Mindennap csinálod, pedig borzalmas vége lehet: ijesztő videó készült a csúnya szövődményéről
Ez az ártalmatlannak tűnő mozdulat, amit sokan nap mint nap ismételnek, súlyos bőrproblémákat okozhat.

Első pillantásra talán csak egy oda nem illő szőrszál tűnik fel az állon, a szemöldök ívén, a köldöknél vagy a nyakon, és a legtöbben gondolkodás nélkül nyúlnak is a csipeszért. Azonban egy nemrégiben közzétett, sokkoló animációs videó megmutatta, hogy ez a hétköznapi rutin milyen súlyos következményekkel járhat.
Így néz ki a szőrszál eltávolítása a bőrön belül
A videót Zackdfilms, azaz Zack D. nevű tartalomkészítő publikálta a közösségi médiában, aki korábban már számos különleges animációt készített biológiai és orvosi jelenségekről. Csatornája több mint 20 millió követővel rendelkezik a YouTube-on. Népszerűsége annak is köszönhető, hogy látványos, ugyanakkor informatív módon mutat be hétköznapi szokásokat vagy éppen bizarr testi folyamatokat.
A videó egy egyszerű jelenettel kezd: az emberek többsége, ha zavarja egy szőrszál, egyszerűen kitépi azt a bőréből. Eddig a pontig a legtöbben valószínűleg nem is gondolnának bele, mi zajlik odabent. A felvétel viszont betekintést nyújt a bőr mélyebb rétegeibe, ahol a hajhagyma – vagyis a szőrtüsző – található. A videó szerint a csipesszel történő szőrtelenítés valójában kitépi a szőrszál teljes gyökerét, ez pedig sérülést okozhat a tüszőben. Az ily módon károsodott hajhagymák gyakran azt eredményezik, hogy az újonnan növő szőrszál ferdén nő vissza, és nem tud áttörni a bőr felszínén.
Ez az állapot először csak apró kellemetlenségnek tűnhet, ám a videó folytatása eléggé nyugtalanító. A tüsző duzzadt, lüktető képként jelenik meg, miközben a visszanövő szőrszál spirálszerűen tekeredik, de nem tud felszínre törni. Ez a folyamat oda vezethet, hogy a szőrszál a bőr alatt reked, és begyullad – vagyis benőtt szőrszál keletkezik.
A Zackdfilms által bemutatott szimuláció alapján, ha valaki rendszeresen így szabadul meg a nem kívánt szőrszálaktól, akkor hosszú távon a szőrtüszők annyira megsérülhetnek, hogy véglegesen megszűnhet a szőrnövekedés. Ez részben magyarázat lehet arra is, hogy a kilencvenes és kétezres években népszerű, túlszedett „aligha létező szemöldök” divatot követők közül sokan ma már alig rendelkeznek természetes szemöldökszőrzettel.

Femina akták - Méhnyakrák
A Femina Aktában mindent megtudhatsz a méhnyakrákról, ami évente több ezer nőt érint hazánkban. Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, többek között megismerheted a méhnyakszűrés értékelési módjait, megtudhatod, hogyan kell értelmezni a leleten látott eredményt, mi a különbség a hagyományos nőgyógyászati citológiai vizsgálat és a HPV-szűrés között vagy elkerülhető-e a kemoterápia a méhnyakrák esetén?
Promóció
A brit National Health Service (NHS) szerint az ilyen benőtt szőrszálak többnyire nem veszélyesek, de jellemzően gyulladt, viszkető, pattanásszerű csomókat eredményeznek, amik akár gennyet is tartalmazhatnak. Ezek leggyakrabban az arcon, nyakon, hónaljban, lábakon, mellkason, háton és az intim területeken fordulnak elő. Ám súlyosabb esetekben, a Mayo Clinic szerint, bakteriális fertőzést is okozhatnak – főként, ha a viszketést vakarás követi –, de előfordulhat hiperpigmentáció, sőt hegesedés vagy keloidképződés is.
A TikTok-on és YouTube-on is megosztott videó azonnali figyelmet kapott, sokaknál kiváltva a „soha többet nem nyúlok csipeszhez” reakciót. A látvány valóban elég drámai ahhoz, hogy az ember elgondolkodjon: vajon megéri-e egyetlen szőrszál miatt kockáztatni a bőr egészségét?
Szőrszálak a női állon, a köldöknél vagy az ajkak fölött: normális jelenség, vagy aggodalomra ad okot?
A női test sem teljesen szőrtelen, na de meddig és hol számítanak normálisnak? Mikor kell orvoshoz fordulni? Eláruljuk.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)