A japánok csinálják jól - Ezért nem kellene cipőt hordani a lakásban

Rengeteg baci van rajtuk, és méreganyagokat hordhatsz be velük a lakásba.

Vedd le a cipőd
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A japán híresen házipapucsos nép. Amint belépsz egy házba, azonnal le kell venned a cipődet, és átbújni egy vendégpapucsba, sőt, sok helyen külön papucs van még a fürdőhöz is. A kutatók szerint a japánok tudhatnak valamit.

Egy 2008-as, az Arizonai Egyetem által készített tanulmány igazolja, hogy, ha cipőt viselsz otthon, nemcsak a takarítást nehezíted meg, de akaratodon kívül olyan betegségeket is behordhatsz a lakásba, melyeket biztosan nem szeretnél elkapni.

Mi van a cipődön?

Egy cipőre akár 421 ezer baktérium is tapadhat, állítják a kutatók, akik a tanulmányukban részletesen vizsgálták, milyen kórokozók szökhetnek át a küszöbön a talpredők rejtekében. A leggyakoribb a Klebsiella és a Serratia ficaria mellett, amit a cipőkön találtak, az E.coli volt, mely hasmenést és hányást okoz.

cipo-osz

Azt is megállapították, hogy a napközben a cipőre tapadt föld és növényi anyag segíti a mikroszkopikus organizmusok burjánzását, megfelelő környezetet teremt számukra, hogy hosszabb időn át ott maradjanak. A 400 ezres bacilusszámot akkor is eléri a cipő egy-két héten belül, ha frissen vetted.

Egy másik, 2013 és 2015 között végzett kutatás azt találta, hogy az emberek cipőjén 26,4%-os valószínűséggel fordul elő  Clostridium difficile baktérium, mely szintén csúnya hasmenést okozhat. A Houstoni Egyetem ehhez több mint kétezer mintát vett különböző emberektől, így az eredmény tekinthető reprezentatívnak. 

A bacilusok és vírusok kívül más is behordható. Összeszedhetsz üvegszilánkokat is, melyekbe aztán beleléphetsz otthon gyanútlanul. Bármerre fordulsz meg napközben, a cipőd számtalan vegyszerrel találkozik. Például, ha fűre lépsz, ráköltözik egy kis gyomirtó, a betonon pedig gázolajrészecskéket szedsz össze. Ezek ugyan ebben a minimális mennyiségben nem veszélyesek, mégis érdemes elgondolkodni, mi máshoz érhet még hozzá a talpad a nap folyamán.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az otthoni cipőviselés kiiktatásával nemcsak ezektől a kéretlen lakóktól szabadulhatsz meg, de lényegesen csökkentheted a takarítások számát is, hiszen nem lesznek többé sáros foltok, sem behordott por. Arról nem is beszélve, hogy a cipősarkak csúnya károkat tudnak okozni a fapadlókon és a szőnyegekben.

A fagyasztós trükk nem erre való

Ahogy azt egy korábbi cikkünkben írtuk, a fagyasztó segíthet abban, hogy a cipőben lakó baktériumok elpusztuljanak, de ez minden esetben a cipő belsejében lakó baktériumokra vonatkozik, melyek a kellemetlen szagokat okozzák - ilyenből is több mint kétezer van az Arizonai Egyetem kutatói szerint. A cipőt a fagyasztóba csak akkor érdemes betenni, ha az kívülről tiszta. Jó hír viszont, hogy egy teljes takarítás a bacilusok több mint 90%-ával végez, a többit pedig megoldja a hűtő.

Tovább ég a gyertya, tartósabb a harisnya: meglepő dolgokra használható a fagyasztó

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Pixabay.com.

Ezt is szeretjük