3 helyzet, amikor alanyi jogon jár a fizetésemelés
Bizonyos helyzetekben nemcsak jogod van fizetésemelést kérni, de a munkaadódnak kötelessége is emelni a béreden.
Egy sikeresen elvégzett, nagyobb projekt után vagy egy keményen végigdolgozott évet követően mindenkinek jólesik, ha a munkáját fizetésemeléssel honorálják.
Ugyan a munkaadók általában nem szokták önként felajánlani a fizetésemelést, már az is jó, ha a kérésedre emelnek a béreden különösebb egyezkedés nélkül. Léteznek azonban olyan helyzetek is, amikor jogod van a fizetésemeléshez, és a munkaadód azt köteles megadni, anélkül, hogy alkudozásba kezdenétek.
Mint minden esetben, itt is lényeges lehet, hogy mit mond a munkaszerződés, és nem árt a Munka Törvénykönyvének vonatkozó részeivel is tisztában lenni.
A munkaszerződésben rögzített időpontokban kötelező
Kisebb vállalkozásoknál vagy cégeknél általában az alkalmazottnak kell kérnie a havi jövedelem összegének emelését - ezt többnyire akkor érdemes, ha lejárt a próbaideje, és láthatóan elégedettek a munkájával, vagy bővítették a feladatkörét, esetleg egy nagyobb projektet zárt le sikerrel, és a cég is megengedheti magának az emelést. Nagyvállalatok és multinacionális cégek esetében pedig zömében a munkaszerződésben rögzítik, hogy a munkavállalónak mikor jár fizetésemelés. Ezekben az időpontokban a munkaadónak kötelessége kérés nélkül emelni, ha ezt nem teszi, akkor a munkaszerződésre hivatkozva kérheted.
Minimálbér esetén, annak emelésekor kötelező korrigálni
A minimálbér mértékén nem módosítanak gyakran, ha azonban központilag megemelik, akkor az a munkavállalókra és a munkaadókra is kötelező érvényű. A minimálbér mellett bejelentett alkalmazottak bérét kötelező a munkaadónak a központi módosításhoz igazítania, erre a törvény kötelezi.
Sajnos azonban a minimálbér emeléséből fakadó bérkorrekció nem az állam feladata, azt az adott vállalkozásnak, vállalatnak kell kigazdálkodnia. Ezért jellemző, hogy amennyiben anyagi helyzete nem teszi lehetővé a cégnek az emelést, inkább elbocsátja néhány dolgozóját.
Szülés után, a régi munkahelyre visszatérve
Megfelelő indokkal a munkavállaló bármikor elbocsátható, kivéve azokat az eseteket, amikor számára a Munka Törvénykönyve felmondási védelmet biztosít. Ilyen a szülési szabadság ideje, valamint a szülést követő időszak - ennek mértékét szintén a Munka Törvénykönyve határozza meg. Amennyiben a szülés után vissza tudsz menni dolgozni a korábbi munkahelyedre, akkor a munkaadódnak kötelessége felülvizsgálni a béredet, és a Munka Törvénykönyve szerint a többi munkavállalónak biztosított időközbeni emelést számodra is biztosítani. Sőt, a gyedről, gyesről visszatérő munkavállalót ezen kívül is megilleti fizetésemelés - pontosan annyi, hogy fizetése megegyezzen a vele azonos gyakorlattal és munkakörrel rendelkező munkavállalóéval.
Ha ugyanis ez nem teljesül, az diszkriminációnak minősül - ennek ellenére még ma is alapvetően kevesebbet keresnek a nők. Szakértőnktől érdekes, egyben lesújtó adatokat ismerhetsz meg a férfiak és a nők közötti bérkülönbségekről.
A szabadság is jár
Amennyiben nem vetted ki az összes szabadnapodat abban az évben, amelyben szülni mentél, a szülésről visszatérve jogod van azokat az elmaradt napokat igénybe venni - az évi rendes szabadságodon felül -, melyek a szülési szabadság tartamára, továbbá a gyes, illetve a gyed első éve alatt jártak volna.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Úgy érzed, megérdemled a fizetésemelést, de nem tudod, mire hivatkozz a főnöködnél? Biztosra akarsz menni? Kattints ide, és ismerd meg a legjobb módszereket!
OLVASD EL EZT IS!
- pénz
- munka
Mi jár, ha megszűnik az állásod?
- törvény
- munka törvénykönyve
4 gyanús jel, hogy nem vagy bejelentve
- törvény
- munka törvénykönyve