Így működik a sörösüveges vakondűzés - 3 másik humánus módszert is ajánlunk
Tele van vakondtúrással a kert? Így űzd ki a védett állatot természetes módszerekkel!
A vakond a kerti kártevők egyik leghatékonyabb ellensége, emiatt védett állat - eszmei értéke 25 ezer forint. Mégis csekély népszerűségnek örvend a kerttulajdonosok körében.
Bár jelenléte valóban hasznos, föld alatti tevékenységével kárt tehet az ültetvényekben, melegágyakban. Vakondtúrásai sem kimondottan szemet gyönyörködtetőek, így sokan szeretnék, ha inkább kertjüktől kicsit távolabb folytatná áldásos tevékenységét.
Mit eszik a vakond?
A vakond elsődleges tápláléka a földigiliszta, de szívesen fogyasztja a fák gyökereit pusztító pajorokat - például a májusi cserebogár vagy a ganajtúró bogár lárváját. Emellett előszeretettel eszik lótetűt - mely a növények föld alatti szárának elvágásával okoz komoly károkat - és annak lárváját is. Ha a kertben sok a kártevő, ott megjelenik a vakond, és amíg van számára elegendő ennivaló, addig marad is. Sok más rovarevővel ellentétben nem alszik téli álmot, így egész évben mozgásban van, föld alatti járatokat ás.
Munkájának nyomait pedig láthatjuk a földfelszínen is. Amikor a járatban kiásott föld felhalmozódik, a vakond a felszín felé kezd el ásni, majd a lyukon át a földet fejének segítségével a felszínre juttatja. Így keletkeznek a vakondtúrások. Melyeknek, ha nem örülsz szívből, és szeretnéd, hogy inkább máshol ásson tovább, az alábbi módszereket érdemes kipróbálnod.
Humánus módszerek vakond ellen
Sörösüveges vakondűzés
A sörösüveges vakondűzés alapja, hogy mivel a vakond a föld alatt él, így elsősorban a szaglására és a hallására támaszkodik. Nagyon érzékenyen reagál a hangokra, ezért érdemes kipróbálni, hogy egy üres sörösüveget nyakával lefelé leszúrsz a vakondtúrásokba úgy, hogy az üveg egy része a földből kiálljon. A szél hatására az üveg a vakond számára kellemetlen hangon fog rezonálni, amivel remélhetőleg sikerül kicsit távolabb űzni az állatot.
Elektromos vakondriasztó
Ehhez hasonló elven működik a barkácsboltokban, kertészeti eszközöket árusító üzletekben pár ezer forintért kapható elektromos vakondriasztó is. Mivel a vakond érzékeny az 1000 Hz frekvencia alatti hangokra, az eszköz által kibocsájtott 100-700 Hz közötti tartomány zavarja az állatot. A vakondriasztó hangja a földben akár több tíz méterre is terjedhet, amit az ember nemigen hall, de a vakondot zavarja, így elhagyja a területet. Az újabb típusok már napelemesek, melynek köszönhetően nem kell sem elemmel, sem vezetékkel bajlódni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vakondhálóval
A vakondhálót kertépítéskor lehet bevetni. Ezt a sűrű, erős műanyagból lévő hálót füvesítés előtt kell lerakni a földmunkák során. Négyzetméterára mindössze párszáz forint. Mivel a vakond a háló miatt nem tud a felszínre jutni, kénytelen elhagyni a kert területét.
Csinálj huzatot!
A lehető legegyszerűbb és leghumánusabb megoldás valószínűleg az egyszerű huzat. A vakondtúrásokat egyszerűen hordd el, majd kicsit mélyítsd ki az üreg bejáratait. A módszer eredményeképpen a vakond föld alatti járataiban huzat támad, amit az állat nem szeret, így egy kis szerencsével elhagyja a kertet.
Kvíz: felismered a kerti gyomnövényeket?
A gyomnövények mindennapjaink részei, de sokan nem feltétlenül tudják beazonosítani vagy megkülönböztetni őket. Próbáld ki kvízünket, és teszteld tudásod!
(Képek: Getty Images Hungary)