Mi az a bicikliarc, és hogy néz ki? Ezzel riogatták a nőket a 19. században

Az 1800-as évek orvosai azt állították, hogy a biciklizés teljesen megváltoztatja az arcot, ez a veszély pedig különösen a nők esetében áll fenn.

Bicikli-arc
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A 19. században nem a különböző baleseteket tartották a legveszélyesebbnek a nők számára a biciklizés kapcsán. Egészen mással riogatták őket az orvosok.

A kitalált kór szerint a rendszeres kerékpározás megváltoztatta az arcot, és teljesen tönkretette a vonásaikat. 

Ilyen volt a bicikliarc

Az első kerékpár Karl von Drais báró nevéhez fűződik: 1817-ben tette vele az első utat. A járművet azóta folyamatosan fejlesztették, és az évek múlásával egyre népszerűbb lett: az 1800-as évek második felében igazi kerékpárőrület söpört végig Amerikán és Európán. 

A járművet sokáig alapvetően csak a férfiaknak szánták, és nagyon rossz szemmel nézték, ha a nők akartak ezzel közlekedni. És mindent el is követtek, hogy ne tegyék.

A 18. század végén az orvosok azt állították, hogy a biciklizés megváltoztatja az arcot. 1895-ben az amerikai Literary Digest magazinban is leírták: a túlzott erőkifejtés és a függőleges testhelyzetben végzett, az egyensúly megtartására irányuló erőfeszítések fáradt, kimerült arcot eredményeznek. A sápadtság mellett a bicikliarc tünetei közé tartoztak a sötét karikák, az ajkak megviseltsége, kontúrjának megváltozása, a szemek kidudorodása, de egyesek szerint a feszülő, összeszorított állkapocs is átalakította a vonásokat. 

A külső változásokon kívül az inszomniát, a heves szívdobogást és a hisztériát is kapcsolatba hozták a kerékpározással.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kerékpár és a feminizmus

Nem meglepő, hogy az állapot valójában nem létezett. A képzeletbeli betegséget az antifeminista propaganda részeként találták ki. Legfőképpen azért, mert a biciklinek nagy szerepe volt a női egyenjogúság fejlődésében. Viszonylag megfizethető volt, nagyobb távolságokat tehettek meg vele, így nagyobb szabadsághoz is jutottak, jobban részt vehettek a közéletben. 

A feminista mozgalom részévé vált bicikli felszabadította a nőket, ahogyan az ehhez viselt nadrág is - ami szintén nagy botrányt okozott. Mindezek ellenére sokan „megkockáztatták” a lehetséges mellékhatásokat, és egyre többen kerékpárra ültek. Sőt, a kalandor Annie Londonderry még arra is vállalkozott, hogy ő legyen az első nő, aki körbetekeri a Földet. És hogy miért? Állítólag egy fogadás miatt: két üzletember azt állította, hogy a nők nem képesek megtenni ezt 15 hónap alatt. 

Útja 1894 és 1895 között tartott, Bostonból indult Chicagóba, és bár nem biciklizett végig, hanem más közlekedési eszközöket használt, történetét pedig igencsak eltúlozta, a feminizmusban és a bicikli népszerűsítésében nagy szerepe volt.

Nem kínzóeszköz, hanem szépségmikrométer: a furcsa eszközzel nézték meg 100 éve, hogyan kell sminkelni

Max Factor első látásra igencsak ijesztő szerkezettel mérte fel, milyen sminkre van szüksége klienseinek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük