7 tényező, ami fokozza a fényérzékenységet: ilyenkor nagyobb védelemre szorul a bőr

A fényérzékenység vagy fotodermatitisz fennállása esetén különös óvatosságot igényel a napon tartózkodás.

A fényérzékenységet fokozó tényezők
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A bőr a nyári erős napsugárzás idején fokozott veszélynek van kitéve fényérzékenység vagy más néven fotodermatitisz fennállása esetén. A probléma kockázatát számos eltérő tényező megnöveli, így akár egyes gyógyszerek, gyógynövények szedése is.

A fotodermatitisz egy rendellenes, túlzott reakciót jelent a bőrt érő UV-sugárzásra, és különféle kellemetlen tünetek formájában megnyilvánulhat az enyhétől az egészen súlyos panaszokig.

- A fényérzékenységnek több tünete is lehet, többek között bőrpír, kiütések, viszketés vagy égő érzés. Ha ilyen tüneteket tapasztal, lépjen kapcsolatba orvosával, és tartózkodjon a közvetlen napfénytől - hívta fel a figyelmet Dr. Ekaterine Paschali, , a Royal Clinics Orvos-esztétikai Központ bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosa.

A fényérzékenység kockázata

A bőr fokozott fényérzékenységére utalhat, ha az ember minimális napon tartózkodás után a leégés tüneteit tapasztalja, a bőrfelület kipirosodik, begyullad, fájdalmas lesz. Ugyancsak a problémát jelzik a napsugarak hatására testszerte jelentkező, hosszabb ideig fennmaradó, viszkető kiütések. Súlyos esetben akár hólyagok, nagyobb duzzanatok is keletkezhetnek, gyakori a viszketés és az irritált érzet az érintett bőrfelületen.

Fényérzékenység esetén a sejtszintű védekezés nem elég erős a szabadgyökökkel szemben, a napsugarak hatására a bőr fokozott immunaktivitással válaszol, mely hozzájárul a gyulladáshoz és a bőrpírhoz.

A fényérzékenységet fokozó tényezők

Köztudott tény, hogy egyes bőrtípusoknál gyakoribb a napfény okozta károsodás, így a világos, érzékeny bőr nagyobb védelemre szorul. Fotodermatitiszt ugyanakkor számos különféle, akár teljesen hétköznapinak tűnő tényező is okozhat. 

A fényérzékenységi reakciók természetesen nem egységesek, egyénenként eltérőek lehetnek, nem is mindenkinél jelentkeznek, ám az alábbi esetek nagyobb óvatosságot, valamint tudatos fényvédelmet igényelnek.

Leégés

Alapvetően igaz, hogy a bőr minden leégéssel károsodik, a megpirult felület pedig még érzékenyebbé válik a további napsugárzásra, erős irritáció jelentkezhet hatására, így ez már önmagában növeli a fotodermatitisz tüneteinek romlását.

Gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek szedése idején a fényvédelem különös odafigyelést igényel. Antibiotikum-kúra (többek közt ciprofloxacin vagy trimetoprim hatóanyagnál), nem szteroid gyulladáscsökkentők (például ibuprofén) szedése alatt, de vérnyomáscsökkentő (többek közt furosemid, enalapril), egyes vízhajtó készítmények, antidepresszánsok, gombaellenes és daganatellenes szerek szedésénél is érzékenyebbé válhat a bőr a fényre. A gyógyszer okozta fotodermatitisz esetén nagy elővigyázatosságot igényel a napon tartózkodás.

- Ha valaki olyan gyógyszereket szed, amelyek fokozzák a bőr érzékenységét a napsugárzásra, akkor fontos, hogy elkerülje a közvetlen napfényt, a legmelegebb órákban tartózkodjon árnyékos helyen. Az árnyék mellett ajánlott a megfelelő védőruházat, például hosszú ujjú póló és kalap viselése, és a napozókrémek használata is fontos. Olyat válasszunk, amely magas védőfaktor számmal rendelkezik - összegezte a tudnivalókat Dr. Ekaterine Paschali.

- A gyógyszerek mellett egyéb tényezők is fokozhatják a bőr érzékenységét, például egyes élelmiszerek, kozmetikumok, illatszerek vagy az alkoholfogyasztás is. Az UV-sugárzásra való érzékenységet befolyásoló tényezők magasabb kockázatot jelentenek azok számára, akiknek korábban volt allergiás reakciója a napfényre - tette hozzá.

Gyógynövények

Nem csupán a vényköteles vagy vény nélkül kapható gyógyszerek, de egyes gyógynövények tartós bevitele is növelheti a bőr fényérzékenységét, a leégésre és az irritációra való hajlamot. Ezek közé sorolható a hangulati zavarokra alkalmazott orbáncfű, az emésztési bántalmakat enyhítő orvosi angyalgyökér, a zellerszármazékok, valamint a bergamott- és citrusalapú illóolajok, melyek még hígítva is problémásak lehetnek.

Használatuk során ajánlott kerülni a hosszas szabadtéri tartózkodást. Gyógyszer vagy gyógynövényes étrend-kiegészítő szedésénél a kezelőorvos vagy bőrgyógyász szakorvos tanácsát is javasolt kikérni a kockázatokról és a lehetséges óvintézkedésekről.

Bőrbetegségek

Különböző bőrbetegségek fennállása esetén is problémát jelenthet a fénynek való kitettség. Ezek közé tartozik többek között az atópiás vagy szeborreás ekcéma, a rosacea, a pikkelysömör, melyek mind-mind érzékenyítik a bőrt, és fokozhatják a kínzó panaszokat.

Hormonális változások

A hormonális változások idején is ügyelni kell a bőr védelmére: terhesség vagy hormonális kezelések alatt egyaránt óvatosságot igényel a napon tartózkosás. Várandós nőknél gyakori és látványos tünetként kerül elő az arcon az úgynevezett terhességi maszk, vagyis melazma, mely a homlokon, arcon, a száj és az orr környékén megjelenő, barnás színű foltok.

Allergia

Az allergia is növelheti a fényérzékenységet, többek közt egyes illatanyagokkal, színezékekkel érintkezve kerülhet elő erősebben a probléma. Többek között parfümök, kozmetikumok, mosószerek okozta allergiás bőrgyulladás esetén is erős irritációval reagálhat a bőr a napfényre.

Genetikai tényezők

Ritkább esetben genetikai tényezők, alapbetegségek is okozhatnak zavart a bőr természetes reakcióiban. Ilyen ritka rendellenességnek számít a xeroderma pigmentosum, vagyis a holdfénybetegség, mely olyan extrém mértékű érzékenységet jelent az UV-sugarakkal szemben, hogy az érintettek csak éjjel tartózkodhatnak a szabadban, egyéb esetben erős leégés, foltos, száraz, ráncos bőr alakul ki náluk, magas bőrrákkockázattal.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Tanácsok a nyárra fényérzékenységgel

Fényérzékenység esetén fontos a bőr védelme a közvetlen napsugárzástól. A kellemetlen tüneteket a legjobb megelőzni, ehhez javasolt a lenge, szellős, mégis a bőrt jól takaró ruha viselése. A hosszú, természetes anyagú, jól szellőző nadrágok, szoknyák mellett a széles karimájú kalap is fontos a fej és a nyak védelme érdekében. A napszemüveg is nélkülözhetetlen viselet a nyáron, amennyiben az 100%-os UV-védelemmel ellátott, tehát megfelelő UVA- és UVB-szűrővel rendelkezik.

Feltétlenül szükséges széles spektrumú, magas faktorszámú fényvédő krém használata, a legjobb, ha SPF 50-nel jelzett készítményt visz fel az ember a bőrre, 1-2 óránként alkalmazva, fokozott izzadás és fürdés után ismételten kenve a fénynek kitett felületeket.

- Általában a napsütésnek kitett bőrfelületeket érinti jobban a probléma, de az UV sugárzás veszélyt okozhat a szemekre is. Ezért érdemes napszemüveget is viselni - tanácsolja az orvos.

Az érintettek számára az is elengedhetetlen, hogy a kritikus időszakban árnyékba húzódjanak. A napsütés csúcsidőszakának már a 10 és 16 óra közötti időszak tekinthető, ilyenkor a legmagasabb az UV-sugárzás szintje. Ilyenkor javasolt a minimálisra csökkenteni a szabadban töltött időt.

Ha ez elkerülhetetlen, mindenképp árnyékos, védett területeket kell keresni. Nem szabad elfelejteni, hogy a napsugárzás az említett hat órán túl is ártalmat jelenthet a bőrre nézve, így a nap további részében sem elhanyagolható a tudatos fényvédelem.

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük