5 dolog, amire figyelj, ha sokat viselsz maszkot: így előzheted meg a pattanásokat, bőrhibákat

Ha ügyelsz ezekre az apróságokra, a maszk alatt is makulátlan marad az arcod. Elkerülheted velük a pattanásokat.

Maszk okozta pattanások megelőzése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A koronavírus-járvány miatt a maszk ma már a mindennapok szerves részét képezi, és a lakáson kívül töltött órák kötelező kiegészítője lett. Akiknek van lehetőségük otthonról dolgozni, kicsit kevesebbet használják, de sokan nemcsak a tömegközlekedésen és az üzletekben, hanem a munkahelyükön is egész nap hordják.

Ahhoz nem fér kétség, hogy szükség van a viselésére önmagad és mások egészségének megóvása érdekében. Ám azzal jó tisztában lenni, hogy a bőrre nézve kellemetlen következményekkel járhat: pattanásokat, gyulladásokat, pirosságot vagy irritációt is okozhat. Ennek ellenére persze ugyanúgy hordani kell, de érdemes odafigyelni néhány apróságra, hogy megőrizd arcod szépségét. Sorra vesszük, mire ügyelj.

Nem mindegy, milyen a maszk

Az elmúlt időszakban rengetegen tapasztaltak pattanásokat a maszk miatt, a CNN beszámolója szerint például számos kórházi dolgozó vett észre hasonló változásokat a bőrén. Hogy ezt megelőzd, vagy a minimálisra csökkentsd a hasonló problémák kialakulásának esélyét, először is figyelj oda arra, hogy milyen anyagú a darab. Ha lehet, 100% pamutból készült, puha változatot válassz, ami alatt egy picit lélegezhet az arc. A műszálas maszkok alatt jobban izzadsz, kevésbé engedik szellőzni a bőrt, és könnyebben okoznak irritációt is, így érdemes őket elkerülni.

Fontos a gyakori mosás vagy csere

Nem csupán a vírus, hanem a kellemetlen következmények elkerülése miatt is lényeges, hogy naponta cseréld vagy kimosd a darabot, ha nem egyszer használatos, eldobható maszkot hordasz. A viselés folyamán rengeteg szennyeződés és baktérium kerül az anyagra, ezek pedig a bőrrel érintkezve gyulladásokat, pattanásokat okozhatnak. A legjobb, ha legalább 60 fokban tisztítod őket, és csak illatanyagmentes, hipoallergén mosószert, illetve öblítőt használsz hozzájuk.

Ne igazgasd túl gyakran!

Natalie Aguilar bőrgyógyászati asszisztens szerint az emberek nagyjából húsz másodpercenként igazgatják maszkjukat, ettől pedig nemcsak piszkosabb lesz, de a súrlódás miatt megnő az irritáció, illetve a bőrproblémák kialakulásának esélye. Hogy ezt elkerüld, ügyelj arra, hogy jól illeszkedő darabot válassz, ami nem túl szoros, nem nyomja az arcot, de nem is csúszik el állandóan. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Rendszeres arctisztítás

A rendszeres arctisztítás egyébként is fontos, de a maszkviselés miatt még lényegesebbé vált. Reggel és este is öblítsd le a bőrödet langyos vízzel, és a nap végén mindenképpen mosd le a sminkedet. Ha pattanásokkal, zsírossággal küzdesz, jó ötlet beiktatni egy szalicilsav-tartalmú arclemosót is, melyet akár naponta, akár heti néhány alkalommal is használhatsz attól függően, milyen a bőrtípusod, vagy mennyire bírja az arcod. Érdemes micellás vizet vagy más tisztítóterméket alkalmazni lefekvés előtt akkor is, ha nem festetted ki magad. Túlzásba azonban semmiképp se vidd: napi kettő, esetleg három tisztításnál több ugyanis inkább árt, mint használ, hiszen kiszárítja a bőrt, és további irritációkat eredményez.

Kevesebb smink

Ha teheted, azokon a napokon, amikor sokat viselsz maszkot, kerüld a sminket vagy legalább az alapozót. A festékréteg egy része megtapadhat az anyagon, az arcra visszakerülve eltömítheti a pórusokat, a hámsérüléseken keresztül pedig bejuthat a bőr alsóbb rétegeibe a szennyeződésekkel együtt, és gyulladásokat, pattanásokat okozhat.

A fentiekre figyelve sok maszkviselés mellett is makulátlan bőrrel tündökölhetsz majd.

Így hat a kézfertőtlenítő használata a bőrre

A rendszeres, alapos kézmosás és a kézfertőtlenítő használata a koronavírus miatt most kiemelkedően fontos. Ezek ugyanis hozzájárulnak a fertőzés terjedésének megelőzéséhez, azonban a fertőtlenítő termékek hosszú távú, sokszori alkalmazása a bőrre is hatással van. Dr. Diczig Brigitte, a Belvárosi Orvosi Centrum bőr- és nemigyógyász szakorvosa elárulta, milyen következményei lehetnek a kézfertőtlenítők használatának, és ahhoz is adott tippeket, hogyan előzhetőek meg a kellemetlenségek.

Így hat a bőrre a kézfertőtlenítő hosszú távú használata: a bőrgyógyász szerint az ekcémát fontos megelőzni

A bőrgyógyász elárulta, hogyan előzheted meg a kézfertőtlenítő használatának kellemetlen, fájdalmas mellékhatásait.

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük