A munkaszerződés 4 kötelező eleme
A munkaszerződés nem formaság: tartalmaznia kell a törvény által előírt kötelező elemeket.
Ha tudomásodra hozzák az örömteli hírt, miszerint megtalálták személyedben az ideális munkatársat, maradj higgadt: még jó néhány dologra oda kell figyelned. Ezek közé tartozik a munkaszerződés. Mielőtt munkába állnál, kérdezd meg, hogy mikor ismerheted meg a munkaszerződés tartalmát, és az mikor kerül aláírásra. Ha korrekt a munkahely, akkor valószínűleg ezt a belépés napján intézik, a munkakezdést megelőzően, de olyan is van, hogy előre megküldik a jelölt részére e-mailen, így utóbbi nyugodt körülmények között átolvashatja és értelmezheti a különböző pontokat.
Erre soha ne sajnáld az időt, főként azért, hogy ellenőrizd, a munkaszerződésed minden, a Munka Törvénykönyve szerint előírt elemet tartalmaz-e. De melyek is ezek?
A munkaszerződés kötelező elemei
Bármennyire különbözőek is a munkaszerződések, minden esetben tartalmazniuk kell a munkavégzés helyét, a munkavégzés idejét, illetve óraszámát, határozott vagy határozatlan idejű voltát és a munkabért.
A munkaszerződések terén alapvetően két típus létezik: a határozatlan idejű munkaszerződés az általánosabb, de sokszor, főleg időszakos munkák esetén találkozni határozott idejű munkaszerződéssel is. Utóbbi esetben a szerződésnek tartalmaznia kell nem csak a munkába állás idejét, hanem azt is - mint a neve is mutatja -, hogy mennyi időre szól. Amennyiben a szerződés például 2010. május 26-tól három hónapos határozott időtartamra szól, a munkában töltött utolsó nap 2010. augusztus 25.
Az ilyen típusú munkaszerződés esetében ez azért nagyon fontos, mert, ha a munkaviszonyod a szerződés lejárta előtt a munkáltató kezdeményezésére megszűnik, jogod van a munkaszerződésben meghatározott teljes időre szóló béredhez.
A juttatásokat is bele kell foglalni
A fentieken kívül természetesen a munkabéren kívüli juttatásoknak is szerepelniük kell a szerződésben. Ilyen egyéb juttatás lehet például az Önkéntes Nyugdíjpénztárba fizetett munkáltatói hozzájárulás. Ezeket feltétlenül foglaltasd bele a szerződésbe, hogy megelőzd az ezekkel kapcsolatos későbbi kellemetlenségeket.
A próbaidőnek is szerepelnie kell
A munkaadód kiköthet próbaidőt. Ennek időtartama maximálisan 3 hónap, ám kizárólag akkor, ha ezt tartalmazza a munkaszerződés. Amennyiben nem került bele, a törvény szerint időtartama csupán harminc nap. A próbaidő nem hosszabbítható meg a törvény szerint, ehhez jogod van ragaszkodni.
A munkaszerződés részét képező dokumentumok
A munkaszerződésnek része a munkaköri leírás, a kötelező tájékoztató, valamint - ha a munkaadó és a szakszervezet között köttetett - a kollektív szerződés.
A munkaköri leírás elemei
A munkaköri leírás sok helyen pusztán formalitás, ha egyáltalán ír ilyet a munkáltató. Érdeked azonban, hogy pontos leírást kapj a munkakörödről, hiszen ebben szabályozzák a felelősségi területeket. Ezzel később félreértéseket és jogi vitákat kerülhetsz el, és hivatkozhatsz is rá. A munkaköri leírásnak tartalmaznia kell a következőket:
- Munkavállaló megnevezése.
- Munkáltató megnevezése, azonosítója.
- Munkakör megnevezése.
- Belépés dátuma.
- Közvetlen felettes neve és/vagy beosztása.
- Helyettesítési rend.
- Munkakör részletes leírása.
A kollektív szerződés a szakszervezet és a munkáltató között jön létre.
Ez minden munkavállalóra azonos érvényű és tartalmú - akár szakszervezeti tag, akár nem -, mely szabályozza a szakszervezet és a munkáltató közötti viszonyokat és kapcsolatrendszereket. A kollektív szerződések legfontosabb célja a munkabéke fenntartása. Tartalmazza többek között az esetleges pótdíjak és a végkielégítés mértékét, valamint például a túlóra felső határát.
A kötelező tájékoztató
A Munka Törvénykönyve szerint a munkaszerződés mellett kötelező a munkaadó számára, hogy írásos dokumentum formájában tájékoztatót bocsásson a rendelkezésedre.
Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?
Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. október 24. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezt a munkaszerződés megkötésével egyidejűleg kell megtennie. A tájékoztatónak a következőket kell tartalmaznia.
- Irányadó munkarend - munkaidő kezdete, vége, beosztás, ebédidő, munkaközi egyéb szünetek.
- Munkabér egyéb elemei - jutalék, bónusz, teljesítménybér, 13. havi fizetés, étkezési jegy, ruhapénz.
- Bérfizetés napja és módja - a bért mindig egy összegben, a teljesítést követő hónap tizedik napjáig köteles a munkáltató kifizetni.
- A munkába állás napja.
- A rendes szabadság mértékének számítási módja és kiadása.
- A munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályai, a munkáltató kollektív szerződés alá tartozik-e.
Ez a kötelező tájékoztató sokszor már magában a munkaszerződésben szerepel. Számos félreértést vagy akár több évig elhúzódó munkaügyi vitát kerülhetsz el azzal, hogy ezek meglétét ellenőrzöd.
Cikkünk megírásában az Álláskeresők útikönyve című könyv segített.
OLVASD EL EZT IS!
- tabu
- kommunikáció
Karriergyilkos mondatok, melyeket felejts el!
- előléptetés
- karrier és siker
Előléptetés egyetlen szó miatt
- külföld
- önéletrajz