Azt hiszed, átmelegít, pedig veszélyes: ezért rizikós hidegben alkoholt inni
Bár sokan folyékony kabátnak hívják, mégsem ajánlott a hidegben alkoholt fogyasztani.

- A 48 éves Victoria Beckham melltartóban, nyuszifülekkel pózol a címlapon: rég láttunk róla ilyen szexi, bevállalós képeket »
- A farmerdzseki megunhatatlan klasszikus: a most divatos fazonokat nőies és sportos stílusban is viselheted »
- Pamela Anderson nőies frizuráját sok nő másolta le a ’90-es években: így készítheted el a laza kontyot »

- 10 ismert magyar közmondás, amiből elvettünk egy-egy szót: tudod, mi hiányzik?
- Melyik magyar városban van a képen szereplő székesegyház? Tippelj a kvízben!
- A 4 legrosszabb reggeli, amit mégis sokan fogyasztanak: pillanatok alatt megemelik a vércukorszintet
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- Vastag Csaba címlapon új barátnőjével: a gyönyörű Evelinnel már össze is költöztek
Ha fogyasztottál már 0°C körüli hőmérsékletben egy pohárka pálinkát vagy egy csésze rumos teát, ismered azt a jóleső érzést, amikor a melegség - dacára a kinti fagynak - hirtelen elárasztja a testedet.
Ilyenkor szokták mondani, hogy átmelegít az alkohol. Ám az érzet becsapós, sőt hosszabb kint töltött idő alatt veszélyessé is válhat.
Ezért rizikós hidegben alkoholt inni
Normál esetben a kinti hideg hatására a szervezet a perifériáról a létfontosságú belső szervekhez küldi a vért, ezzel garantálva azok megfelelő tápanyagellátását. Ennek eredményeképpen a bőrhöz kevesebb vér jut, a hámszövet erei összehúzódnak, csökken a hőleadás, fázni kezdünk. Alkoholfogyasztás hatására éppen ellenkező irányú folyamat játszódik le.

Bár az alkohol rövid ideig tartó melegségérzetet ad, de ezt úgy éri el, hogy a belső szervektől a bőr felé áramoltatja a vért. A bőrhöz közeli, perifériás véredények ilyenkor kitágulnak, míg a hámszövettől távoliak egyre szűkülnek, kevesebb vér áramlását teszik lehetővé.
Az alkohol tehát a maghőmérséklettől vonja el a hőt, így a létfontosságú szervek védelme hiányt szenved. Mindezzel egy időben a hideg elleni védekező mechanizmusok - például didergés - kikapcsol, ami hosszabb távon tovább növeli a kihűlés kockázatát. Ha a test maghőmérséklete 35°C alá csökken, az életfolyamatok lelassulnak, a só-víz háztartás felborulása szívritmuszavarokhoz vezethet, azonnali kórházi kezelés szükséges.
A föld leghidegebb települései
A világ következő pontjain különösen vigyázni kell az alkoholfogyasztással. A Szibériai Jakutföldön található Ojmjakon -67,7°C-ot is mértek már.
Képek: Getty Images Hungary