Több százan várják fedél nélkül a telet: nehéz helyzetben az állatvédelem
A kóbor állatok problémájára ma sajnos egyetlen hivatalos, szörnyű megoldás létezik.
Több mint százezer kutya kóborol ma Magyarországon, és körülbelül 15 ezer él állatvédők gondozásában, ráadásul több száz kutyának nincs háza a menhelyeken. A Cofidis Magyarország és a Hangya Közösség összefogott, és egy közös jótékonysági akció keretében a lakossággal együtt összesen 3 millió 200 ezer forinttal támogatta a menhelyeket, ami 85 kutyaházat jelent fedél nélkül, menhelyen élő kutyáknak.
A hétvégén rendezték meg a Fáztál Te már igazán? című, vidéki menhelyeket támogató jótékonysági programot, ahol egy kerekasztal-beszélgetés keretében az itthoni szakértők és képviselők vitatták meg a magyarországi állatvédelem helyzetét. A beszélgetésen részt vett a Hangya Közösség vezetője, Wieden Kriszta, az Országos Állatvédőrség képviselője, Tóbiás Zsófia és az Etyeki Állatvédő Egyesület elnöke, Botka Zsolt.
Elavult az állatvédelem
A szakértők egyetértettek abban, hogy ma Magyarországon nem létezik az állatvédelem fogalma, egyetlen hivatalos megoldás van a kóbor kutyák számának csökkentésére, az pedig az altatás. Állatvédelmi törvények nem léteznek, és a kapcsolódó rendelkezések elavultak: a gyepmesteri telepek szabályait az 1900-as évek elején határozták meg, és 1967-ben módosították utoljára. A kóbor kutya mind a mai napig államkincstári vagyon, tehát voltaképpen az állam tulajdona.
"További problémát okoz, hogy Budapesten és vidéken nagyon más a kutyatartás fogalma, Magyarországon még mindig tradíció, hogy a nem kívánt szaporulatot házilag teszik el láb alól. Pedig az emberek ellen elkövetett bántalmazás számos esetben állatok bántalmazásával kezdődik, a családon belüli erőszak előszobája az állatbántalmazás. Ami a legijesztőbb, hogy a bíróság elé kerülő egyértelműen állatbántalmazási ügyek esetében alkalmanként még az állatkínzás tényét is vitatják" - mondta el Tóbiás Zsófia.
Tele vannak a menhelyek
A hazai helyzetet tovább nehezíti, hogy több mint százezer kutya kóborol ma Magyarországon, és körülbelül 15 ezer él állatvédők gondozásában. A menhelyek tele vannak, és ha túltelítetté válnak, az állatokat elviszik a gyepmesteri telepre altatásra. "A 'felesleges' kutyák viteldíja a gyepmesteri telepre körülbelül 25 ezer forint, holott ebből az összegből már az ivartalanítás költsége is fedezhető, ezáltal megállítva a további szaporulatot.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A menhelyek semmilyen állami támogatásban nem részesülnek, így a fenntartás és a megfelelő eszközök biztosítása is komoly nehézségeket jelent, több száz kutyának nincs háza a menhelyeken, és megfelelő védelem nélkül vészeli át a telet" - hívta fel a figyelmet Wieden Kriszta.
Az összefogás célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a nehézségekre, és segítséget nyújtson. A Fáztál Te már igazán? nevű, december 9-én megtartott, hétvégi rendezvényt megelőzte egy adománygyűjtési kampány, melynek keretében a lakossággal összesen 1 millió 200 ezer forint támogatást gyűjtöttek össze, ami 35 kutyaházat jelent fedél nélkül, menhelyen élő kutyáknak. Ehhez a Cofidis Magyarország még további ötven speciálisan, menhelyes körülményekre tervezett, rágásbiztos, hőszigetelt kutyaházat adományozott, így összesen 85 kutyaház kerül vidéki menhelyekre.
OLVASD EL EZT IS!
- állatkínzás
- állatvédelem
Börtön jár érte, mégis sokan csinálják: észre sem veszik, hogy ez már állatkínzás
- kutya
- cukorbetegség
A kutya is lehet cukorbeteg - A leggyakoribb hajlamosító tényezők
- baleset
- állatvédelem