Gátolja a bőröregedést, a pigmentfoltok kialakulását: a 4 legfontosabb vitamin a bőr szépségének megőrzésére
A bőr szépségének megőrzését különböző vitaminok is támogatják, amiket akár elfogyasztani, akár krém formájában felvinni egyaránt érdemes.
A bőr az ember legnagyobb szerve, ezért létfontosságú vigyázni épségére. A nyári napsugaraktól érdemes naptejjel óvni, hiszen a káros UVA- és UVB-sugarak drasztikusan öregítik, és veszélyes károsodásokat is okozhatnak.
Természetesen a bőr egészségének megőrzésének kulcsfontosságú eleme a napozás, de elég 10-15 percet szórt fény alatt tölteni ahhoz, hogy beinduljon a D-vitamin-termelődés. Ez pedig az egyik legjobb vitamin, a C-, E- és K-vitaminnal egyetemben.
D-vitamin
A D-vitamin tehát a napsugárzás hatására termelődik a bőrben, méghozzá úgy, hogy a koleszterol alakul át vitaminná, ami segíti a szervezetet az egészséges sejtek létrehozásában. Ez a tevékenység befolyásolja a bőr szerkezetét is, sejtszinten és a tónus tekintetében is - sőt még pikkelysömör esetén is segít.
A krémekben D3-vitaminként van jelen, Gervaise Gerstner dermatológus 4000 IU-ban határozza meg a napi maximális, bőrre felvihető mennyiséget. Ezenkívül különböző ételekkel is hatékonyan feltölthetőek a vitaminraktárak, mint a gomba, a tonhal, a máj vagy a tojás, ilyenkor D3-, vagy D2-vitamin - azaz kolekalciferol és ergokalciferol - formájában jut a szervezetbe. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége szerint a napi maximális bevitel 4000 NE, de étellel és napozással nem lehet túladagolni, csak étrend-kiegészítővel. A túlzott bevitele hányingert, szédülést, a mentális egészség romlását, gyakori vizelést, sőt még akár veseelégtelenséget is okozhat. Ha valaki gyakran, nagy dózisban szeretné fogyasztani, mindenképpen érdemes kezelőorvosával vagy dietetikussal egyeztetnie.
C-vitamin
A C-vitamin - vagy aszkorbinsav - szintén enyhíti a napsugárzás okozta károsodásokat a bőrben, öregedést gátló és bőrfeszesítő hatása is ismert. Kívülről és belülről is fokozza a prokollagén termelődését, így őrizve meg a bőr ruganyosságát. Emellett csökkenti a melanintermelést, amivel bizonyítottan halványítja a foltokat is.
A napi ajánlott beviteli mennyiség 90 milligramm, de kortól és nemtől függően változik az ajánlás. Érdemes olyan ételeket előnyben részesíteni, amik bővelkednek benne, mint a citrusfélék, a brokkoli és a kelbimbó. Arckrémekben C-vitaminként vagy aszkorbinsavként jelzik, a legjobb, ha 5%-os arányban van jelen a kencében. Az érzékenyebb bőrűeknél irritációt, vörösességet okozhat, így érdemes egy kisebb bőrfelületen kipróbálni előtte.
E-vitamin
Az E-vitamin, azaz tokoferol antioxidáns tulajdonságának hála támogatja a bőr egészségét, segít a szabad gyökök ellen is. 2016-os kutatás szerint gátolja az UVB által kiváltott lipidperoxidációt és az ödémák kialakulását, és csökkenti a leégés mértékét, ezenkívül képes megváltoztatni a kollagén bioszintézisét is a bőrben.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Igazi E-vitamin-forrásnak számít a spenót, a dió és a teljes kiőrlésű gabonák, napi ajánlott beviteli mennyiség belőle 10-15 mg, mely mérték változhat kortól és nemtől függően, de túladagolni nem lehet. A bőrápoló hatását a bőrre kenve is kifejti, a vény nélkül kapható öregedésgátló krémek többségében 0,5-1% E-vitamin található. Egy 2004-es kutatásban az E-vitamin folthalványító hatását is vizsgálták, és a kísérletben részt vevők többségénél hatékonyan enyhítette a szem környéki karikákat.
K-vitamin
A K-vitamin segít vérrögösödés ellen, gyorsítja a sebgyógyítást, és olyan bőrproblémák esetén is használhat, mint a rosacea, a striák, az elszíneződések vagy a karikás szemek. Az egészségügyben dolgozók is gyakran alkalmaznak K-vitamin-tartalmú krémeket különböző műtétek után, amivel csökkentik a duzzanatokat, zúzódások mértékét - ezen hatásáról 2019-ben kutatás is készült.
Felnőttek körében 90 és 120 ug között mozog a napi szükséges K-vitamin-mennyiség, mely változatos étrenddel, kelkáposztával, zöldbabbal, spenóttal, sajtokkal és libamájjal pótolható. Bőrre kenve is kifejti jótékony hatását, erős krémnek számít az, amelyik már 5%-ban tartalmaz K-vitamint. Ugyan ezen tápanyagnak túlzott bevitele véralvadási problémákat, gyomorpanaszokat és allergiás reakciókat válthat ki, ételekkel, krémekkel nehéz túladagolni, de ha étrend-kiegészítő formájában szeretné szedni valaki, előtte mindenképpen egyeztessen az adagokról kezelőorvosával.
10 étel, ami nagyban segíti a kollagéntermelést
Az alábbi ételek hozzájárulnak a kollagén nagyobb mértékű termelődéséhez, ezáltal a bőr rugalmasságához és feszességéhez.
10 étel, ami nagyban segíti a kollagéntermelést: lassítják az öregedést, fiatalítják a bőrt
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)