Így mutatja meg a bőr a tejallergiát - Kevesen ismerik fel a tüneteket
A laktózérzékenység és a tejallergia egyáltalán nem ugyanaz: utóbbi is okoz azonban kellemetlen tüneteket, még az arc és a test felületén is.
A tejtermékek sokaknál okoznak emésztési vagy gyomorproblémákat. Azonban nem csak a közismertebb laktózérzékenység, hanem a tejfehérje-allergia is járhat kellemetlen tünetekkel. Bár sokan összetévesztik őket, valójában nem ugyanazt jelentik: előbbi egy felszívódási zavar, utóbbi pedig egy, a tejben található fehérjére adott allergiás immunreakció.
Mivel tejfogyasztás után közvetlenül is jelentkeznek érezhető, látható következmények, sokan úgy vélik, csak a gyomrot érintheti a betegség. Valójában viszont a test több területére is kiterjed, és a bőrön is elváltozásokat produkálhat, ezeket viszont kevesen ismerik fel.
A tejallergia bőrtünetei
A mellékhatások igen változatosak lehetnek: a hányingeren, a hányáson, a hasmenésen és a görcsös fájdalmon kívül kiütések is megjelenhetnek. Gyakoriak a viszkető, vörös foltok a testfelszínen, valamint a csalánkiütés, ami duzzanatok formájában jelentkezik. Mindezek mellett rövid időn belül ekcéma vagy arra hasonlító száraz, hámló foltok is kialakulhatnak. Jellemző még az angioödéma is, ami a bőr vagy a nyálkahártya, illetve az alatta lévő szövet duzzanata, legtöbbször pedig a nyelven, az ajkakon és a végtagokon bukkan fel.
Mindezek mellett a tej hosszú távú, rendszeres fogyasztása is okoz tüneteket allergia esetén, méghozzá olyanokat, melyek alapján senki nem gondolna tejallergiára. Az arc ugyanis ilyenkor zsírossá, problémássá válhat, nem múló pattanások jelennek meg rajta, sőt, a pirosság sem ritka. Ezeket súlyosbíthatja, hogy a tejtermékek összezavarják a hormonrendszert, növelik az androgén hormonok mennyiségét, és igen gazdagok cukorban, így nemcsak fokozott faggyútermelést, de erőteljes, makacs gyulladásokat, durva aknét is eredményezhetnek.
Egyeseknél a haj is hullani kezdhet, illetve a körmök is elgyengülhetnek, töredezetté válhatnak akkor, ha túl sok tejet iszik úgy, hogy a szervezete allergiás rá.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit lehet tenni?
Ha a tejfogyasztás után bármilyen kellemetlen tünet jelentkezik akár a bőrön, akár a gyomorban, mindenképpen ajánlott orvoshoz menni, és kivizsgáltatni, nem áll-e fenn ételallergia. A diagnózisban az is segít, ha az ember egy hónapig teljesen lemond a tejtermékekről, és figyeli, hogy milyen változásokat tapasztal.
Ha megállapították az allergiát, minden allergén anyag bevitelét meg kell szüntetni, hogy ne károsodjon a gyomor, megszűnjenek a kellemetlen mellékhatások, és elmúljon az allergiás reakció. Az orvos vagy később a dietetikus pedig részletes tanácsokkal, pontos útbaigazítással lát el az étkezéssel kapcsolatosan.
Így változik a bőr tejtermékek nélkül
Többen is kipróbálták már, mi történik, ha abbahagyják a tejtermékek fogyasztását, az eredmény pedig hihetetlenül látványos akár három hét után is. Nézd meg az előtte-utána képeket, és bizonyosodj meg róla te is!
Képek: Getty Images.
- tejallergia
- tejfehérje allergia
- bőrtünet
- tejtermék
- csalánkiütés
- ekcéma
- viszketés
- pattanás
- tünet
- Szépség és divat