Mindent a rákkeltő amalgámról

Ideje lenne kicseréltetni az elavult amalgámtöméseidet! Miért? Esztétikai és egészségügyi okokból. A fogorvos most minden kérdésre válaszol.

Húsvéti tojásvadászat
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Biztosan te is szeretnél szép fehér fogakkal a világba mosolyogni. Hogy sárga fogakkal születtél? Ma már van megoldás erre is. Most minden kérdésedre választ kaphatsz.


Dr. Bodó Irén fogszakorvos mindenre válaszol.

Régen, ha valakinek kilyukadt a foga, elment a fogorvoshoz, és betömette. Amalgámmal. Hiszen aranytömésre csak keveseknek futotta. Ma már nem ilyen egyszerű a helyzet, mivel a páciens eldöntheti, hogy milyen tömítést is kér. Ön mit szokott ajánlani?

– Leggyakrabban fényre kötő porcelántömést használok, mert az amalgám káros az emberi szervezetre.

A benne lévő higany lassan, ám folyamatosan oldódik ki a tömésekből, és így gyomrunkba, bélcsatornánkba jut, majd szervezetünk legkülönbözőbb részein rakódik le, például a májunkban, az agykérgünkben, az agyalapi mirigyünkben, a mellékvese-kéregben, majd egy idő elteltével krónikus panaszokat eredményezhet.

A higany – mindamellett, hogy idegméreg – bélhurutot, bőrkiütéseket-elváltozásokat vagy reumás megbetegedéseket is okozhat. De sokan küszködnek miatta anyagcsere-problémákkal, hajhullással.

Ezenkívül az amalgámtömések és a szájban lévő más fémek – fémvázas protézisek, fémkoronák – nyálunk közreműködésével szájáramot gerjesztenek, ez pedig szédüléshez, látászavarhoz és komoly fejfájáshoz is vezethet. Ráadásul tovább fokozza a higany kioldódását az amalgámtömésekből.

Előbb kikopik a fehér tömés?

Állítólag a fehér tömések kevésbé strapabíróak, és a hátsó, azaz a rágófogakból előbb-utóbb kikopnak.

– Régen tényleg alkalmatlanok voltak a rágófogak tömésére, de azóta évről évre egyre jobb minőségű kompozittöméseket forgalmaznak. Ezek már jól bírják a rágónyomást, nem kopnak, nem színeződnek, és minimális a zsugorodásuk.

Ezek szerint semmi hátránya?

– Előfordulhat egyes esetekben, hogy a fog hidegre, illetve a ráharapásra rövid időre érzékennyé válik, ami a páciensnek kellemetlenséget okozhat, de ez idővel elmúlik. Azonkívül a túl mély, ínyszél alatti szuvasodásokba nem ajánlott, mert ezeken a részeken fennáll a veszélye a másodlagos szuvasodásnak a tömés zsugorodása miatt.

Stabilabb megoldás

Mély lyukba se amalgám, se fehér tömés? Mi hát a megoldás, ha rágófogaink valamelyike mélyen szuvasodott?

– Ilyen esetekben műanyagból vagy porcelánból készített inlay jöhet szóba. Az inlay készülhet aranyból is, de ezt ma már egyre ritkábban alkalmazzák az esztétikai szempontok miatt.

Mi ez az inlay, és miként készül?

– Olyan tömés, amit egy darabban helyezünk és ragasztunk be az előkészített üregbe. Talán egyszerűbb lesz elképzelni, ha elmondom, miként készül. Miután kifúrom – előkészítem – a fogat, lenyomatot veszek a kialakított üregről. Ennek alapján a fogtechnikus – porcelánból vagy műanyagból – elkészíti az inlay-t, amit már csak be kell ragasztani a kialakított üregbe, ahová tökéletesen, milliméter-pontossággal illeszkedik. Az inlay-vel ellátott fog kevésbé érzékeny hőváltozásokra és harapásra, és igen ritkán fordul elő alatta másodlagos szuvasodás.

 

Hogy csillogjon a fogunk…

Mi minden történhet még a fogorvos székében húzáson, tömésen, fogpótláson kívül?

– Sokféle olyan fogszépészeti eljárás lehetséges, amivel ragyogó, hollywoodi mosolyt varázsolhatunk. Kezdjük a sort a fogfehérítéssel. Ennek többféle lehetősége ismeretes, ám mindegyiknél az az első lépés, hogy az orvos ultrahangos fogkő-eltávolítóval alaposan leszedi az íny alatti-feletti fogkövet, majd polírozza a fogakat. Miután így az összes szennyeződéstől megszabadultak a fogak, kezdődhet a fehérítés. A legnépszerűbb az otthoni fogfehérítés. A páciens a fogfehérítő műanyag sínt és a fehérítőanyagot hat-tíz napon keresztül éjszakánként használja. Ez az eljárás két, maximum három árnyalattal teszi világosabbá a fogakat. Sok fiatal hölgy a fogfehérítés után fogékszert is kér. A kismetszőre ragasztott apró, csillogó kövecske ugyanis még csábítóbbá teszi a mosolyt, és extravagánsabbá viselőjét.



Ha a fogak már annyira elszíneződtek, hogy nem használnak a fehérítő eljárások, vagy rossz formájúak, netán szabálytalanul nőttek, akkor héjkerámiás leplezés alkalmazható. Némi előkészítés után a fogak külső, látható felületére vékony porcelánhéjat ragasztunk, így azok egy csapásra esztétikussá – szép formájúvá, világos színűvé – válnak, mégpedig komolyabb beavatkozás nélkül!
Ezt is szeretjük