Sokan klausztrofóbiának hiszik, pedig másról van szó - Nehéz életesemények után jön elő

Megszüntethetők a fóbiás helyzetekhez kapcsolódó ijesztő gondolatok.

Klausztrofóbiának hiszik az agorafóbiát
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Aki egészséges az nem is érti, hogy vannak olyanok, akiknek az otthonuk elhagyása, az üzletekbe való belépés, bizonyos helyeken való tartózkodás vagy a tömeg félelmet okoz. Ugyanez történik velük, ha vonaton, buszon vagy repülőn kell utazniuk. A bezártságtól való félelem olyan helyeken is megjelenik, ahonnan nehéz vagy kellemetlen kijönni, elmenekülni, mint a színház, mozi, lift, éttermek, valamint hidak, alagutak, pincék. 

Ezeket a helyeket az érintettek a veszéllyel társítják. Felismerik ugyan, hogy félelmük nem helyénvaló, de az a benyomásuk, hogy ki vannak szolgáltatva valami szörnyű dolognak, amit nem tudnak kontrollálni.

Az agorafóbia gyakran nehéz életesemények után alakul ki

Klausztrofóbiának hiszik, de valójában ezt az állapotot agorafóbiának nevezik, és a gyakori fóbiák közé tartozik. A beteg valójában magától a félelmi rohamtól retteg, attól, hogy a fenyegető helyzetben majd rá fog törni a pánik, a félelem. Nem vállalja ezt a kockázatot, igyekszik mindenáron elkerülni a pánikhelyzeteket. Gondolkodásban, érzésekben, fizikai reakciókban és viselkedésben fejeződik ki. Az agorafóbiában szenvedők folyamatosan biztonságot és kontrollt keresnek. Ez a fóbia gyakran előfordul magánéleti válságok után, olyan egzisztenciálisan fenyegető események után, mint a házasság felbomlása, egy közeli rokon vagy barát elvesztése, saját vagy valaki más súlyos betegsége, felmondás, anyagi nehézségek, komoly sérülések.

shutterstock 143728843
Fotó: Shutterstock

A fóbiás betegségek mögött általában nincsenek szervi elváltozások, nincs genetikai gyökerük, és nem hozhatók kapcsolatba semmilyen elmezavarral vagy lelki torzulással: ezek leginkább hibás beidegződések, rögzült viselkedési zavarok, amelyek megfelelő terápiás oktatással korrigálhatók, felülírhatók, az érintett megfelelő együttműködése mellett akár maradéktalanul meg is szüntethetők. Az agorafóbiás pánikbetegek legtöbbször kedvezően reagálnak a kognitív viselkedésterápiás oktatásra. Ennek során két megközelítés alkalmazható:

Érzékenység megszüntetése - közömbösíthetők a fóbiás helyzetekhez kapcsolódó ijesztő gondolatok. Az érintett személlyel együtt összeállítják azon helyzetek listáját, amelyeket az betegnek kerülnie kell. A helyzeteket ezután nehézségi fok szerint rangsorolják. Az érintett progresszív izomlazítás segítségével ellazul, majd attól a szituációtól kezdve, amelytől a legkevésbé tart, fokozatosan élénken képzeli el az egyes helyzeteket.

GettyImages-957023718
Fotó: andresr / Getty Images Hungary

Konfrontációs terápia - másrészt fokozatosan hozzászoktathatók a betegek azokhoz a helyzetekhez, amelyeket addig gondosan elkerültek. A valóságban szembesül azokkal a helyzetekkel, amelyektől fél. Azzal kezdi, amit a legveszélyesebbnek lát. Ez lehet színházlátogatás, vonatút, lift, autós kirándulás idegen városba, toronymászás stb. A konfrontációs tréningen keresztül megtanulja, milyen fizikai reakciót érez, és továbbra is benne marad a helyzetben anélkül, hogy bármi is történne vele. Mindez kiegészíthető relaxációs gyakorlatok oktatásával és rendszeres végzésével.

Súlyos esetekben az agorafóbia gyógyítása klinikai beavatkozást igényel, antidepresszánsokat és szorongásoldó készítményeket írnak fel a betegnek. Szükségessé válhat pszichiáter, pszichológus vagy mentálhigiéniával foglalkozó szakember közvetlen segítsége is.

(Képek: Getty Images Hungary)

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Szívrohamhoz hasonlítanak a tünetei: a pánikrohamot nem szabad félvállról venni

A pánikroham és a szívinfarktus tünetei nagyon hasonlók, előbbi azonban jól kezelhető állapotot jelent.

Elolvasom
Ezt is szeretjük