66 repülőgép és 9 hajó kereste hiába: ma 84 éve tűnt el Amelia Earhart, a repülés női úttörője
Máig nem tudják biztosan, mi történt Amelia Earharttal és Fred Noonannel.
Amelia Earhart neve valószínűleg senkinek sem ismeretlen. Biztos, hogy legalább tíz olyan amerikai filmet láttál már, melyben említették rejtélyes eltűnését.
A repülés női úttörője ugyanis olyan nehezen megmagyarázható körülmények között tűnt el a Csendes-óceán felett utolsó útja során, hogy a mai napig csak találgatnak, mi is történhetett valójában. 84 évvel ezelőtt, 1937. július 2-án veszett nyoma.
Amelia Earhart, a repülés női úttörője
Amelia Earhart 1897. július 24-én született Kansasban. 1920-ban utazott először repülőgépen, az út pedig szerelem volt első látásra. Ezt követően elkezdett pilótaleckéket venni, pár évvel később pedig megvette első repülőjét. 1930-ban 291 km/h-val női sebességrekordot, majd 1931-ben női magasságrekordot is felállított - 5624 méterrel. 1932 májusában egy kétmotoros Lockheed Vega repülővel a világon első női pilótaként átrepülte az Atlanti-óceánt. Earhart előtt ez pusztán egy pilótának, Charles Lindberghnek sikerült, 1927-ben. Ez az út tette igazán ismertté világszerte. De az 1935. január 11-én megkezdett Hawaiitól Kaliforniáig tartó repülése is óriási sikernek számított - mivel az előtte próbálkozók mind a tengerbe zuhantak ezen az úton.
Utolsó útjára 1937. június 1-jén indult Fred Noonan másodpilótával egy Lockheed Electra típusú géppel. Miamiban szálltak fel, és a csendes-óceáni térségen áthaladva akarták a Földet megkerülni. Épp a Csendes-óceán közepén fekvő Howland-szigeten szerettek volna leszállni, ám viharba kerültek, üzemanyaguk erősen fogyott, a földi irányítás elveszítette a rádiókapcsolatot velük. Amelia Earhart és Fred Noonan soha többé nem kerültek elő.
Nyomtalanul tűntek el
Az amerikai haditengerészet összesen 66 repülőgépet és 9 hajót küldött a felkutatásukra, ám sem roncsokat, sem üzemanyagfoltokat nem találtak sehol. Június 18-án feladták a keresést. Később Amelia férje, George P. Putnam saját pénzből további kutatásokat finanszírozott, ám 1937 októberében feladták a reményt. 1939. január 5-én halottá nyilvánították őket.
A legelfogadottabb teória szerint a gépen navigációs hiba lépett fel, elkerülték a Howland-szigetet, üzemanyaguk kifogyott, és a roncsok ma is valahol a Csendes-óceán mélyén lehetnek. Egy másik népszerű elképzelés szerint japán felségterületen szálltak le, ahol fogságba estek, majd itt haltak meg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- repülés
- légitársaság