Szépítő, gyógyító körömvirág

A calendula számos betegségre használható kíméletes gyógyszerként, elsősorban mégis szépítő hatása miatt ismerjük.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Ültetheted virágcserépbe, szabadba, vagy ahová csak szeretnéd. A körömvirág, vagyis a Calendula officinalis csaknem minden körülmények között virágzik, gyönyörű virágai meleg színfoltot hoznak a kertbe.

A virág Dél-Európában őshonos, egyéves növényként Angliában a vidéki kertek egyik fő virága, az alacsony hőmérsékletet rosszul tűri. Még saját magjáról ültetve is évszakról évszakra díszíti a kertet aranysárga, krém- és barackszínű virágaival.

Ugyanakkor ne felejtsd el, hogy a körömvirág több, mint egy tetszetős növény. Régóta használják enyhítő gyógyírként fogfájásra és méhcsípésre. Még az amerikai polgárháború és az első világháború idején is alkalmazták sebgyógyításra.

Napjainkban a kisebb vágások és égési sérülések kezelésére a körömvirág alapú krémeket drogériákban, mint természetes eredetű gyógytermékeket lehet megvásárolni.

A körömvirág azonban gasztronómiai múlttal is büszkélkedhet. A középkorban a szakácsok szezonális levest főztek belőle, levelét salátákba tették. A mai konyhaművészet az ehető szirmokat ízletes süteményekhez, pudingokhoz, levesekhez, salátákhoz és rizsből készült ételekhez használja fel.

Ültetés

Az igényes virágokkal ellentétben a körömvirág a legtöbb talajjal, félárnyékos hellyel szemben toleráns, mindaddig, míg a talaj jó vízáteresztő képességű. Származásából adódóan a körömvirág a napfényben gazdag helyeket részesíti előnyben.

A magokat egymástól 30 cm-re vesd el, különben ez a könnyen terjedő növény birtokba veheti az egész kertet.

Ápolás

Míg a többi növény szára fagyoskodik, addig a körömvirág szereti az őszi és a téli csípős időjárást. Virágai a hidegebb hónapokban a legszebbek, a virágzás a nyár közeledtével leáll. A tavasszal fejlődő bimbókat csípd le, és júniusban vagy július elején vess még egy adag magot, hogy így biztosítsd a virágzást a hidegebb időben is.

Ötletek

Készíts saját magadnak egy vagy két adag körömvirágkrémet arckrémnek vagy gyógykenőcsnek vágások, égések vagy kiütések kezelésére.

I. Körömvirágolaj

Hozzávalók:

  • 60-90 g szárított körömvirágszirom
  • 1 pohár olívaolaj

Helyezd a szárított körömvirágot tűzálló edénybe, cserépedénybe vagy rozsdamentes acél edénybe - kerüld a vasból vagy alumíniumból készült edényeket -, és add hozzá az olívaolajat. Fokozatosan melegítsd az olajat és a növényt 1-2 órán keresztül körülbelül 50-70°C-on. Gyakran kevergesd. Addig melegítsd, amíg a szirmok ropogósra nem sülnek. Szűrd át tiszta ruhán az olajat.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

II. Körömvirágkrém

Hozzávalók:

  • 60 g szilárd zsiradék (főzőmargarin, kókuszolaj, kakaóvaj vagy lanolin)
  • 150 g körömvirágolaj (elkészítése: lásd lent)
  • 60 g desztillált víz (vagy rózsa-, illetve narancsvirág víz)
  • 1 teáskanál apróra vágott vagy reszelt méhviasz
  • 3-5 csepp illóolaj, illattal vagy anélkül

Óvatosan olvaszd fel a szilárd zsiradékot, a méhviaszt és a körömvirágolajat főzőedényben vagy alacsony hőmérsékleten mikrohullámú sütőben, amíg átlátszóvá nem válik. A keveréket vedd le a tűzről. Öntsd a vizet turmixgépbe, és keverd addig, míg a víz habos nem lesz. Lassan öntsd az olajat, a zsírt és a viaszt a keveredő vízbe. Folytasd a keverést, míg a hozzávalók krémessé nem válnak. Még melegen töltsd a krémet edénykékbe, és egészen addig ne tegyél rá fedelet, amíg ki nem hűl.

Címkézz fel minden egyes edénykét, jegyezd fel a körömvirágolaj készítésének az időpontját is, ha sokkal korábban készült, mint a krém.

Tartsd hűvös, sötét helyen. Megközelítőleg egy évig használható fel. Ellenőrizd fél év után, hogy nem penészesedett-e meg. Ha az olaj és a vizes rész szétválna, használat előtt keverd fel újra.

Aki a virágot szereti...

Ha szeretnél további természetes szépségápolási tippeket, valamint szívesen olvasnál kertészkedésről, növényápolásról, akkor látogass el az Édenkertbe!

www.édenkert.hu

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük