A 3 legdurvább karrierbaki, amiről azt hitted, sikeressé tesz

Nem minden szakmai befektetés térül meg: kerüld el a hamis karrierépítő mítoszokat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ahhoz, hogy megcsípj egy jó állást, képes légy megtartani, majd akár idő elteltével feljebb lépni, elengedhetetlen a tudatos tervezés, ritkán pottyan az öledbe spontán az álommunka. Jó starthelyzet, ha már pályakezdőként tudod, merre tartasz, mit akarsz elérni, és ehhez igazítod a lépéseket.

Léteznek olyan praktikus alapok, melyekkel szinte bárhol pályázhatsz, szinte biztosan hasznosulnak: a nyelvtudás, a szakmai tapasztalat vagy a kapcsolati tőke olyan tényező, mely mindig bejön, cégtől függetlenül. Akadnak azonban logikusnak vélt karrierdöntések, melyek mitikus hírükkel ellentétben nem meghozzák, hanem visszatartják a várt sikert.

Diplomahalmozás

Minél szerteágazóbb a tudásod, minél több területen tudsz szakmai maximumoddal brillírozni, annál kapósabb lehetsz a munkaerőpiacon.

Ez az állítás első hallásra megállja a helyét, hiszen leendő munkaadód csak örülhet, ha több idegen nyelven tudsz profin tárgyalni, ügyesen kezeled a számítógépet, és még a pénzügyekhez is konyítasz, ám ez a kivételesnek tűnő, komplex tudás hamar csapdává alakulhat, ha rosszul méred föl az arányokat.

A harmincéves pályakezdők szinte kivétel nélkül szembesülnek ezzel az ellentmondásos helyzettel: a húszas éveiket szorgalmasan végigvizsgázzák és szigorlatozzák, majd akár három diplomával a zsebükben bolyonganak csalódottan a munkaerőpiacon.

Hiába a sok papír, a HR-esek nem fogadják kitörő lelkesedéssel a leigazolt jártasságokat, mivel az elméleti sokszínűség nem kárpótolja a hiányzó gyakorlatot. Ha mégis mindenáron triplázni szeretnél, az első diploma után helyezkedj el, mellette még bevállalhatod később is a levelező továbbképzéseket.

15 trükk, hogy te legyél a főnök kedvence

Nézegess képeket!

Elolvasom

A fiatal főnök csapdája

Manapság egyre gyakoribb a fiatal szakemberek gyors előretörése: a megfontolt karrierépítő már az iskolaévek alatt tudatosan halad előre, a nyári munkát is célszerűen választja ki, előbb gyakornok, majd gyorsan belső munkatárs lesz, és még jóformán kényelembe sem helyezte magát az irodai székben, hipp-hopp jön a nagy lehetőség: kinevezés.

A húszas évei közepén-végén hirtelen ölébe hullik az álomkarrier, ami bármilyen mesésnek hangzik is, tele van buktatókkal. A karrierszakértők szinte egybehangzóan állítják: a gyors célba érés ára fiatalon gyakran a kiégés lehet. A fokozatos előrejutás nem terhel akkora stresszel, mint a hirtelen ugrás. Ráadásul, ha időközben kiderül, hogy nem vagy elég felkészült szakmailag, vagy a hiányosságaid éppen a csekély tapasztalatból származnak, nehéz lesz megemészteni a visszaesést. Túl nagy a kockázat, ha gyorsan magas pozícióba tornászod magad, esélyes, hogy kudarccal végződik.

Külföldi kitérő

A külföldi munkalehetőség mindig csábító: nehéz visszautasítani az anyagi előnyökkel, szakmai fejlődéssel, nyelvgyakorlattal kecsegtető ajánlatot.

Érdemes azonban mérlegelned, mielőtt rábólintasz a dologra: ha például tisztázatlanok a részletek, nem tudod pontosan, mit is vállalsz, vagy éppen nincs rá garancia, hogy a pár hónapos kitérő után még mindig visszatérhetsz eredeti pozíciódba, akkor inkább ne vágj bele a külföldi kalandba. Másrészt, ha téglánként építed itthon a karriered, majd váratlanul egy egész más területről érkezik a lehetőség, gondold át, megéri-e félretolnod az eddig elért eredményeket, majd merőben új célokra váltani, illetve a régieket pihentetni anyagi megfontolásból.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Az iskolai évek után sokan keresnek kihívást külföldön, ami persze nagyon is praktikus nyelvtanulás, tapasztalatgyűjtés céljából, és az sem mellékes, hogy akár a lakásod kezdőtőkéjét is megalapozhatod. Nagy részük azonban nem tér vissza a korábban megtervezett karrierútra: gyakori ugyanis, hogy a külföldi alkalmi munkák magas bérezése után itthon kevesebb havi fizetéssel kellene beérniük, vagy a többéves kitérőt követően nem találják helyüket a régi környezetben.

Ezt is szeretjük