Leteszteltük a testápolókat

Kiderül, mit rejt a flakon

Milyen kémiai anyagokból áll egy testápoló? Károsak az adalékanyagok és kőolajszármazékok?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Mosakodás, fürdés, zuhanyozás után pótolni kell az elvesztett zsiradékot és vizet. Erre a célra szolgálnak a testápolók, amelyek sokféle összetevőt tartalmaznak. Fő feladatuknak megfelelően bőrtápláló, zsírozó anyagokat, és a bőr hidratálását biztosító komponenseket, valamint vizet tartalmaznak.

Ezen kívül számos fontos hatóanyagot tartalmaznak, például vitaminokat, a bőr rugalmasságát, feszességét, tónusát, simaságát, puhaságát javító adalékanyagokat, a bársonyos tapintást biztosító összetevőket. Utóbbiakat kötelesek feltüntetni a termékek csomagolásán.

A testápolók leggyakrabban folyékony, olaj-víz típusú emulziók. Az olaj-víz típus azt jelenti, hogy a készítmény fő tömegében vizet tartalmaz, amelyben a zsírozó, bőrtápláló anyagok finoman, egyenletesen eloszlatva találhatók.

Mi van a termékekben?

Bármilyen kényeztető anyagot viszel fel, a tápláló kozmetikumok és a hatóanyagok csak akkor képesek a bőrbe hatolni, felszívódni, ha az átjárható és tiszta. Ezért mindig mosakodás után használd a testápolókat.

A bőr egészséges állapotának fenntartását segítik a bőrbarát, a bőrbe könnyen és gyorsan beszívódó, természetes eredetű zsírozó anyagok. Ezek lehetnek állati eredetűek, például cetolaj, lanolin, méhviasz, szkvalén - halmáj-olajokban előforduló, hidrogénezéssel előállított, jól felszívódó szénhidrogén.

A növényi eredetű, bőrbarát zsírozó anyagok tárháza nagyon gazdag. Gyakran használnak olíva-, napraforgó-, gyapotmag-, szója-, ricinus-, körömvirág-, mogyoró-, mandula-, avokádó- és még számos más olajat is.
Az ásványi eredetű zsiradékok és viaszok nem bőrbarát jellegűek, a bőrbe nehezen szívódnak fel, ezért a zsírveszteséget nem pótolják. Sokan kifogásolják, hogy eltömik a bőr pórusait, ezáltal megakadályozzák, hogy az izzadság a bőr felszínére jusson.

Mit jelent a bőr hidratálása?

A bőr hidratálása a bőr víztartalmának növelését és egyensúlyban tartását jelenti. Fiatalkorban a bőr víztartalma sokkal nagyobb, mint idősebb korban. A környezeti ártalmak és az időjárási tényezők – az erős napsütés, a szél, a változó hőmérséklet és a tisztítószerek – hatására a bőr – elsősorban ruhával nem fedett része – veszít víztartalmából.

A száraz bőr ráncosabb, érzékenyebb, és gyorsabban öregszik. A hidratálás sokrétű feladat. A zsírok és olajok csökkentik a párolgás sebességét, ezáltal lassítják a vízvesztést, de ez nem elegendő. Sok kutató vizsgálta már a bőr vízmegtartó képességét és annak működését. Vizsgálták, milyen anyagokkal növelhető a bőr víztartalma, és hogyan gátolható meg a mélyrétegű kiszáradás. Az eredmény: nem elég az elveszített víz pótlásáról gondoskodni, a vizet a bőrben meg is kell tartani. A víz megkötésére és megtartására szolgálnak az egyre hatásosabb hidratáló anyagok. A hidratáló anyagok lehetnek olyanok, amelyek képesek nagy mennyiségű vizet a bőr felületén tartani, mintha vizes borogatást képeznének. Ilyen például a glicerin, vagy ilyenek a növényi eredetű nyákanyagok. A bőr vízmegkötő tulajdonságát javítják az aminosavak és származékaik, a tejsav, a hialuronsav és a vitaminok. Hatásukra a bőr jobban raktározza a vizet.
 

A különleges hatású adalékanyagok alapvetően meghatározzák a termék rendeltetését. Sokszor az adalékanyagok vagy a termék illata alapján választunk.

Önbarnító hatóanyagot tartalmazó testápolók

A napsugár nélkül barnító, úgynevezett önbarnító készítmények hatóanyaga a dihidroxiaceton, vagyis DHA. A DHA a bőrben lévő aminosavakkal kémiai reakcióba lép, és a keletkező új vegyület adja a barnás színt. A termék felkenése után 3-5 óra alatt alakul ki az erősebb, vagy világosabb sárgásbarna szín. Az árnyalat mélysége függ a bőr színétől és a DHA mennyiségétől. Nagyon divatosak, úgyhogy az illatszerboltok polcain nagy választékban sorakoznak olyan testápolók is, amelyek DHA-hatóanyagot is tartalmaznak.
A rendkívül széles választékból csak annak tanácsos önbarnítós testápolót választania, aki a napfény helyett elfogadja a mesterséges barna színt. Hogy mire érdemes ügyelni? Az önbarnítós testápolók használata különös gondosságot igényel.

  • Olvasd el gondosan a termékajánlást használat előtt!
  • A testápolót egyenletesen kell felkenni és eloszlatni a bőrön, mert különben foltok keletkeznek.
  • Használat után tanácsos azonnal kezet mosni, mert a kéz bőre is lebarnulhat.

A testápolókban leggyakrabban használt zsírozó anyagok

  • Vaselin - Petrolatum: ásványolaj, fehér, félig szilárd, a bőr felületét zsírozza.
  • Paraffin: ásványolaj, egyenes láncú, telített szénhidrogének elegye, szilárd, zsíros tapintású, fehér, kristályos szerkezetű.
  • Szilikonolajok: például dimethicone, szintetikus úton előállított víztaszító hatású anyag, a bőr jól tűri, egyenletes eloszlathatóságot biztosít.
  • Cerezin vagy ozokerit - Ceresin Wax: ásványolaj, sárgásfehér színű, viasz jellegű.
  • Isopropil mirisztát - Isopropyl Myristate, IPM: szintetikus, a bőrbe könnyen beszívódik, jól terül, nem képez zsíros felületet.
  • Szkvalén - Squalene: halmájolaj, hígan folyik, nem avasodik, a bőr jól tűri, jól felszívódik.
  • Cetilalkohol - Cetyl Alcohol: cetvelő, növeli a zsírok és olajok vízfelvevő képességét.
  • Sztearinsav - Stearic Acid: állati zsiradék, a bőrbe jól beszívódik.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A testápolók különleges hatású adalékanyagai

  • Méhviasz: bőrápoló, allergiát okozhat.
  • Jojobaolaj - Jojoba Oil: sima, bársonyos tapintás.
  • Karbamid - Urea: bőrbetegségekben, sebgyógyító.
  • Pantenol - Panthenol: szeborreás bőr kezelésére.
  • Avokádóolaj - Avocado Oil: bőrtápláló, A- és B-vitaminokat tartalmaz.
  • Sheavaj - Shea Butter: bőrtápláló.
  • Kakaóvaj - Cocoa Butter: bőrtápláló.
  • Cetolaj - Butyrospermium: a bőrbe nagyon könnyen és mélyen beszívódik.
A felsoroltakon kívül számos más olajat, zsírt, viaszt és különleges hatású adalékanyagot tartalmaznak még a termékek.

2008. november 13-tól kapható az újságárusoknál a Kosár – a fogyasztók magazinja reklámmentes fogyasztói magazin legújabb száma!
Ha nincs kitéve, kérd az újságárustól!

A tartalomból:
  • Fiatal bika húsából készül? - Csomagolt virsliket teszteltünk
  • Mit miért eszünk? - Húsipari alap- és adalékanyagok
  • Garantáltan csökkentjük a villanyszámláját!
  • Nincs macskajaj! - Cicaeledel-teszt
Kosár – a fogyasztók magazinja
Független, megbízható, hasznos és érdekes
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287
Ezt is szeretjük