödrök, melyeket engedély nélküli bányászok ástak az amerikai űrhatóság közlése szerint.
Az általában rejtve maradó bányák visszaverik a napsugarakat, ezért válnak láthatóvá a képeken, melyeket a Nemzetközi Űrállomáson - ISS - tartózkodó egyik asztronauta készített decemberben - írja a BBC hírportálja.
Több szempontból is káros a jelenség
A képek újabb bizonyítékul szolgálnak a Peru délkeleti részén lévő Madre de Dios régió romboló hatású aranybányászatának jelentős méreteire. Az ország vezető aranyexportőrében, Madre de Diosban pedig szabályozatlanul zajlik a bányászat, több ezer bányász próbál ebből megélni.

A terület óriási biodiverzitással rendelkező régió, a kiterjedt bányászati ipar azonban nagy mértékű erdőirtáshoz és az élőhelyek pusztulásához vezetett. Mérgezi a helyi közösségeket is az a több tonnányi higany, mely az arany kinyeréséhez szükséges. A tudósok szerint jelentős mennyiség kerül a folyókba vagy a légkörbe.
A képeken feltűnő gödrök több száz, vízzel telt medence sárral körülvéve, ahol a növényzetet eltávolították - közölte a NASA. A bányászok a régi folyók medrének irányát követik, ahol lerakódhatott az üledék a benne lévő ásványokkal együtt. A régió egyes területein - majmok, jaguárok és különleges pillangók élőhelyén - a szakértők szerint az erdőirtás vezető oka a bányászat.
Egy 2019 januári tanulmány szerint az aranybányászat miatti erdőirtás a becslések alapján 9280 hektárnyi területet tett tönkre az Amazonas perui részén 2018-ban. Az arany emelkedő ára miatt a helyi közösségekben élő emberek gyakran a bányászatban látják az egyetlen megélhetési lehetőséget. Egy 2012-es becslés szerint 30 ezer bányász dolgozott a régióban.
Fotók: NASA/ISS
A 8 legjobb fotó a Földről a NASA szerint
Több mint 56 ezer ember tette le a voksát, az így összeállt nyolcas mezőnyből pedig végső győztesként a Bahamák partjainál készült fotó lett az abszolút befutó, ez a kép a szavazatok 66%-át zsebelte be.
A Földön rengeteg érdekes, szép vagy éppen elszomorító dolog van, amit mi talán észre sem veszünk innen, de a műholdak felülnézetből már egészen máshogy látják a világunkat!
OLVASD EL EZT IS!

- tudomány
- csillagászat
Lenyűgöző videót tett közzé a NASA a Nap elmúlt tíz évéről

- globális felmelegedés
- klímaváltozás