Így képzelték el a régi sci-fi-írók a klímaváltozás hatását: kísérteties a hasonlóság
Már több mint száz évvel ezelőtt a sci-fi-írók fantáziáját mozgatta az emberiség hatása a környezetre, amiről különös disztópiákat, utópiákat írtak.

- A sikkes letisztult szabású ruha sohasem kevés, ilyen nőies tud lenni: 3 inspiráló, gyönyörű fazon hírességektől »
- A szezon legnőiesebb cipői, amiket a francia nők irtó sikkesen viselnek: csinos kis fazonok árakkal »
- Ezzel egészítsd ki az edzést, ha keskenyebb karokat, tónusosabb vállakat szeretnél nyárra: 7 súlyzós gyakorlat otthonra »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Orosz Barbara ilyen gyönyörű menyasszony volt: férjével először szerepelt címlapon
- Nagy áremelést jelentett be a Vodafone: ezeket az ügyfeleket fogja érinteni
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
Egy évszázaddal azelőtt, hogy a jéghegyek olvadásnak indultak, és az üvegházhatás felerősödött volna, a klímaváltozással csak a tudományos-fantasztikus novellák és regények írói foglalkoztak.
A 19. század végén, 20. század elején megjelent könyvekben egy irodalomkutató érdekes összefüggéseket vett észre az akkori feltételezések, kitalációk és a jelen valósága között.
Klímaváltozás jóslatai
Jules Verne 1889-ben íródott Sans Dessus Dessous, azaz magyarul Világfelfordulás című könyvében elárverezik az északi-sarki részeket, majd megolvasztják az jeget az alatta lapuló szénkészlet kinyerése végett. Valójában tényleg marakodnak a nagyhatalmak az arktikus területek fölött, és a globális felmelegedés miatt már el is kezdődött a jég olvadása.

Mark Twain The American Claimant, magyarul Az amerikai örökös című művében, melyet 1892-ben írt, konkrétan a meleg éghajlattal üzleteltek az emberek. Steve Asselin irodalomtudós ezeket és még rajtuk kívül több tucat sci-fi helyett cli-fiként, azaz a klímaváltozásról szóló történetként aposztrofált művet olvasott el, és több kapcsolatot is talált a most tapasztalt éghajlatváltozás és a régi fikciók között.
Egyrészről Verne vagy Twain szatirikus regényeinek szereplői közül sem mindenki ismeri el az ember hatását a klímaváltozásra, mintha csak a fantázia szüleménye lenne. A modern kor klímaválság-tagadói szintén elvetik annak gondolatát, hogy a globális felmelegedést, az üvegházhatás felerősödését közvetetten az emberiség ökológiai lábnyoma okozhatná. Napjainkban jól példázza ezt a jelenséget a klímatagadók csoportja.
Ezenkívül az irodalmár azt is sorra vette, hogyan jelenítették meg a cli-fi-írók a politika befolyását a klímaváltozásra. Több író művében olvasható, ahogy a levegővel vagy magával az éghajlattal kereskednek épp úgy, ahogy történt a valóságban is nemrég Indiában, ahol a legszennyezettebb városban már valóban lehet kapni palackozott friss levegőt. Verne regényében konkrétan leírja, hogy populációk és nemzetek kerülnek veszélybe, mert az ipar főbb szereplői nem foglalkoznak a tevékenységük következményeivel. Utalt arra, hogy a gazdagabb országok sokáig el tudják nyomni a közelgő katasztrófa jeleit, mit sem törődve azzal, hogy közben már súlyosan érinti az épp fejlődésben lévő civilizációkat.
A cli-fik száz évvel ezelőtt megjósolták azokat a társadalmi dilemmákat, amikkel ma küzdünk. Reméljük, hogy a disztopikus, apokaliptikus jövőképet leíró regények nem az elkövetkezőket vetítették előre.
8 erőteljes fotó, ami megmutatja, milyen rossz úton jár a világ
Nagy bajban van a Föld, és csak tovább romlik a helyzet, ha nem teszünk ellene sürgősen.
(Cikken belüli kép forrása: British Library / flickr Közkincs, borítókép forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- globális felmelegedés
- klímaváltozás
Akár fél évig is tarthat a jövőben a nyár, ez mégsem olyan jó hír

- globális felmelegedés
- klímaváltozás