Vízerek a lakásban: valós veszély vagy átverés?

Utánajártunk az igazságnak

Tényleg rákot okoznak a lakásban futó vízerek? Mindkét álláspont érveit összegyűjtöttük, íme, az igazság!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan láthatatlan, mindenhonnan leselkedő veszélynek, az otthon és az egészség megrontójának, mások ezoterikus humbugnak tartják.

A vízerek a radiesztéták szerint számos kedvezőtlen élettani tulajdonság vagy akár halálos betegségek kiváltója is lehet, míg a szkeptikusok csak legyintenek az állítólag már ókori forrásokban is feljegyzett megfigyelésekre. De vajon mi az igazság?

Asztma, rák, személyiségzavar

A radiesztéták, vagyis a vízerek és különböző káros földsugárzások bemérésével foglalkozó kutatók úgy gondolják, hogy ha valaki huzamosabb ideig vízér fölött tartózkodik - például ott van a lakása vagy az ágya -, akkor az rövid időn belül érezheti magán a káros hatásokat.

A témával foglalkozó oldalakon a legkülönfélébb egészségügyi problémákat hozzák összefüggésbe a sugárzással, a gombás fertőzéstől a gyulladásokon, asztmán, leukémián, daganatos betegségeken és hormonproblémákon át a mentális zavarokig.

De mi az a vízér?

Ahhoz, hogy megértsd a radiesztézia követőinek okfejtését, fontos tisztázni a vízér fogalmát.

A vízér nem azonos a vízfolyással, tehát nem föld alatti patakot vagy folyót jelez, a kulcs éppen az, hogy a víz itt nem áramlik, inkább csak szivárog.

Rákkeltő anyagok a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Tehát, ha például egy ásóval átvágnád a földet egy vízér nyomán, akkor nem folyna víz, csak idővel, lassan kezdene gyöngyözni a föld.

Azok, akik úgy tartják, a vízerek tehetők felelőssé a daganatos megbetegedések nagy százalékáért, azt vallják, hogy az apró vízcseppek és a föld súrlódása, illetve a súrlódás által kiváltott hang okozza a kedvezőtlen hatást. Szerintük ez egy körülbelül 4-7 Hz frekvencia közötti, az emberi fül által nem hallható hangot gerjeszt, amit az agy azonban képes észlelni, így ott fejti ki negatív hatásait. Az elmélet követői szerint ennek a negatív energiának az ereje fölfelé haladva sem csökken, tehát akár a tizedik emeleten is érezhető, a hatás pedig fokozódik, ha két vízér kereszteződésének pontja fölött található az ágyad.

Van-e tudományos bizonyíték?

Az ókor óta ismert elméletet már sokan, sokféleképpen próbálták alátámasztani. 1932-ben egy német fizikus, dr. Heinrich bejelentette, hogy képes volt műszerrel bemérni a vízerek sugárzását, ám azt nem tudjuk, hogy ez a műszer hogyan működhetett. Ha elfogadjuk, hogy a vízerek valóban képesek ilyen sugárzást kelteni, akkor is fennáll a kérdés, hogy vajon hat-e ez a zaj az egészségi állapotra.

A harmincas-negyvenes években néhány orvos állította, hogy maga is megtapasztalta a sugárzás negatív hatását. Egy dr. Cody nevű francia orvos állítólag tízezer, rákban elhunyt beteg ágyát vizsgálta meg, és csaknem mindegyiknél azt tapasztalta, hogy a fekhely egy vízér fölött fekszik.

Az elmélet hívei bizonyító erejűnek tartják, hogy szerintük az állatok is képesek érzékelni a vízerek hatását, és reagálnak arra: a macska például kifejezetten kedveli ezeket a helyeket, míg a kutya kerüli őket, a gólyához hasonlóan, akinek így a magasan álló, magányos fészkébe sem csap bele a villám, hiszen - legalábbis a radiesztéták szerint - az csak a vízerek találkozási pontján ér földet.

Kissé bizarr, de az elmélet hívei szerint alátámasztó erejű, hogy egyes temetőkben évtizedek alatt sem bomlanak le a holttestek - ezt azzal magyarázzák, hogy a vízerek energiája az élő szövetekre káros hatással van, a halottakat azonban konzerválja.

Mit mondanak a szkeptikusok?

Azok, akik nem hisznek az elméletben, több ponton is megkérdőjelezik a radiesztéták érvelését. Először is azért, mert a vízerek sugárzását nem valamiféle műszerrel, hanem egy egyszerű fémbottal, az úgynevezett lengyel pálcával mérik, amelynek rezgése állítólag a sugárzás helyét jelöli.

Ennek értelmében a mérés eredménye nem támasztható alá számokkal, nem ismételhető meg, és könnyen előfordulhat, hogy két különböző szakember két teljesen különféle eredményt mér. Más mérőműszert a vízerek sugárzásának mérésére eddig nem találtak fel.

Szintén logikai bukfenc lehet, hogy a radiesztéták szerint a sugárzás ereje nem csökken fölfelé haladva - hiszen a hanghullámok is gyengülnek, ráadásul, ha ez így lenne, akkor a gondolatmenetet folytatva a vízerek hatása megzavarhatná a repülőgépeket, de még az űrhajókat is.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A legkomolyabb érv azonban a szkeptikusok tarsolyában az, hogy a vízerek negatív hatásával jelenleg kizárólag az ezoterikus tanok követői foglalkoznak, a modern orvostudomány nem ismeri el és nem is vizsgálja a vízerek és betegségek összefüggéseit.

Ezt is szeretjük