Pompeji legszebb villájában felszabadult rabszolgák éltek: az erotikus freskóiról híres Vettiusok háza

A Vettiusok háza bepillantást enged az ókori római otthonok felépítésébe.

Vettius-ház Pompeji
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Pompeji tragédiája még ma is megindítja a látványosságot felkereső turistákat. Azonban nemcsak a jól ismert esemény, illetve a közelben magasodó Vezúv látványa érinti meg az embert, hanem az is, hogy a történtek miatt kiváló állapotban megőrződött romvárosban járva szinte kézzelfoghatóvá válik a történelem.

Egy valaha nyüzsgő, fejlett település mindennapjai elevenednek meg a szemünk előtt, a különböző épületekben pedig még azt is elképzelhetjük, hogy hogyan éltek kétezer éve a rómaiak. A legjobb állapotban fennmaradt villa a Vettius fivérek háza, ami húsz év után, restaurálást követően nyitotta meg újra a kapuit a látogatók előtt.

Vettiusok háza

A Domus Vettiorumot, vagyis a Vettiusok házát 1894 és 1896 között tárták fel. A megtalált leletek lehetővé tették a feltételezett tulajdonosok, Aulus Vettitus Restitutus és a fivére, Aulus Vettius Conviva beazonosítását. A régészek szerint a testvérek felszabadult rabszolgák voltak, akik borkereskedelem révén tettek szert tekintélyes vagyonukra. Az anyagi jóllétükről, amelyre fel is kívánták hívni a látogatóik figyelmét, impozáns villájuk tanúskodik. A Vettiusok háza pompás betekintést enged Pompeji építészetébe, belsőépítészetébe, különösen a gazdag díszítéséről, erotikus freskóiról híres. 

Hogyan nézhetett ki a Vettiusok háza az első században, mielőtt a Vezúv i. sz. 79-es kitörése be nem temette? A ház körülbelül 1100 négyzetméteren terül el, egy korábbi épület maradványaira épült.
Fotó: Getty Images Hungary
A Vettiusok háza két nagy, központi csarnokkal rendelkezett. A villába kelet felől egy előcsarnokon keresztül lehetett bejutni, ami egy nagyobb átriumba vezetett.
Fotó: Getty Images Hungary
Az átrium közepén esőgyűjtő-medence, impluvium található, amelybe a tetőnyíláson, compluviumon át hullott a csapadék. Ez utóbbin keresztül érkezett a fény is a helyiségbe. A vizet föld alatti csatornába vezették, majd háztartási célokra használták. A kisebb átrium a ház kiszolgálórészének középpontját képezte.
Fotó: Getty Images Hungary
A nagyobb átrium közvetlenül kapcsolódik a dór oszlopokkal szegélyezett tornácos udvarhoz. Az i. e. 2. században az erősödő hellenisztikus hatás következtében a domusok helyiségeinek száma megnőtt. Ekkortájt terjedt el az itáliai otthonokban a kert körüli tornác, ahonnan a szobák nyíltak. Az átrium és az udvar a szórakozás, étkezés helyszínei voltak.
Fotó: Marco Cantile / Getty Images Hungary
Az ókori római házban az átrium körül helyezkedtek el a privát szobák, vagyis a cubiculumok. Ezek az alvás és a nemi élet színterei voltak, olykor viszont üzleti találkozókat is bonyolítottak bennük. Gyakran gazdagon díszítették őket.
Fotó: Getty Images Hungary
A konyha szintén a domus és a családi élet fontos helyszíne. A Vittius-ház konyhájában rézedények sorakoznak a tűzhelyen.
Fotó: Dea / G. Dagli Orti / Getty Images Hungary
A Vittiusok házában a kert keleti oldalán található étkező gazdagon díszített, a falakon egyebek mellett a gyermek Héraklész is feltűnik.
Fotó: Dea / G. Dagli Orti / Getty Images Hungary
A domusban általában volt egy olyan helyiség, a lararium, amit a házi isteneknek (lares) szenteltek. A kígyó a jómóddal kapcsolatos szimbólum, a házigazda védelmező szelleme, a genius körül két lares látható.
Fotó: Getty Images Hungary
A Vettiusok háza jó állapotú és változatos erotikus freskóiról is híres.
Fotó: Getty Images Hungary

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük