Így néz ki a sztárok bőre valójában közelről - Köze sincs a TikTokon használt filterekhez
A közösségi oldalakon megosztott, hamis kép mögötti valóságot kevesen merik felfedni, pedig az önbizalomra rendkívül káros hatással lehet ez a toxikus világ.
A történelem folyamán minden korszaknak megvolt a maga szépségideálja, amelyet az adott időszak tökéletesnek, eszményinek gondolt: volt, amikor a darázsderék, a széles csípő, a nagy mell, máskor az egységesen nádszálvékony alkat, a flapper, laza stílus vagy a homokóraalak vitte a prímet.
A vágyott külső eléréséért minden korszakban rengeteg áldozatot hoztak a nők, a nyomás pedig talán csak még erőteljesebbé és szüntelenebbé vált, miután begyűrűzött a mindennapokba a közösségimédia-használat. Az itt elérhető tartalmak révén egy idealizált világ jött létre a szemünk előtt, amely irreális elvárásokat és folyamatos szorongást generál.
A folyamatos, nehezen feloldható feszültség oka, hogy az online felületeken megmutatott kép, melyben mindenki a legjobb formáját mutatja, a legszebb helyeken jár, kiegyensúlyozott párkapcsolatban és konfliktusmentes családban él, legfeljebb nyomokban egyezik a valósággal. A közösségi oldalakon megosztott kép mögötti valóságot kevesen merik felfedni. Az influenszerek világa gyakran épp a vágyott, hamis kép fenntartásán alapul, a posztokat pedig anyagi érdekek irányítják.
A mérgező szépségideál
Míg az elmúlt évtizedek topmodelljei egy távoli, elérhetetlen világba nyújtottak betekintést tökéletességükkel a külső szemlélőnek, addig napjaink influenszerei látszólagos hétköznapiságuk, elérhető közelségük révén bírnak igazán erős befolyásoló erővel, noha a valóságtól éppoly távol áll az általuk tükrözött szépség.
A toxikus szépségideál, a szépségtrend torz elvárásai azonban az állandó hasonlítgatás következtében az ember önbizalmát is jelentősen rombolják. A bemutatott kép sokszor elérhetetlen, ugyanis a hosszas fizikai beavatkozások, filterek és utólagos manipulációk eredménye, amelyről többnyire már nem lebbentik le a fátylat. Beszédes, hogy már egy-egy kulisszák mögé nyert betekintés is milyen józanító hatású a követőtáborra nézve, pedig a sor hosszan folytatható lenne minden híresség és influenszer világában.
Elég csak arra a momentumra gondolni, hogy Pamela Anderson smink nélkül tűnt fel a 2023 szeptemberében rendezett párizsi divathéten, ezzel pedig alaposan felkavarta az állóvizet: volt, aki megrökönyödött, mások elismerően tapsolták bátorsága miatt, amiért már több alkalommal is smink nélkül tette közszemlére arcát, még ha köztudott is, hogy a 90-es évek szexszimbóluma számos plasztikai beavatkozáson átesett korábban, a smink elutasítása nem mindennapi lépés a vörös szőnyeges eseményeken.
Ajakfeltöltés, botoxinjekció, zsírleszívás, orrkorrekció, mellimplantátumok, szemöldökemelés, szemhéjplasztika és még megannyi apró igazítás áll a hírességek, influenszerek tökéletesre alkotott mosolya mögött, nem beszélve a mestersminkesek és fodrászok hosszas munkájáról, a filterek, illetve a kép- és videómanipulációs programok adta lehetőségekről.
„Üdvözlet a valóságban” - szól a Celebface és a s0cialmediavsreality nevű Instagram-oldalak jelmondata. A két közösségi oldal a sok esetben plasztikai műtétek sorozatát is maguk mögött tudó hírességek professzionálisan beállított és megszerkesztett felvételeit vágja egymás mellé a filterek, retusálás, beállítás nélküli vagy a műtét előtti portréfotóikkal, ezzel felhívva a figyelmet a szembeötlő különbségekre.
A Celeb Plastic oldalán pedig kifejezetten a sebészeti beavatkozásokra hívják fel a figyelmet, melyet sajnálatos módon olyan hírességek is maguk mögött tudhatnak, akik egykor foggal-körömmel kampányoltak a műtétek vagy a botox ellen, a természetesség mellett. A közösségimédia-felületek rendhagyó módon lerántják a leplet arról, milyen sok tudatos manipuláció áll a tökéletesnek tűnő képek álságos világa mögött, mely képes negatívan hatni a követőtábor önértékelésére is.
A WLCM Beauty.False Instagram-oldalon is fontos tartalmakkal találkozhatnak a közösségimédia-fogyasztók: fotókon, videókon mutatják be, mennyit számít egy jó beállítás, egy tudatosan megválasztott póz, egy erős smink, de a vaku és a természetes fény különbségeit is szembeállítja egymással, máskor a narancsbőr természetes mivoltát hangsúlyozza a szűrő nélküli fotókon.
A filterek veszélye
A valóság azonban még ennél is szélsőségesebb irányt vett az elmúlt időszakban, a szűrők és az utólagos képszerkesztés elterjedésével az ember már saját magát is képes becsapni: a vágyott cél immáron nem csupán az influenszerek oldalain közvetített szépségideál, melyet naivan elhiszünk, hanem sokszor önmagunk tökéletesített mása. A bőr kisimítása, az arcvonások megváltoztatása, a szem nagyítása révén az ember magáról is képes néhány kattintással egy teljesen irreális képet kialakítani, a tükörben látott kép kontrasztja pedig erős feszültséget teremt - plasztikai sebészek, kozmetikusok számoltak be már több alkalommal arról, hogy egyre többen fordulnak hozzájuk azzal a céllal, hogy saját manipulált képükhöz legyenek hasonlatosak.
Törvényileg szabályoznák a filtereket
Mivel a fotómanipuláció már olyan professzionális szintre emelkedett, hogy szinte lehetetlen feladat eldönteni, a közösségi médiában megjelenő képen pontosan mit szerkeszthettek, ez pedig erősen rombolja a felhasználók önbecsülését is, egyre több ország dönt úgy, hogy törvényileg is szabályozza a felületeken megjelenő tartalmakat.
Fedezd fel a Dove Önbizalom Programját
A magabiztosság formálható. Ismerd meg a Dove Önbizalom Programját és mondj nemet a közösségi média káros szépségápolási tanácsaira. Útmutatónk támogatja a szülőket abban, hogy segítsék gyermekeiknek kiszűrni a hírfolyamaikon megjelenő ártalmas tippeket. Hiszünk abban, hogy a magabiztosság elérésével a tinédzserek képesek maximálisan kibontakoztatni képességeiket a mindennapokban.
Promóció
Norvégia történelmet írt azzal, hogy 2021-ben úgy határozott, a közösségi média szereplői minden platform minden fizetett bejegyzésében kötelesek pontosan leírni, mit manipuláltak a képeiken. A szabályozás célja, hogy a fiatalokra helyeződő, sok esetben testkép- és étkezési zavarokba torkolló nyomást csökkentse. Norvégia példáját a jövőben várhatóan több ország átveszi majd, amely reményt adhat az önbizalmat romboló tartalmak kritikusabb szemléletére és az arra adott belső válaszok tudatosítására vonatkozóan is.
Magyarországon jelenleg a Gazdasági Versenyhivatal rendelkezései szerint a tartalomgyártók, így az influenszerek kötelesek azt megjelölni, ha a posztjuk fizetett együttműködés keretében jött létre, ez a tény már némiképp csökkentheti a manipuláció erejét, ám a kép szerkesztésére egyelőre nem kell törvényileg felhívni a figyelmet.
Nézz tovább: ilyen, amikor túlzásba viszik a plasztikát
Ezek a sztárok teljesen a plasztika megszállottjai lettek: előtte-utána képeken mutatjuk, mennyire megváltoztak a műtétek után.
8 sztár, akinek teljesen eltorzult az arca a sok plasztikától - Nem bírtak leállni a szépészeti beavatkozásokkal
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- mérgező viselkedés
- hírességek
- közösségi média
- influenszer
- önbizalomhiány
- önbizalom akta
- Szépség és divat