Hány napégés vezet bőrrákhoz? A kutatók szerint ennyi is elég

Mivel szabad és mivel tilos kenni a leégett bőrt?

Napégés bőrrák
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A napfényre az emberi bőr fokozott melatonintermeléssel reagál, mely elősegíti a bőr sötétedését, megvédendő a sejteket a további károsodástól.

Ez az oka, hogy a világosabb bőrűek hajlamosak a leégésre, érzékenyebbek az UV-károsodásra. Ám alapvetően mindenki számára fontos a fényvédelem, hiszen akár néhány gyerekkori napégés is jelentősen növeli a későbbi bőrrák kialakulását.

Mi történik a bőrrel napégéskor?

Ha a bőrt túl sok UV-sugárzás éri, bőrgyulladás alakul ki - ezt nevezzük napégésnek. Általában 3-6 órával a leégést követően jelentkeznek az első tünetetek. Az érintett bőrfelület ilyenkor érzékennyé válik, feszül, fáj, kipirosodik. Érdekesség, hogy a piros színárnyalat oka nem a bőr színének megváltozása, hanem az, hogy a regeneráció részeként az érintett bőrfelület alatt fokozódik a véráramlás a hajszálerekben. Súlyosabb esetekben nemcsak pirosság, de akár hólyagok is megjelenhetnek a bőrön - amit akár fejfájás, hányinger, hidegrázás is kísérhet -, ilyenkor orvoshoz kell fordulni. Pár nappal a napégést követően elkezdődik a bőr lehámlása - az elhalt hámsejtektől való megszabadulás. Ez már jellemzően nem jár fájdalommal, inkább csak viszkető érzést okoz.

Mivel tilos kenni a leégett bőrt?

Néhány évtizeddel ezelőtt még sok családban kentek kefirt, tejfölt a leégett a bőrre. A hűtőből kivett tejtermék valóban kellemesen hűsítette a bőrt, átmeneti enyhülést hozva ezáltal, ám a bőrgyógyászok napjaikban már nem ajánlják a módszert. Ennek oka, hogy a kefirben, tejfölben lévő baktériumok a meleg, sérült bőrfelületen elszaporodhatnak, fertőzést, gyulladást okozva ezáltal. Az ecetes borogatás ugyancsak sokáig kedvelt népi gyógymód volt leégés esetén. Bár fájdalomcsillapító hatása valóban érvényesült, ám savas kémhatása miatt irritálhatja a leégett, érzékeny bőrt, amivel hátráltatja a regenerálódást.

Ezzel szabad kezelni a leégett bőrt

Első körben segíthet egy hűsítő zuhany, illetve egy rövid hideg vizes borogatás - de ügyelni kell rá, nehogy megfázáshoz vezessen. Hűsítő zselékkel, illetve speciálisan napégésre kifejlesztett hidratálókkal, nyugtató, gyulladáscsökkentő sprékkel, krémekkel ajánlott folytatni a kezelést. Jó választásnak bizonyulnak például az Aloe verát, körömvirágot tartalmazó készítmények. Az after sun termékekben ne legyen alkohol, mert az fokozza a bőr dehidratáltságát. Mindemellett természetesen fontos ilyenkor a fokozott folyadékbevitel is, hogy belsőleg is hidratáld a szervezeted. Ha teheted, pihenj és a teljes gyógyulásig ne tedd ki az érintett testfelületet közvetlen napsugárzásnak. Ha hólyagos lett a bőr, semmiképp se szúrd ki, hagyd őket maguktól meggyógyulni. Ha ugyanis kipukkasztod, azzal növeled a fertőzésveszélyt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A bőr nem felejt

- Sokan nem veszik elég komolyan a leégés és a hosszú távú bőrkárosodások kockázatát, mert gyakran nem érzékelik a veszélyeket azonnal. Nem napozáskor éreznek fájdalmat vagy kellemetlenséget a napfénynek kitett bőrükön, ezért úgy gondolják, hogy nem okoz problémát, ha továbbra is a napon tartózkodnak. Sokan ráadásul az árnyékban is veszélyeztetik a bőrüket, mert az UV-sugárzás szóródik és visszaverődik a környezetből. Ezért fontos, hogy az emberek megfelelő tájékoztatásban részesüljenek a napvédelem fontosságáról és a veszélyekről. Ennek az edukációnak a megfelelő napvédelmi eszközök használatáról és az árnyékban maradás fontosságáról a korai életszakaszokban kell kezdődnie. Ugyanakkor csak úgy lehet hatékonyan képezni az embereket, ha a kormányok, a társadalom és az egészségügyi szakemberek egyaránt kiveszik a részük belőle - magyarázza Dr. Ekaterine Paschali, a Royal Clinics Orvos-esztétikai Központ bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosa.

A leégés önmagában nem okoz bőrrákot, de a veszélyes UV-sugárzásnak való túlzott kitettség károsítja a bőrsejteket, gyengíti azokat és lehetőséget teremt a rák kialakulására. Mivel a bőrrákot az UV-B sugárzás kumulatív hatásai okozzák, az ismétlődő napégés jelentősen növeli a későbbi bőrrák kialakulásának kockázatát. Sajnos legveszélyesebbek a gyermek- illetve fiatalkori napégések. 

Az American Association for Cancer Research jelentése szerint megnövekedett a későbbi bőrrák kockázata azoknál a nőknél, akik 15-21 éves koruk között legalább öt hólyagos napégést szenvedtek el. A kutatásban részt vevők közül azoknak, akik életük korábbi szakaszában több leégésről számoltak be, 80%-kal nagyobb esélyük volt a felnőttkori melanoma kialakulására. Akik pedig valamivel később, a húszas éveik táján szereztek több napégést, 68%-kal nőtt az esélyük a bazálsejtes karcinómára

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük