66 repülőgép és 9 hajó kereste hiába: ma 84 éve tűnt el Amelia Earhart, a repülés női úttörője
Máig nem tudják biztosan, mi történt Amelia Earharttal és Fred Noonannel.

- Ha tengerparton nyaralsz, ezt nem árt tudni: így hat a bőrre és a hajra a sós víz »
- Felháborodást keltett azzal, hogy kilátszott a térde: a 79 éves Jean Shrimpton szupermodellként lett híres »
- 4 egyszerű, de ultranőies szett, amit Amal Clooney gyakran elsüt: hasonló fazonok árakkal, melyekkel megvalósítható a sikkes összhatás »

- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
Amelia Earhart neve valószínűleg senkinek sem ismeretlen. Biztos, hogy legalább tíz olyan amerikai filmet láttál már, melyben említették rejtélyes eltűnését.
A repülés női úttörője ugyanis olyan nehezen megmagyarázható körülmények között tűnt el a Csendes-óceán felett utolsó útja során, hogy a mai napig csak találgatnak, mi is történhetett valójában. 84 évvel ezelőtt, 1937. július 2-án veszett nyoma.
Amelia Earhart, a repülés női úttörője
Amelia Earhart 1897. július 24-én született Kansasban. 1920-ban utazott először repülőgépen, az út pedig szerelem volt első látásra. Ezt követően elkezdett pilótaleckéket venni, pár évvel később pedig megvette első repülőjét. 1930-ban 291 km/h-val női sebességrekordot, majd 1931-ben női magasságrekordot is felállított - 5624 méterrel. 1932 májusában egy kétmotoros Lockheed Vega repülővel a világon első női pilótaként átrepülte az Atlanti-óceánt. Earhart előtt ez pusztán egy pilótának, Charles Lindberghnek sikerült, 1927-ben. Ez az út tette igazán ismertté világszerte. De az 1935. január 11-én megkezdett Hawaiitól Kaliforniáig tartó repülése is óriási sikernek számított - mivel az előtte próbálkozók mind a tengerbe zuhantak ezen az úton.

Utolsó útjára 1937. június 1-jén indult Fred Noonan másodpilótával egy Lockheed Electra típusú géppel. Miamiban szálltak fel, és a csendes-óceáni térségen áthaladva akarták a Földet megkerülni. Épp a Csendes-óceán közepén fekvő Howland-szigeten szerettek volna leszállni, ám viharba kerültek, üzemanyaguk erősen fogyott, a földi irányítás elveszítette a rádiókapcsolatot velük. Amelia Earhart és Fred Noonan soha többé nem kerültek elő.
Nyomtalanul tűntek el
Az amerikai haditengerészet összesen 66 repülőgépet és 9 hajót küldött a felkutatásukra, ám sem roncsokat, sem üzemanyagfoltokat nem találtak sehol. Június 18-án feladták a keresést. Később Amelia férje, George P. Putnam saját pénzből további kutatásokat finanszírozott, ám 1937 októberében feladták a reményt. 1939. január 5-én halottá nyilvánították őket.
A legelfogadottabb teória szerint a gépen navigációs hiba lépett fel, elkerülték a Howland-szigetet, üzemanyaguk kifogyott, és a roncsok ma is valahol a Csendes-óceán mélyén lehetnek. Egy másik népszerű elképzelés szerint japán felségterületen szálltak le, ahol fogságba estek, majd itt haltak meg.
Képek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!

- repülés
- légitársaság