A nyaralás alatt is köteles vagy dolgozni

Ha a főnököd úgy akarja

Nem elég, hogy a főnököd osztja be a szabadságod nagy részét, még vissza is hívhat a vakációról.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hosszabb vakációk fő célja, hogy a munkavállaló a szabadság alatt kipihenje magát, regenerálódjon, és újult erővel térjen vissza a munkába. Ez azonban nem mindig valósul meg, mivel a szabadnapok többségének kiadásáról a főnök dönt. Nem mindegy azonban, hogyan ütemezi a dolgozók szabadságolási rendjét, milyen indokkal szakíttatja meg velük a vakációt, és milyen munkára rendeli őket vissza.

Jogod van a hosszabb szabadsághoz

A pihenéshez való jog biztosítása alapeleme a Munka Törvénykönyvének, melyet több új szabálymódosítás is megerősített. Többek között a dolgozók pihentetését szolgálja a korábbi gyakorlattól eltérő szabadságolási rendszer is, mely szerint az alapszabadság már nem a munkaviszonyod hosszától, hanem életkorodtól függ, vagyis a korral egyre több pihenőnap áll rendelkezésedre.

A hatályos szabályok szerint - érvényes munkaviszony esetén - alanyi jogon jár neked a szabadság, melyet kötelességük az esedékesség évében kiadni. A törvény ugyan megengedi a szabadságok következő évre való átcsúsztatását, de hangsúlyozza, hogy feletteseid csak kivételesen fontos gazdasági érdek, illetve a működést közvetlenül és súlyosan érintő ok miatt foszthatnak meg a szabadnapjaidtól. Ebben az esetben azonban az elmaradt szabadságot legkésőbb a következő év március 31-ig kötelesek kiadni neked, kollektív szerződés esetén ez a határidő június 30.

A szabadnapok számát nem befolyásolja, hogy teljes vagy részmunkaidőben dolgozol, fő- vagy mellékállásban, kismamaként vagy nyugdíjasként. Minden esetben jár a korodnak megfelelő rendes szabadság, illetve - ha jogosult vagy rá - pár nap pótszabadság is.

A szabadnapok többségét a főnök adja ki

A szabadság kiadása azonban, tetszik vagy sem, a Munka Törvénykönyvének 134. § (2) bekezdése alapján a munkáltató kompetenciája, vagyis szabadságod háromnegyedével a főnököd rendelkezik. A szabadság kiadásának időpontját azonban egy hónappal előtte közölnie kell veled, sőt, egy előzetes megbeszélés is kötelező.

Varázslatos helyek Görögországban

Nézegess képeket!

Elolvasom

A dolgozók szabadságra küldése tehát rendes tervezést igényel, már csak azért is, mert a törvény azt is tiltja, hogy főnököd kettőnél több részletben adja ki neked a pihenőnapokat, kivéve, ha ez a kifejezett kérésed.

Ezzel a kitétellel a törvény megint csak a pihenéshez való jogot erősíti, vagyis jogilag megvéd attól, hogy a munkáltatód önhatalmúlag egy-két napos blokkokra darabolja a szabadságkeretedet. Szabadnapjaid nagyobb része tehát a főnököd kezében van, de ne feledkezzünk meg a maradék egynegyedről sem, melynek beosztásáról magad dönthetsz. Ez egy 20 napos alapszabadság esetén 5 napot jelent, tehát az év folyamán egy összefüggő hetet mindenképp kivehetsz. Ezt a szabadságot nem tagadhatja meg tőled a főnököd, vagyis köteles kiadni neked a pihenőnapokat a kért időpontban, amennyiben erre vonatkozó igényedet 15 nappal előbb bejelentetted.

Rendkívüli esetben - váratlan haláleset vagy halasztást nem tűrő probléma esetén - évente háromszor három napot azonnal köteles kiadni neked a főnök, bejelentés nélkül is, de a kivételes körülmény fennállását igazolnod kell.

Változtatás, visszahívás, helyettesítés

A hivatalos szabadságolási ütemtervet a munkáltató csak indokolt esetben változtathatja meg, ugyanez vonatkozik a már megkezdett vakációról való visszahívásra is. Sajnos a törvény nem tiltja a dolgozó nyaralásról való visszarendelését, de kiköti, hogy erre kizárólag nyomós indokkal kerülhet sor, vagyis főnöködnek bizonyítania kell, hogy életbevágó a berendelésed.

A legszebb horvát tengerpartok

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ez esetben tehát kötelességed megszakítani a szabadságod, de mi a helyzet, ha ezzel leszervezett és kifizetett utazásodba rondít bele a főnököd? Akkor bizony köteles megtéríteni az összes károdat, vagyis visszafizetni az elúszott nyaralási pénzt, a hazautazásod költségét, sőt, a gyors munkába állással felmerült összes váratlan kiadást, így például a gyerekre felügyelő bébiszitter napidíját is. A kiesett pihenőnapokat pedig ki kell adnia neked - egy részletben - egy későbbi időpontban. A visszahívásnak tehát komoly feltételei és következményei vannak, egy szimpla helyettesítés miatt például nem rendelhet vissza, azt ugyanis jóval előbb, írásban kell közölnie veled.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A munkáltatók egyébként hajlamosak a helyettesítések beosztását a dolgozókra tolni, de a törvény 102-103. §-a szerint ennek megszervezése egyértelműen az ő feladatuk.

Fontos!
A munka- vagy kollektív szerződésbe foglalt készenlét vagy ügyelet miatti behívás nem számít rendkívülinek, mivel ezt magad vállaltad. Ha be vagy osztva, mindenképp kötelességed megjelenni a munkahelyeden. A készenléti munkáért azonban törvényben megszabott ügyeleti pótlék vagy átalánydíj jár.

A helyettesítés egyébként nem járhat lefokozással - még átmenetileg sem -, csak azonos szintre, azonos munkaterületre irányíthat át, és legfeljebb 44 napon át kötelezhet valaki más munkájának elvégzésére.

OLVASD EL EZT IS!

  • munka törvénykönyve
  • szerződés

A munkaszerződés 4 kötelező eleme

  • munka törvénykönyve
  • munkajog

Nem vagy bejelentve?

  • munka törvénykönyve
  • munkahely

Mi és mennyi jár neked?

Ezt is szeretjük