Ötéves koruk óta viselik őket, akár 20 kilót is nyomhatnak - A nyakgyűrűk kegyetlen hagyománya
Több oka is van annak, hogy a kayan nők egy része a mai napig viseli a nehéz, sokszor fájdalmat okozó nyakgyűrűket.
Az Észak-Thaiföldön élő kayan törzs nőinek egy része a mai napig súlyos gyűrűket hord a nyakán, ami miatt igazi látványosságnak számítanak.
Bár mára már a hagyomány célja megváltozott, sok lány most is ötéves kora óta hordja az ékszereket, amik sokszor fájdalmat okoznak, és nagyon megnehezítik a mindennapokat.
A nyakgyűrűk hagyománya
A tradíció eredete nem ismert pontosan, valószínűleg több száz éves, a történészek már a 11. századi Ázsiában is találtak bizonyítékokat a viselésére. De világ csak akkor figyelt fel a Mianmarból származó törzs asszonyaira, amikor a ’80-as évek végén, illetve a ’90-es évek elején Thaiföld határaihoz menekültek a mianmari hadsereg és a lázadó csoportok közötti konfliktusok miatt, és sokan közülük menekülttáborokba kerültek.
Egyes források úgy tartják, hogy a sárgarézből készült nyakgyűrűk a tigristámadásoktól védték az asszonyokat, míg mások szerint azért kezdték őket hordani, hogy úgymond „elcsúfítsák” a nőket, méghozzá azért, hogy más törzsek férfi tagjai ne akarják elrabolni őket. A gyűrűket öt-hat éves korukban kezdik hordani, és általában kétévente egy gyűrűt tesznek pluszban a nyakra. Az idősebb nők 20-25 gyűrűt is hordanak, a gyűrűsorok magassága általában 12 centi körül mozog, a kiegészítők súlya pedig a legtöbbször öt kiló, de akár a húszat is elérheti.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A közhiedelemmel ellentétben a gyűrűk valójában nem magát a nyakat nyújtják, hanem a kulcscsontot nyomják lejjebb, és deformálják el - így keltik a hosszú nyak illúzióját. Nyomják, dörzsölik a nyakat, zúzódásokat okozhatnak, de még éjszakára sem veszik le őket. Alvás közben kipárnázzák, levelekkel védik a nyakukat, hogy megakadályozzák a hólyagosodást, a kidörzsölődést és a sebeket.
Bár a nyak meggyengülhet, eltávolításuk alapvetően nem halálos, csak nehézkes, bonyolult és fájdalmas, de a legtöbben egész életükben magukon hagyják a kiegészítőket.
Miért hordják őket ma is a nők?
A nyakgyűrűket ma már nem csak azért viselik a nők, mint korábban. Nem csupán a hagyomány miatt hordják a súlyos kiegészítőket, hanem azért is, mert ez az, ami igazán szépnek számít számukra: minél több a karika, annál szebb egy nő. Manapság azonban a nyakgyűrűk hordásának egyik legfőbb oka a megélhetés és a turizmus.
A becslések szerint évi körülbelül negyvenezer turista fizet azért fejenként 8-16 dollárnyi - vagyis körülbelül 2800-5800 forint közötti összeget -, hogy lássa a különleges, „zsiráfnyakú” asszonyokat. A kayan nők nemcsak a tradíciók, hanem a kizsákmányolás áldozatai is lettek. Ráadásul a gyűrűk sem olcsók: minél gazdagabb egy család, annál több karikát engedhetnek meg maguknak a nőtagjai. A fiatalabb generációk tagjai közül azonban sokan elhagyták a kiegészítőket.
Olvass tovább! 8 hely, ahol egészségükkel fizetnek a szépségükért a nők
A nőknek ezeken a területeken tényleg meg kell szenvedniük a szépségért. Van, hogy brutális procedúrákon esnek át a hagyományok kedvéért.
Egy életre megnyomorítják a nőket a szépség nevében: 8 hely a világban, ahol az egészségükkel fizetnek az asszonyok
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)