Rák, bőrgyulladás, allergia
Tusfürdő, arckrém, testápoló, dezodor - ezeket nap mint nap használjuk. Mégsem vagyunk tisztában káros hatásaikkal.
Tisztálkodószereink többségét kémiai úton állítják elő, így egyáltalán nem meglepő, hogy ezek a "műanyag alapanyagú" vegyi termékek az arra érzékenyeknek problémákat okoznak.
Pedig a megoldás - a kellemetlen tünetek megszüntetése - sokkal könnyebben kivitelezhető, és olcsóbb, mint hinnénk!
Allergizálnak, rákkeltők...
Tisztálkodószereink összetevői kis molekulasúlyúak. E tulajdonságuknak köszönhetően könnyen és gyorsan felszívódnak, a véráramon keresztül pedig eljutnak létfontosságú szerveinkhez. Így veszélyeztetik egészségünket.
A higiéniai termékek tartalmaznak baktériumölő triklozánt, mely bőrirritáló hatása mellett elősegíti a gombák szaporodását. Tusfürdőink savas kémhatásúak, különböző tisztálkodószereinkben pedig ásványiolaj-származék van, ami ugyan olcsóbb a gyógynövény-kivonatoknál, ám elzárja pórusainkat, függővé tesz, ráadásul rendkívül allergizáló hatású. A főként vízből és olajból álló testápolókban a leginkább egészségkárosítók:
- a konzerválószerek
- az emulgeálóanyagok
- a festékek
- az antioxidánsok.
Az első csoportba tartozó anyagokkal érik el a gyártók, hogy termékük minimum három évig eltartható legyen. Bár arról nem szól a fáma, ki használ adott esetben egy arckrémet vagy tusfürdőt ennyi ideig. Az ellenőrzött természetes kozmetikumok eltarthatósága ezzel szemben maximum egy esztendő az előírások szerint. Ezen anyagok közül a legismertebbek a formaldehid és annak származékai. Rákkeltők, kis mennyiségben is irritálják a nyálkahártyát, allergének, és az örökítősejteket is károsítják.
Másodikként azt az összetevőt kell megemlítenünk, ami azért felelős, hogy a zsírnemű részek ne váljanak el a víztől. (Éppen ezért érdemes megnézni, mennyi pénzt adunk ki főként desztillált vízre, aminek az aránya akár 60% is lehet!) Ezek pedig az emulgeálószerek.
Legismertebbek a faggyú - egyszerű állati zsír - és a PEG - polietilénglukol - és származékai. Míg az elsővel "csak" annyi probléma van, hogy kiváló táptalaj a baktériumoknak - bár tudatosan nem biztos, hogy magunkra kennénk -, a másik már annál többnek az okozója. A PEG-ek egyfajta "csúsztató" tulajdonsággal felvértezettek: segítenek az idegen anyagoknak bejutni a bőrbe. Mivel a bőrt sérülékennyé, áteresztővé teszik, a mérgek könnyedén felszívódhatnak. Ezeket az anyagokat a flakonokon többek között copolyol, polyglykol, polysorbate néven tüntetik fel.
Színezőanyagokkal nemcsak a dekorkozmetikai szereket dúsítják fel. A "zöldalma" vagy az "eper" tusfürdő nem a névadójából készül, az illúziót megőrzendő kell a színezősegítség az előállítóknak. Ezek is általában allergén anyagok.
Az utolsó csoportba tartozó antioxidánsok közül mindössze kettő feketelistás, ám ezek éppen elég nagy bajt tudnak okozni. Ezek az anyagok - ahogy nevük is utal rá - az oxidációs folyamatot gátló vegyületek. Ezzel nem is lenne baj, ám a BHT (butylhydroxytoluol) és a BHA (butylhydroxyanisol) allergén hatásukon kívül átalakítják az immunrendszert, és magzatkárosítók.
Bőrgyulladás, furunkulus, szervkárosodások...
Igaz, a szappan már régen kiment a divatból, azért néhány érvet érdemes megemlíteni mellette a tusfürdőkkel szemben. Bizonyára mindenkivel előfordult már, hogy hiába fürdött mindenféle krémes, extra hidratálószerrel, bőre egyre szárazabb lett, és esetleg ekcéma, szőrtüszőgyulladás is kialakult rajta.
A száraz bőr valóban nemcsak esztétikailag kifogásolható, de nagyon sok bőrbetegség alapja is. A tusfürdők, testápolók a bőr savasságát nem változtatják meg, nem puhítják azt, ellenben a szaruréteg megvastagodhat, a kis mélyedésekből kinövő szőrnek útját állják, mivel eltömítik a nyílásokat. Ez a folyamat az alapja sokszor a fájdalmas és csúnya furunkulusoknak a lábon, amire mind több nő panaszkodik. Ráadásul e szerek állandó, egyre sűrűbb használata miatt a fontos vízmegtartó anyagok is kioldódhatnak a bőrből, ami szintén a szárazsághoz vezet.
A habzás eléréséhez - ami nem jelent egyet a tisztítóerővel - a tusolókon kívül sodium lauryl és laureth sulfate-ot kevernek a samponokba, a fogkrémekbe is. Mindkettő erősen szárít, és rákkeltő nitrátok, valamint dioxidok keletkezéséhez járulnak hozzá. Az első esetében kutatások rámutattak, hogy allergén tulajdonságai mellett a légzőszervekbe, az agyba, a májba, a szembe és a szívbe kerülve maradandó károsodást okozhat.
Nem véletlenül írják rá a gyártók az ilyen alkotórészt tartalmazó termékeikre: "Ha szembe kerül, vagy lenyeljük, bő vízzel öblögetni kell, szükség esetén forduljunk orvoshoz!" A szemre a gyerekeknél a legveszélyesebb, gátolja normális fejlődését, felnőtteknél szürke hályogot okozhat.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kezünkben a megoldás!
Mivel a gyártók évről évre új anyagokkal rukkolnak elő, szinte ellenőrizhetetlen, mit tartalmaznak testápolószereink. Mégsem szükségszerű, hogy a problémáról egyszerűen inkább ne vegyünk tudomást, vagy tanácstalanul álldogáljunk a boltok polcai előtt az összetevőket böngészve.
Válasszunk olyan terméket, aminél kizárt a vegyi anyagok jelenléte! Persze ebben is ott az allergiás reakció lehetősége, de jóval kevesebb. A biotermékek ma már megfizethető áron elérhetőek, még az is előfordulhat, hogy egy áron a megszokott kencékkel. Legrosszabb esetben is 20-30%-kal drágábban találhatunk egészségünkre ártalmatlan árucikkeket, melyek még jobban is ápolnak, mint elődeik. A jó választáshoz fontos tisztában lennünk az elnevezésekkel!
A nyereségvágy attól sem riasztja vissza a gyártókat, hogy természetes címkével hirdessék - akár régi, megújult csomagolású - termékeiket. Ráadásul a fito és natúr előtag a legtöbb esetben a növényi kivonatra utal. A látszat tehát néha csal, éppen ezért hoztak létre különböző minősítéseket. Ilyen többek között a BDIH (német), ECOCERT (francia), Biokontroll (magyar). Ezek törvényi szabályozás alapján állapítják meg egy-egy termékről, hogy megfelel-e a bio, vagyis az "ellenőrzött természetes kozmetikum" elvárásainak, melynek kritériumai a következők:
- A felhasznált növényi alapanyagok ellenőrzött biotermesztésből származnak.
- Állati eredetű anyagaikat csak ökológiai tartásban élőkből vonják ki.
- Szervetlen só és ásványi anyag - kevés kivételtől eltekintve - engedélyezett.
- Emulgeálószerek és tenzidek csak természetes anyagokból nyerve használhatók fel.
- Tilos szintetikus színezékek, illetve illatanyagok; ethoxilált alapanyagok, paraffin és kőolajszármazékok alkalmazása.
- Külön szabvány - ISO 9235 - rendelkezik a természetes illatanyagok felhasználási módjáról.
- Nem engedélyezett radioaktív besugárzás - csírátlanításra -, állatkísérlet, génmanipuláció.
És ami talán a legfontosabb: az előbb felsoroltak vizsgálatát mindig független, semleges intézet végzi, és megfelelés esetén saját védjegyével dokumentálja.
Ízelítő a tartalomból:
Kényszerbetegségek
Gömbölyded veszélyek
Éltető joghurtok, kefirek
Kevés kalória, nagy élvezet
Olvass bele a májusi szám tartalmába:
Ideál Magazin 2008. május »
OLVASD EL EZT IS!
- cici
- dekoltázs
Kerek, kemény cicik melltartó nélkül
- kozmetikum
- testápolás
4 varázslatos hatású testradír a sima, bársonyos bababőrért
- testápolás
- bőrfeszesítő