Pattanások a dekoltázson: miért alakulnak ki, és hogyan tüntethetőek el végleg? A szakértő elmondta
A szakértő elárulta, mit lehet tenni a dekoltázs pattanásaival, mit tilos, és még egy szuper házi pakolás receptjét is ellesheted tőle.
A pattanások nemcsak az arcon, hanem a test különböző területein is megjelenhetnek. Gyakran előfordul, hogy a dekoltázson bukkannak fel a zavaró pöttyök, melyeket sokszor eltüntetni sem egyszerű.
De mi okoz pattanásokat a mellkason? Miért alakulnak ki? Mit lehet ellenük tenni, és mit tilos? Vannak házi módszerek, amik bevethetők ilyenkor? Harangvölgyi Annát, a Harangvölgyi Institute Budapest vezetőjét kérdeztük ezekről.
Mi okoz pattanásokat a dekoltázson?
- A pattanások megjelenését nyáron legfőképpen az izzadás során keletkező verejték okozhatja, de előfordul az is, hogy a melegre és a fokozott napsütésre a bőr napallergiával válaszol. Ezek a kellemetlen tünetek testünk kritikus és érzékeny területein jelennek meg, mint a dekoltázs vagy a karok, de sokszor előfordulnak a túlzott napozásnak kitett vállakon és lábakon is – árulta el Harangvölgyi Anna, aki azt is hozzátette, hogy a hormonok is állhatnak a pöttyök kialakulásának hátterében.
- Pattanások más esetekben is kialakulhatnak, például, ha a normális hormontermelés megváltozik, felborul a hormonháztartás. Ez legtöbbször tinédzserkorban vagy a fogamzásgátló tabletta szedésének abbahagyásakor történik, de előfordulhat egyéb hormonkezelések után, hormonális problémánál egyaránt. Sok nő szenved még a megjelenő pattanásoktól a menstruáció előtti és utáni napokban is – árulta el Harangvölgyi Anna, aki azt illetően is adott néhány tanácsot, hogy mit érdemes, és mit tilos tenni ilyenkor.
Mit ajánlott, és mit tilos tenni?
- Ha már megjelentek a pattanások, illetve a napallergia kellemetlen tünetei, akkor a legfontosabb a gyulladt, érzékeny bőr megnyugtatása, gyógyítása. Elsőként csökkentsük, vagy ha szükséges, teljesen szüntessük meg a napsugarakkal való érintkezést. Bőrünk ilyenkor nagyon érzékeny, elvékonyodik. A felső bőrréteg és a gyulladt területek lassabban gyógyulnak, és magasabb a hegesedés kockázata is. Semmiképpen nem ajánljuk a megjelent pattanások nyomogatását és kapargatását, mert ebben az esetben hiperpigmentációval vagy heggel gyógyulhatnak. Ezért a kozmetikai szalonokban sem nyomkodjuk azonnal a gyulladt bőrt, csak gyógyulást segítő, hidratáló, nyugtató kezeléseket végzünk – hangsúlyozta a szakértő.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Házi megoldásokkal is enyhíthető a probléma
Harangvölgyi Anna azt is elárulta, hogy van néhány olyan házi módszer, pakolás, melyekkel otthon is csökkenthető a gyulladás, és eltüntethetőek a pöttyök.
- Fontos a gyulladt, érzékeny bőr fertőtlenítése, szárazon tartása. Izzadással járó testmozgás után figyelni kell arra, hogy csak bőrazonos, természetes tusfürdőt vagy szappant használjunk. Ne szárítsuk ki bőrünket, csak távolítsuk el a verejtékezés nyomait. A már meglévő pattanásokat gyulladáscsökkentő pakolásokkal gyógyíthatjuk. Az otthon is könnyen elkészíthető élesztőpakolás kiváló erre. Fél csomag élesztőt villával nyomkodjunk össze, és keverjünk hozzá egy evőkanálnyi mézet. Az elkészült pakolást hetente kétszer 15 percig használjuk, majd bő vízzel mossuk le - tanácsolta a szakértő.
- Pakolásválasztásban kérhetjük kozmetikusunk tanácsát is, ő segít kiválasztani a bőrünk számára legjobbat. Így a szövetek hamarabb tudnak regenerálódni. Érdemes esténként nyugtató, összehúzó pakolásokat használni, amelyekben a következő hatóanyagokat kell keresni: B5 vitamin, Bisabolol, citromsav, Panthenol, Beta-glucan, algafélék, Tocopherol, Allantoin, gyömber, kámfor. Fontos ugyanakkor, hogy ne szárítsuk túl a bőrfelületet, hiszen a dehidratáció csak fokozza a gyulladást.
Hogyan tüntethetőek el végleg?
Szerencsére van esély végleg megszabadulni a kellemetlen problémától. A szakértő szerint ehhez először ajánlott kideríteni a háttérben húzódó okokat.
- Fontos felderíteni a kiváltó okokat! Amíg azok nem szűnnek meg, csak tünetet enyhítünk, bár az is nagyon lényeges. Kulcsfontosságú egy ilyen helyzetben, hogy ne fertőződjenek el a pattanások, és fontos a folyamatos gyulladáscsökkentés, hidratálás, hámregenerálás, melyek megelőzik a későbbi hiperpigmentációt és a hegképződést. Fontos az is, hogy az érzékeny területet megvédjük a nap káros sugaraitól. Fényvédők közül a természetes összetevőjű fizikai fényvédőket ajánljuk. A testen megjelenő gyulladások, aknék könnyen elkerülhetőek, ha bőrünk nincs közvetlenül kitéve az időjárás viszontagságainak és intenzív napsütésnek. Fontos még, hogy az öltözködésünk is megfelelő legyen, bőrünk csak pamut vagy len anyaggal érintkezzen. Ruháinkat biotisztítószerrel mossuk, kerüljük a mesterséges illatanyagokat, öblítőket.
Milyen kozmetikai kezelések válnak be ilyenkor?
A kozmetikushoz fordulva is számos lehetőség kínálkozik a probléma megszüntetésére. A szakértő ezekről is mesélt.
- A kozmetikus mindig a bőr aktuális állapotának megfelelően választja ki a kezelést. Gyakran alkalmazzuk a szalonkezelések közül a Viót, hetente 1-2 alkalommal 5 percig. Ez kiegészítő kezelésként is kiváló bármely arckezelés mellé, növeli a kezelés hatékonyságát. A kozmetikákban lévő IPL gépeket nemcsak szőrtelenítésre használjuk, van lehetőség gyulladáscsökkentő akneprogramokat választani. Aktív akne esetén hetente 2 alkalommal ajánlatos megismételni a kezelést. Azonnali, látványos hatást érhetünk el, ha a steril hatóanyagokat rádiófrekvenciás kezelések során juttatjuk be a bőrbe.
Házi megoldások pattanásos fenékre
A fenéken is megjelenhetnek zavaró pöttyök, amiktől szintén nehéz megszabadulni. A háttérben rejlő okok felderítése mellett viszont házi megoldások is bevethetők ellene. Ezekkel a módszerekkel gyorsan eltűnnek majd a pattanások.
Házi megoldások pattanásos fenékre – A só és a zabpehely is gyorsan hat ellenük
Nézegess képeket!
ElolvasomFotók: Getty Images
- pattanás
- dekoltázs
- bőrprobléma
- szakértő
- szakértői válasz
- házi gyógymódok
- házi kozmetikum
- hormonális zavar
- Szépség és divat
OLVASD EL EZT IS!
- bőrápolás
- pattanás