4 vitamin, ami segít eltüntetni a makacs pattanásokat: belsőleg támogatják a bőr egyensúlyát
Nem csak serdülőkorban okozhatnak gondot a pattanások, de vannak olyan vitaminok, amik hatékonyan felveszik a harcot a kellemetlen bőrproblémával.
Kamaszkorban a hormonok változásával teljesen természetes folyamat a pattanások kialakulása, hiszen ilyenkor a faggyútermelés fokozódik, a bőr zsírosabbá válik, a pórusok könnyebben eltömődhetnek, ami gyulladást, vagyis pattanást és mitteszereket eredményez.
Sok esetben ezek a problémák a kamaszkor elmúlásával is ugyanúgy jelentkeznek, ám ezeknek már sokkal összetettebb okai lehetnek. A külső kezelés mellett érdemes belsőleg is támogatni a bőr egyensúlyát, hogy szép sima és egészséges legyen az arc.
Mi okozza felnőttkorban a pattanásokat?
A felnőttkorban jelentkező aknés bőr legtöbb esetben valamilyen hormonális problémára utal, legyen az PCOS, pajzsmirigygondok, inzulinrezisztencia vagy a fogamzásgátlók szedése, illetve abbahagyása. Ezeknél először a probléma gyökerét kell megkeresni majd kezelni, utána pedig az arcbőr állapota is sokkal könnyebben helyreállítható.
A pattanások kialakulásában sokat „segít” a rossz életmód is: a dohányzás, a stressz, a nem megfelelő minőségű, magas glikémiás indexű ételek gyakori fogyasztása, de akár a városi légszennyezettség is kiválthatja a kellemetlen tüneteket. Pattanásos bőr esetén a rosszul megválasztott smink is inkább árt, mint használ az arcnak, hiszen a nehéz, magas fedésű korrektorok, alapozók és púderek beülnek a pórusokba, eltömítik azt, és emiatt még intenzívebben jelentkezhet a probléma. A kozmetikumok esetében érdemes jól átnézni az összetevők listáját, és olyat választani, ami lehetőleg természetes anyagokból, parfüm és alkohol hozzáadása nélkül készült, hiszen ezek csak tovább irritálják a bőrt.
Vitaminokkal a pattanások ellen
Ma a drogériák és gyógyszertárak polcain már számos olyan termék található, amikkel kezelhető, vagy éppen megelőzhető a pattanásos bőr, ám a folyton visszatérő probléma esetén nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is érdemes támogatni az arcbőrt. Léteznek erre bőrgyógyászok által felírt antibiotikumkúrák is, ám természetesebb módon is el lehet érni a kívánt eredményt - például jól megválasztott vitaminbevitellel. Ezek a tápanyagok nemcsak a pattanások ellen veszik fel a harcot, hanem a szervezet más részeit is jótékonyan támogatják, így több szempontból is ajánlott a fogyasztásuk.
A-vitamin
Az A-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, antioxidáns és gyökfogó tulajdonságú. Legismertebb hatása, hogy támogatja a szem megfelelő működését, de a bőrápolásban is fontos összetevő. A „retinoidok” vagy „retinol” kifejezés ismerős lehet azok számára, akik már egy kicsit jártasabbak a tudatos bőrápolás világában: ezek valójában az A-vitamin-származékok családja, elsősorban fiatalító, ránctalanító hatásukról ismertek, ám a pattanásos bőr ellen is remekül működnek. Nem engedik, hogy az elhalt hámsejtek összetapadjanak, és ezzel eltömítsék a pórusokat, emellett kollagéntermelésre serkentik a bőrt, ami sokat segít a hegek és gyulladások regenerálódásában.
A-vitamin nagyobb mennyiségben a következő élelmiszerekben van jelen: máj, tojás, vaj- és margarinfélék, sötétzöld leveles zöldségek, tengeri halak, répa és hüvelyesek.
B3-vitamin
A problémás bőr kezelésében a B3-vitamin amidja, a nikotinamid, vagy ismertebb nevén niacinamid rendkívül fontos szerepet tölt be, hiszen gyulladáscsökkentő, szabályozza a bőr zsírtermelését és a pórusok méretét is. Érdemes cinkkel kombinálni és úgy beépíteni a bőrápolási rutinba, hiszen együtt még hatékonyabbak a pattanások ellen. A niacinamidhoz főként szérumok segítségével lehet hozzájutni, de B3-vitamin nagyobb mennyiségben megtalálható a gombában, a májban, halakban, baromfihúsban, a spárgában és a hüvelyesekben is.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
E-vitamin
Az E-vitaminnak is egyre nagyobb szerep jut a tudatos bőrápolásban, véd a szabad gyökök károsító hatásaitól, lelassítja az öregedési folyamatokat, ezért elsősorban anti-aging hatásairól ismert. Gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt a pattanásokat is hatékonyan kezeli, emellett segít a bőrnek a nedvesség megkötésében, és elősegíti a kollagén termelését. Természetes E-vitamin-források a növényi olajok, magvak, gabonafélék, a burgonya, a hús, a máj és a tojás.
Cink
Bár nem számít vitaminnak, mégis muszáj megemlíteni a cink áldásos hatásait is, amiket a pattanások elleni kezelésben kifejt: egy 2013-as kutatás szerint a cink csökkentheti a bőr olajtermelését, védelmet nyújthat a bakteriális fertőzés és gyulladások ellen. Emellett támogatja a hormonrendszer megfelelő működését is, ami a pattanások kialakulásának egyik legfőbb okozója, hámosító hatása pedig elősegíti, hogy gyorsabban regenerálódjon a bőr a gyulladás után. Arra mindenképp figyelni kell, hogy a szervezetnek elég kis mennyiség is a cinkből, a túlzott bevitele akár káros is lehet. Az ásványi anyag többek között a húsokban, tojásban, hüvelyesekben és halakban található meg jelentősebb mértékben, de külsőleg számos bőrápoló termékben is lehet vele találkozni.
Hogy kell helyesen kinyomni egy pattanást? A szakértő szerint nem mindegy, mikor és hogyan csinálod
A szakértő elárulta, mikre kell odafigyelni, ha otthon távolítod el a pattanást.
Hogy kell helyesen kinyomni egy pattanást? A szakértő szerint nem mindegy, mikor és hogyan csinálod
A szakértő elárulta, mikre kell odafigyelni, ha otthon távolítod el a pattanást.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)