Beavatkozik a hormonrendszerbe, mégis minden nap használod
Nézd meg, mi van a krémedben.
A parabéneknek több változatát is gyakran használják kozmetikumokban, de ezek az anyagok a kutatások szerint igencsak nagy kockázatokat rejtenek.
A legelterjedtebb kozmetikai tartósítószerek közé tartoznak, és megtalálhatók az arckrémtől kezdve a dezodoron át a samponig sok mindenben, de egyes gyógyszerekben és ételekben is előfordulnak.
A parabént leggyakrabban metilparabén E218, etilparabén E214, propilparabén, butilparabén néven találhatod meg a csomagoláson feltüntetve, ritkábban használt változatai az izobutil-parabén, izopropil-parabén, benzilparabén.
Hormonmásolók
Felmerülhet a kérdés, hogy miért ilyen elterjedt ezeknek a szereknek a használata, ha egyszer károsak. Bár a parabéneket a húszas évek óta alkalmazzák, az anyag akkor keveredett gyanúba, amikor mellrákos sejtekben mutatták ki.
Csak az utóbbi időben kezdtek komolyabban kutatni a hatását, illetve el kellett telnie bizonyos időnek, hogy elég adat álljon rendelkezésre. Azt találták, hogy ezek a vegyületek az ösztrögénhez hasonlóan viselkedhetnek, így beavatkoznak a hormonháztartásba, nemcsak a nők, de a férfiak esetében is.
Úgy tűnik, a dezodorok rejtik az egyik legnagyobb kockázatot a bennük található parabén révén, de a naptejek sem veszélytelenek.
A metilparabén napfény hatására gyorsíthatja a bőröregedést, és DNS-elváltozásokat is okozhat.
Ellentmondó konklúziók
Bár parabének a természetben is előfordulnak, a kozmetikumokban található parabént mesterségesen állítják elő, ami hozzájárulhat káros hatásaihoz. A parabén fogadtatása ugyanakkor ellentmondásos, ahogyan a kutatási eredmények is.
Egyes vizsgálatok szerint könnyen lebomlik, és kiürül a szervezetből. A kozmetikumokban előforduló koncentráció a normál bőrt nem irritálja közvetlenül, de hozzájárulhat az allergia kialakulásához. Más esetekből azonban erősen gyanítható az összefüggés a dezodorok használata és a mellrák kialakulása között, amit az is alátámaszt, hogy a beteg sejtek gyakran a hónalj közelében lévő területen találhatók.
Amitől óvakodj
Szakértőnk elmondja, melyek a legveszélyesebb anyagok a kozmetikumokban.
Szabályozás
A Fogyasztói Termékek Európai Tudományos Bizottsága - SCCP - 2006-ban fogalmazta meg álláspontját, mely szerint nem áll rendelkezésre elegendő adat arra, hogy megállapítsák, a propil-, butil- and isobutil-parabén használata teljesen biztonságos.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az egészségügyi határérték, vagyis ezeknek az anyagoknak a megengedett koncentrációja a kozmetikumokban 0,4%. Vitatott megítélésük ellenére még mindig sok kozmetikumban előfordulnak, mert elterjedtek, és az előállításuk is viszonylag olcsó. Ha azonban nem akarod kockára tenni az egészségedet, tanulmányozd a kozmetikumok csomagolását, és válassz inkább parabénmentes terméket.
OLVASD EL EZT IS!
- allergia
- kozmetikum
Allergizál, pattanásod lesz tőle, és minden nap magadra kened - Mi az?
- kozmetikum
- öregedés