Szeretőjét választotta a trón helyett a brit örökös: haláláig sem bánta meg a döntést

Sem a királyi család, sem a brit nép nem fogadta el szerelmüket.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

VIII. Edward előtt 500 évig nem akadt egyetlen brit uralkodó sem, aki önként lemondott volna a trónról. Ennek tudatában némiképp érthető, hogy 1936-ban Nagy-Britannia és a birodalom népe szemében ez mennyire szokatlan és megdöbbentő tettnek tűnhetett. És mégis, azok, akik jól ismerték a herceget, gyaníthatták, hogy David - Edwardot mindig hetedik és egyben utolsó keresztnevén szólították - az a típus, aki képes erre.

Szerelem első látásra

David sosem volt elkötelezettje a királyi életmódnak. Ő volt a királyi család első olyan tagja, aki nyilvános szerepléseivel és nagyvilági életstílusával uralta a sajtót. Hamar igazi társasági előkelőség lett belőle, aki egész életét a nyilvánosság előtt élte. Többnyire férjezett nőkkel folytatott szerelmi viszonyokat, de megállapodnia senki mellett nem sikerült.

Az 1920-as években a hercegre már egyre nagyobb súllyal nehezedett a házasság kérdése, 1931-re pedig mind a király, mind az alattvalói úgy érezték, hogy ki akar bújni a felelősség alól. Ekkor találkozott David Mr. Simpsonnal és feleségével egy partin - ahol azonnal beleszeretett az asszonyba. A trónörökös úgy érezte, hogy Wallis Simpsonban meglelte azt, amire kora gyermekkora óta annyira vágyott, vagyis az anyapótlékot, és elégedett volt, hogy rátalált arra a nőre, akit feleségül akart venni. Sajnálatos módon azonban egy fontos apróság elkerülte a figyelmét: a nő már házas volt, sőt, korábban egyszer már el is vált.

Két sikertelen házasság, szerelmi viszonyokkal tűzdelve

Wallis 1896-ban született Baltimore-ban. 19 éves korában ment hozzá egy jóképű, de részeges tengerésztiszthez, Earl Winfield Spencerhez, szinte bizonyosan a pénzéért.

A nő csak később döbbent rá, hogy a férfi egy részeges szadista. 1921-ben aztán elhagyta, és megfogadta, hogy elválik tőle. Ezek után először Mussolini nagykövetével folytatott viszonyt, majd Don Felipe Espillel, az argentin katonai attaséval. Miután egy kis időt Hongkongban töltött, 1926-ban, visszatérve Amerikába, végre beadta a válókeresetet.

A történelem leghíresebb szeretői

Nézegess képeket!

Elolvasom

Időközben Ernest Aldrich Simpsonnal, egy gazdag New York-i hajóügynök fiával keveredett viszonyba, aki - miután elvált - 1928-ban Londonban feleségül vette Wallis-t. Ernest bejáratos volt a legelőkelőbb londoni körökbe, így történt, hogy Wallis-szal együtt meghívást kapott arra a partira, melyen David is részt vett.

Amikor bemutatták a walesi hercegnek, azonnal szemet vetett a koronára és a hozzá tartozó vagyonra is. Ettől kezdve Ernest Simpson puszta szemlélője volt csak annak, hogyan csalja meg a felesége, és hogyan hálózza be a walesi herceget. Ahogy mind jobban beférkőzött az uralkodóház köreibe, Wallis olyan ellenfelekkel találta szembe magát, akik gondolkodás nélkül inkább a halálba kergették volna, semhogy megengedjék, hogy királyné legyen belőle.

A trón a szerelemért cserébe

1936-ban, amikor David apja, V. György elhunyt, Wallis Simpson válását is kimondták. David ekkor bejelentette az anyjának, hogy szándékában áll azonnal feleségül venni Wallis-t. Mária királyné minden uralkodói tapasztalatát latba vetve emlékeztette fiát az Anglia királyaként rá háruló kötelességekre. Közölte vele, hogy sohasem fogadja el Wallis-t fia feleségeként, és nem támogatja, hogy királynővé koronázzák.

A miniszterelnök és Canterbury érseke is ugyanezt az álláspontot képviselték. A briteket is mélységesen felháborította, hogy a király nyilvánosan viszonyt folytat egy amerikai elvált asszonnyal. Edwardot rendszeresen kifütyülték nyilvános szereplései alkalmával, az egyszerű emberek pedig országszerte megtagadták, hogy felálljanak a nemzeti himnusz alatt.

A walesi herceg olyan helyzetbe sodorta az országot, amire korábban még nem volt példa, ugyanakkor teljesen váratlanul érte, és igencsak megrettentette az az erő, amellyel Wallis - mint ember és mint potenciális királyné - ellen felléptek. 1936. december 10-én VIII. Edward király végül aláírta a lemondásáról szóló okmányt.

Mint mondta: "hinniük kell nekem, amikor azt mondom, hogy lehetetlennek éreztem, hogy viseljem a felelősség terhét, és megfeleljek királyként való kötelességeimnek, úgy, ahogyan szerettem volna, ha nem támogathat, és nem állhat mellettem a nő, akit szeretek".

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A pár, immár a Windsor hercege és hercegnője cím birtokosaként, nem maradt Angliában, utazgattak, majd Franciaországban telepedtek le. A nyíltan náciszimpatizáns Edward találkozott Hitlerrel még a háború előtt, amivel igencsak kivívta Anglia rosszallását. A világháború alatt a Bahamákon éltek.

Bár a házasság  gyermektelen maradt, a pár kitartott egymás mellett, egészen Edward 1972-ben bekövetkezett haláláig.

Fotók: thefirstpost.co.uk, answers.com.

Cikkünk megírásában Geoffrey Reagen Királyi baklövések című könyve segített.

Ezt is szeretjük